V Rusku pribúdajú pamätníky, ktoré velebia sovietskeho diktátora. Aj takto vyzeral týždeň vojny na Ukrajine

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Rusko zaradilo ukrajinskú speváčku Džamalu na zoznam hľadaných osôb, konkrétny trestnoprávny dôvod však tamojšie ministerstvo vnútra neuviedlo. Víťazka Eurovízie z roku 2016, Susana Džamaladinová, viackrát odsúdila ruskú vojnu a zasadzuje sa za práva Krymských Tatárov. Jej víťazná pieseň mala názov 1944 a pripomínala vtedajšie Moskvou nariadené vyhnanie Krymských Tatárov z ich vlasti. 

Na Ukrajinu sa vrátil Bohdan Jermochin, ktorého Rusi odvliekli z okupovaného Mariupola do Ruska, kde ho navyše povolali do armády, aby bojoval proti Ukrajine. Jeho návrat sa podarilo vyjednať s pomocou Kataru a Unicefu. Jermochin bol po nútenej deportácii od minulého roka v ruskej pestúnskej rodine, odkiaľ sa pokúsil utiecť domov do vlasti, no chytili ho bezpečnostné zložky. O pomoc s návratom domov požiadal priamo prezidentka V. Zelenského. Od vypuknutia vojny ruskí vojaci násilne odvliekli z Ukrajiny množstvo detí. Medzinárodný trestný súd v tejto veci vydal zatykač na detskú ombudsmanku M. Ľvovovú-Belovovú, ktorá osobne dohliadala na proces adopcie detí z ukrajinských území, aj na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Ukrajina. Zdroj FOTO: Ukraine World

Rusa, ktorý pomáhal ukrajinským utečencom, obvinili z vlastizrady. Dôchodca Alexand Demidenko pomáhal utečencom z Ukrajiny dostať sa na rusko-ukrajinskej hranici na priechod Kolotilovka – Pokrovka. Počas tejto pomoci malo v jeho dome v Belgorodskej oblasti, ktorá susedí s Ukrajinou, prespať až 900 utečencov, ktorí smerovali domov na Ukrajinu. Demidenko je okrem iného obvinený aj z nezákonného obchodovania so zbraňami, k čomu sa podľa jeho syna priznal „pod nátlakom, aby ochránil svojich blízkych pred prenasledovaním“.

V ukrajinskej armáde slúži vyše 40-tisíc žien. Tvoria tak približne 5 percent celkovej vojenskej sily Ukrajiny, pričom do bojov vo vojne je aktívne zapojených približne 5000 z nich, vyhlásilo ukrajinské ministerstvo obrany s tým, že 41 percent vojačiek má deti, pričom 2500 z nich je slobodnými matkami. „Ženy sú schopné bojovať na rovnakej úrovni ako muži a zároveň zostať ženské,“ povedala pre New York Times Darja Trebuchová zo združenia, ktoré vedie vojenské tréningy pre ženy.

V ukrajinskej armáde slúžia tisícky žien. Zdroj FOTO: Ukraine World

V Rusku odsúdili na 7 rokov väzenia umelkyňu Sashu Skočilenkovú, ktorá po ruskom vpáde na Ukrajinu vymieňala cenovky v obchodoch za protivojnové odkazy. Umelkyňa strávila už viac ako rok a pol vo vyšetrovacej väzbe, počas toho jej diagnostikovali viacero chorôb. Ako hovoria jej právni zástupcovia, odborné vyšetrenia jej však majú byť odopierané, čo predstavuje značné riziko pre jej zdravie a život.

Utečenci z Ukrajinu, ktorí žijú v Európe, považujú zdravotnú starostlivosť vo svojej domovine za lepšiu a rýchlejšiu. To je dôvod, prečo sa ich asi 300-tisíc vracia na Ukrajinu, aby tam absolvovali lekárske prehliadky aj ošetrenia. Vyplýva to z prieskumu Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov.

Vojna si vyberá svoju daň. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Pamätníky velebiace masového vraha Stalina v Rusku pribúdajú. Podľa investigatívnej platformy Môžeme to vysvetliť sa v Rusku nachádza už 110 sôch bývalého vodcu Sovietskeho zväzu a diktátora Stalina. Z nich najmenej štyri mali byť osadené od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, celkovo 95 pamätníkov malo pribudnúť počas Putinovej vlády v Rusku. O tom, ako sa v Rusku narába s verejnou mienkou, svedčí aj fakt, že kladný vzťah k Stalinovi v júlovom prieskume priznalo až 63 percent Rusov, a to napriek tomu, že tento muž nechal milióny ľudí zavrieť do pracovných táborov a státisíce vyvraždiť.