Ruská technologická spoločnosť Planar odoláva sankciám. Jej dcérska firma dodáva pre americké letectvo a NASA

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixababy.com

Počas vojny Ruskej federácie proti Ukrajine a jej geopolitickej konfrontácie so Západom sa Moskva naučila nielen obchádzať sankcie na obstaranie potrebného technického vybavenia, ale aj spoločne vyrábať technologické produkty pre americký trh. V článku prinášame zaujímavé zistenia nášho vyšetrovania OSINT a materiály zo súboru dokumentov zverejnených online známymi ukrajinskými hacktivistami Cyber Resistance.

Pozrieme sa na spoluprácu ruského výrobcu Planar so sídlom v Čeľabinsku a jeho americkej dcérskej spoločnosti Copper Mountain Technologies (CMT). Spoločnosti uskutočňujú spoločné medzinárodné operácie, ktorým nebránia prísne sankcie uvalené na Planar za jeho „väzby na Prigožina“ (zavraždený vodca ruskej polovojenskej skupiny Wagner).

Sám Planar vo výročnej správe uvádza: „Nedávno sme vyvinuli nový model frekvenčného syntetizátora do 20 GHz s veľmi vysokým výkonom a plánujeme ho uviesť na trh v septembri. Toto je vlastne analóg syntetizátora, ktorý predtým vyrábala spoločnosť Phase Matrix, ktorá je teraz divíziou National Instruments. Očakávame, že časom sa nám podarí vstúpiť s týmto produktom na medzinárodný trh. Naším príkladom sú tu známe ruské spoločnosti Planar (Čeljabinsk) a Morion (Petrohrad). Napríklad Planar, ktorý vyrába telekomunikačné a meracie zariadenia, spolu so svojimi partnermi otvoril Copper Mountain Technologies v Spojených štátoch a úspešne predáva svoje produkty a riešenia na americkom trhu.“

Planar sa dostáva na sankčné zoznamy po tom, čo Putin spustil rozsiahlu vojnu proti Ukrajine

Planar čelil sankciám v prvých mesiacoch po Putinovej invázii na Ukrajinu. Ukrajinská vláda uvalila sankcie v reakcii na zámernú a nevyprovokovanú ruskú inváziu na Ukrajinu. „Tieto ďalekosiahle sankcie sú zamerané na širokú škálu ruských vojenských podnikov vrátane podnikov, ktoré vyvíjajú a vyrábajú stíhačky, bojové vozidlá pechoty, systémy elektronického boja, rakety a bezpilotné lietadlá pre ruskú armádu. Sankcie zasiahli srdce Putinovej vojenskej mašinérie.“

Planar Limited Liability Company vyrába a dodáva elektronické komponenty a zariadenia. Podieľa sa teda na využívaní a podpore ruskej vlády podnikaním v sektore elektroniky, ktorý má pre ruskú vládu strategický význam.“

V marci 2022 Spojené štáty a Spojené kráľovstvo uvalili na Planar sankcie. Okrem iných krajín sa k nim pridalo aj Švajčiarsko a Nemecko. Z nejakého dôvodu Planar stále nie je na všeobecnej čiernej listine EÚ.

Sankcie uvalené na Planar však neznamenali koniec spolupráce s jej americkou dcérskou spoločnosťou Copper Mountain Technologies, len ju prinútili, aby sa stala neverejnou a prešla na tieňové schémy využívajúce novovytvorené fiktívne spoločnosti ako sprostredkovateľov.

Planar sa na svojej oficiálnej webovej stránke chváli, že je vývojárom a výrobcom špičkovej elektroniky svetovej triedy. Spoločnosť bola založená v roku 1992 v Čeľabinsku niekoľkými inžiniermi špecializujúcimi sa na mikrovlnnú elektroniku. V roku 2003 poslali Rusi prvé analyzátory vlastného dizajnu do zahraničia a do roku 2022 už Planar podľa vlastných údajov držal asi 10 % svetového trhu s týmito zariadeniami.

Ruská spoločnosť dodáva napriek sankciám komponenty pre americké letectvo. Zdroj FOTO: pixabay.com

Planar zamestnáva viac ako 400 ľudí, prevádzkuje vlastné vývojové a výrobné centrá v Čeľabinsku a Tomsku vybavené najmodernejším vybavením, ako aj zastúpenia v Moskve a Petrohrade. Copper Mountain Technologies je jej plne vlastnená dcérska spoločnosť v Spojených štátoch.

Produkty Planar pre ruský obranný priemysel

Spojenie medzi produktmi Planaru a ruským obranným priemyslom bolo možné vysledovať v uniknutých zmluvách, ktoré zdieľala skupina Cyber Resistance.

Ruský dodávateľ Protekh dal Špeciálnemu technologickému centru (STC) komerčnú ponuku na dodávku pokročilých technológií a elektroniky.

Špeciálne technologické centrum (STC) je ruský obranný podnik so sídlom v Petrohrade. Je pod sankciami Západu za napomáhanie ruskému vojnovému úsiliu. Začiatkom tohto roka bol zasiahnutý masívnym únikom dát, čo viedlo k tomu, že ukrajinská vojenská rozviedka získala takmer 100 gigabajtov tajnej technologickej dokumentácie.

V uniknutých dokumentoch Ukrajina získala prístup k podrobným údajom o dronoch Orlan-10, Inokhodets UAV, Svet-KU a Leer-3 systémoch REB (rádio-elektronický boj) a o stovkách kusov vojenskej techniky. Tieto dokumenty dokazujú, že STC má na starosti poskytovanie požadovaných dielov a pokročilých technológií ruským výrobcom zbraní, zatiaľ čo uniknutá komerčná ponuka ukazuje (vyššie), že STC využíva a objednáva produkty Planar.

Planar a CMT produkty sú identické

Analýza zariadení a komponentov Planar and Copper Mountain Technologies (CMT) ukazuje, že majú identické produkty. Vzhľad a špecifikácie sú rovnaké, rovnako ako názvy a čísla položiek.

Niekedy sa séria, farba alebo dokonca dizajn mierne líšia. Pravdepodobne sú prispôsobené pre určité trhy s názvom oficiálneho výrobcu. Vyrábajú sa však s rovnakými technickými špecifikáciami a pod bežnými inventárnymi názvami sérií „CABAN“ a „COBALT“.

Zároveň v Rusku, v Čeľabinsku, prebieha kalibrácia pre americké technológie CMT.

A čo patenty na high-tech produkty? Ukazuje sa, že CMT a Planar zaregistrovali takmer identické patenty na identické produkty v Spojených štátoch a Rusku. Hovoríme o module merania virtuálneho vektorového sieťového analyzátora.

V Rusku patrí patent spoločnosti TAIR a autormi sú Sergej Zaostrovnykh, Vladimir Semibratov a Oleg Morozov. Sergej Zaostrovnykh je zároveň v riadiacich orgánoch ruských aj amerických spoločností. V Planar je riaditeľom, zatiaľ čo v СMT je technickým riaditeľom a zakladateľom spoločnosti.

V Spojených štátoch má CMT podobný patent, ktorý vytvorila skupina vývojárov vrátane Zaostrovnycha z Čeľabinska, ako aj jeho kolegov Ryzhova, Bakurova a Ivashchenka. K nim sa pripája výkonný riaditeľ CMT Alex Goloshchokin, americký občan ruského pôvodu registrovaný v Indianapolise v USA.

Technická dokumentácia od americkej spoločnosti Texas Instruments potvrdzuje identitu produktov Planar a CMT, ktoré sa našli vo vzorkách ruských zbraní používaných Putinovou armádou proti Ukrajine.

Ako konštatuje: „Existuje rýchly spôsob overenia/kontroly antény zabudovanej v obvode alebo v zariadení. Používatelia môžu overiť alebo skontrolovať, či má anténa požadovanú rezonančnú frekvenciu, prispôsobenie alebo šírku pásma bez akéhokoľvek spájkovania. Pre túto úlohu je potrebné použiť reflektometer (alebo VNA), flexibilný vysokokvalitný kábel, ručne vyrobený pigtail a štandardnú kalibračnú súpravu. Nižšie uvedený príklad je vytvorený pomocou reflektometra CABAN R60 (analyzátor kábla a antény) od spoločnosti PLANAR LLC (alebo model R60 od Copper Mountain Technologies) a softvérovej aplikácie R VNA.“

Planar a CMT zdieľajú spoločnú technickú dokumentáciu

Dokumentácia Planaru zároveň stále popisuje proces sťahovania anglickej príručky k produktu na webovú stránku CMT, ktorá označuje identitu softvéru a hardvéru. Citujeme: „Softvér VNA Performance Test je distribuovaný bezplatne a je k dispozícii na stiahnutie na webovej stránke PLANAR. Program podporuje dva jazyky rozhrania: ruštinu a angličtinu. Ak si chcete stiahnuť anglickú verziu, musíte prejsť na webovú stránku Copper Mountain Technologies.“

Softvér CMT je zjavne kompatibilný s produktmi Planar a my sa tu pozeráme na jednu spoločnosť s kanceláriami v dvoch krajinách, ktoré sú vo vzájomnom geopolitickom konflikte kvôli vojne Putinovho režimu proti Ukrajine. Na ruskú spoločnosť sa zároveň vzťahujú sankcie, ktoré mali zablokovať akúkoľvek spoluprácu.

Alex Goloschokin, generálny riaditeľ CMT, potvrdil v rozhovore s médiami zásadné spojenie medzi Planar a CMT: „Počas takmer 10 rokov od predstavenia prvého USB VNA sa CMT rozrástla na približne 65 zamestnancov – a stále rastie – so sídlom v Indianapolise a veľkým vývojovým tímom so sídlom v pohorí Ural v Rusku, v blízkosti Medenej hory, najstaršej bane na Urale.“

Ako sa Planar a CMT darí spolupracovať bez toho, aby bola americká spoločnosť vystavená sekundárnym sankciám?

Existujú fiktívne spoločnosti na obchod a transfery technológií?

Náš výskum OSINT našiel aspoň jeden. Sotis LLC exportuje technológiu Planaru do rôznych krajín, väčšinou sprostredkovateľským firmám v Číne, Singapure, čo dokazujú exportné štatistiky. Jedná sa o platené služby, preto nižšie uvedieme výňatok zo záznamu:

VÝVOZCA: SPOLOČNOSŤ “SOTIS”

454091, ČEĽABINSKÝ KRAJ, G. ČELIABINSK, UL. ELKINA, 32.

KUPUJÚCI: ARKOS TRADING PTE LTD

409051, SINGAPUR, 60 PAYA LEBAR ROAD #12-04, PAYA LEBAR SQUARE.

POPIS:

ELEKTRONICKÉ ZARIADENIA URČENÉ NA MERANIE PARAMETROV TELEVÍZNYCH SIGNÁLOV ANALOGOVEJ A DIGITÁLNEJ KÁBLOVEJ TELEVÍZIE, VŠEOBECNÉ CIVILNÉ POUŽITIE:

HS-CODE: 9030893000

OCHRANNÁ ZNÁMKA: PLANAR

VÝROBCA: PLANAR

Ruská technológia v obrannom a vesmírnom sektore USA

Bádanie nás viedlo k ešte pozoruhodnejším zisteniam, ktoré svedčia o používaní produktov CMT v americkom obrannom a vesmírnom priemysle. Pripomíname, že elektronika CMT je identická s ruskými výrobkami firmy Planar, čo založila CMT v USA.

CMT spolupracuje so spoločnosťou Pacific Antenna Systems LLC, ktorá jej poskytuje meracie zariadenia zdieľané na jej oficiálnej webovej stránke. PAS vyrába antény s použitím komponentov CMT, ktoré sú identické s ruskými Planar produktmi.

Americká technologická firma Pacific Antenna Systems na svojej webovej stránke informuje, že vyrába dátové listy satelitných komunikačných antén a tiež radarové a vysokovýkonné mikrovlnné antény používané v letectve.

Pacific Antenna Systems zaraďuje na svojej webovej stránke medzi svojich klientov ministerstvo obrany USA.

Pacific Antenna System je jedným z partnerov CMT, ktorý má kontrakty na obranu. Ich spolupráca je zdôraznená v prípadových štúdiách.

Vyhlásenie ministerstva obrany USA potvrdilo obstarávanie antén vyrábaných spoločnosťou Pacific Antenna Systems, ktoré zahŕňajú komponenty vyrobené CMT, v správe na svojej webovej stránke.

CMT sa pochválila použitím svojej technológie pre NASA. Zdroj FOTO: pixabay.com

Tieto indície nás vedú k záveru, že ruská technológia končí v americkom vojenskom sektore, napríklad v anténach používaných v lietadlách. Ale nielen. Dostalo sa to aj do NASA.

Technologické dodávky pre NASA

Ako NASA informovala o testoch nového merača paliva kozmickej lode na Lunar Lander a uviedla, že technológia merača paliva vo vesmírnom veku, ktorá má vyriešiť tento problém, bude demonštrovaná na nadchádzajúcej ceste na Mesiac, CMT sa pochválila použitím svojej technológie. Technológia RFMG využíva rádiové vlny a antény v nádrži na meranie množstva dostupného paliva, uvádza správa. A antény pochádzajú od CMT, založeného Rusmi, ktorí vyrábajú identickú technológiu. Tu je to, čo spoločnosť Copper Mountain Technologies zverejnila na LinkedIn o svojej účasti na projektoch NASA.

CMT kontrakty pre americký obranný priemysel

CMT získala zmluvy od obranných agentúr ako napríklad NSWC Crane Division of the Naval Surface Warfare Centers, Shared Services Center of NASA a AFLCMC Wright Patterson AFB podľa oficiálnych záznamov. V roku 2015 Veliteľstvo leteckého vzdelávania a výcviku financovalo nákup vektorového sieťového analyzátora Planar 808/1 pre AFLCMC Wright Patterson AFB od Copper Mountain Technologies v rámci zjednodušených akvizičných postupov. Ako vidíme, CMT v tom čase dodávala produkty americkým obranným agentúram pod značkou Russian Planar. Federálne zmluvy spoločnosti sú k dispozícii na tomto odkaze.

Komponenty vyrobené na CMT pre americké letectvo

Tak napríklad, produkty CMT sa dostali aj do amerického letectva. Spoločnosť spolupracuje s Compass Technology Group, ktorá sa „zameriava na aplikáciu inovatívneho výskumu merania materiálov na produkty“. Podľa webovej stránky CMT, Compass Technology Group integruje sieťové analyzátory Copper Mountain Technologies do svojich systémov sond.

Protiruské sankcie verzus americké obranné zmluvy

Všetky fakty dokazujú, že ruská technologická spoločnosť Planar a americká CMT si zachovávajú úzke prepojenie, vyvíjajú a uvádzajú na trh identické produkty pre rôzne trhy. Zatiaľ čo Planar je pod americkými sankciami za spojenie s Putinovou vojnovou mašinériou, CMT dostáva zmluvy s americkým obranným priemyslom a NASA. Tieto skutočnosti si vyžadujú osobitnú pozornosť.

Ruskému výrobcovi, ktorý pracuje pre Putinovu vojenskú mašinériu, neprekážajú medzinárodné sankcie v oblasti spolupráce alebo medzinárodného obchodu.

Nie je to prekvapujúce, pretože mnohé novinárske vyšetrovania už ukázali, že Rusko našlo spôsoby, ako obísť sankcie pomocou tretích krajín a fiktívnych spoločností na nákup technológií a udržanie svojho vojenského potenciálu. Ako vidíme, aj spoločné podnikanie sankcionovanej spoločnosti na Západe je možné.

Ako je to možné, aké sú spôsoby ako obísť sankcie, ako ich ukončiť a následne ako potrestať páchateľov – to sú otvorené otázky pre príslušné orgány v Spojených štátoch. Čo najrýchlejšie reálne presadenie sankcií zabráni Rusku pokračovať vo vojne a zabíjať nevinných Ukrajincov.

Viac grafiky a celý článok si môžete prečítať v anglickom originále TU a môžete činnosť investigatívy a šírenie v občianskej spoločnosti tzv. Západu podporiť zdieľaním a šírením odhalení skupiny Informnapalm a ich spolupracovníkov.

Autor článku: bob