Ukrajina sa dočkala potrebnej pomoci. Nahnevaný Kremeľ sa pre ňu vyhráža vojnou medzi jadrovými mocnosťami

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: UkraineWorld

Americký prezident J. Biden urýchlene podpísal balík finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške takmer 61 miliárd dolárov (57,3 miliardy eur). Potrebná výzbroj by sa tak mohla do napadnutej krajiny dostať už v priebehu niekoľkých dní. Malo by ísť o dodávku munície, rakiet protivzdušnej obrany a ďalšej výzbroje. Ako informuje tn.cz, okrem toho sa brániaca Ukrajina dočká aj pomoci od Británie, od ktorej môže očakávať 1 600 striel, 400 vozidiel, 60 lodí, rakety dlhého doletu, takmer štyri milióny kusov munície a 500 miliónov librier (vyše 580 miliónov eur). „Ak bude (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi dovolené uspieť v tejto útočnej vojne, nezastaví sa na poľskej hranici,“ povedal britský premiér R. Sunak. „Investícia do Ukrajiny je investíciou do našej bezpečnosti,“ uviedol Sunak s tým, že prípadné víťazstvo V. Putina na Ukrajine by ruského prezidenta akurát povzbudilo.

Rusko zablokovalo web organizácie Reportéri bez hraníc. O pár dní mal byť zverejnený rebríček slobody tlače a slova vo svete, kde sa Putinova krajina dlhodobo umiestňuje na posledných priečkach. Ako informuje denníkn.sk, cenzúra webu RSF.org sa začala 18. apríla, ruské úrady nezverejnili dôvody jeho blokovania. „Naším jediným „zločinom“ je upriamenie pozornosti na kroky ruskej vlády voči novinárom v Rusku a na Ukrajine, systematickú cenzúru médií a štátny propagandistický aparát. Svojvoľné blokovanie našej webovej stránky opäť ukazuje, že Kremeľ a jeho klika netolerujú žiadnu kritiku,“ uviedla Jeanne Cavelier z Reportérov bez hraníc.

Veľká Británia sa chystá uviesť zbrojný priemysel do vojnového režimu, informuje The Guardian. Zároveň krajina zvýši výdavky na obranu do roku 2030 na minimálne 2,3 percenta HDP, povedal britský premiér R. Sunak. Podľa neho krajina vynaloží milióny libier na výrobu munície a modernizáciu ozbrojených síl. Podľa Sunaka Rusko, Irán a Čína spolupracujú na podkopávaní demokracie a veľa investujú do svojich armád a kbyernetických schopností. Je presvedčený, že situácia predstavuje priame nebezpečenstvo pre životy ľudí nielen v Spojenom kráľovstve, ale aj v Európe.

Britský premiér Rishi Sunak ohlásil, že krajina zvýši výdavky na obranu. Zdroj FOTO: UkrajineWorld

Ukrajina dostane aj ďalšie systémy Patriot na posilnenie svojej protivzdušnej obrany. Povedal to šéf kancelárie ukrajinského prezidenta A. Jermak. Ako informuje grécky Pronews, Atény sa chystajú Ukrajine odovzdať jednu alebo dve batérie patriotov vo verzii PAC-3, ktoré sú schopné zostreliť aj balistické rakety. „Môžem povedať, že nové patrioty budú. A úprimne povedané, je vedľajšie, odkiaľ k nám dorazia. Hlavne, aby boli, a to čo najrýchlejšie, pretože ide o ochranu našich miest a ľudí,“ dodal Jermak.

Čečenský vodca, ktorý má blízke vzťahy s Kremľom, má trpieť nevyliečiteľnou chorobou. Ramzanovi Kadyrovovi vraj mali diagnostikovať nekrózu pankreasu, informoval denník Novaja gazeta Európa, ktorý sa odvoláva na zdroje blízke Kadyrovovi aj na lekárov z elitnej moskovskej kliniky CKB . Zdravotný stav 47-ročného vodcu „nedáva žiadnu nádej na uzdravenie“. Moskva preto má rozhodnúť, kto Kadyrova vo vedení Čečenska vystrieda, aby bola zachovaná stabilita v kaukazskom regióne. Kandidátom má byť veliteľ síl osobitného určenia Apti Alaudinov.

Ruská agresia na Ukrajine stále neutícha. Zdroj FOTO: UkraineWorld

Do zbierky pre ukrajinských obrancov prispeli Slováci za 9 dní sumou už takmer 3,7 milióna eur. Do občianskej zbierky Munícia pre Ukrajinu – Keď nie vláda, posielame my sa zapojilo už takmer 58-tisíc darcov. Mnoho darcov chce do zbierky prispievať pravidlene. V zbierke sa občania Slovenska pridali k iniciatíve českej vlády kúpiť muníciu pre brániacu sa Ukrajinu.

Poliak mal pomáhať ruskej rozviedke s atentátom na ukrajinského prezidenta. Poľská prokuratúra obvinila Pawla K., ktorý mal pomáhať ruskej tajnej službe s atentátom na V. Zelenského. Ako miesto pre atentát si zvolil letisko Rzeszów-Jasionka, ktoré Zelenskyj využíva pre zahraničné cesty, informuje CNN. Hrozí mu za to 8 rokov väzenia. Dôkazy o jeho čine mala získať ukrajinská strana. Vyšetrovanie činu má naďalej prebiehať.