schválila historický pakt o migrácii. Zabudnite na povinné kvóty, ktorými tak radi desia „svoje ovečky“ Orbán aj Fico

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Áno, v tomto mesiaci schválil Európsky parlament (EP) ďalší, už zo stokrát prepracovaných a prepraných dokumentov: Historický pakt o migrácii. Migrácii – legálnej aj nelegálnej – sa EÚ náruživo venuje už od šokujúceho výbuchu migračnej krízy v rokoch 2014 – 2015. Je to dobre, od toho tam je, je za to platená a je to jej povinnosťou. Práca je to pre mamuta a ťažko (okrem platu) budeme euroúradníkom niečo iné závidieť, najmä keď vidíme vzrastajúce napätie medzi národnými parlamentmi, vládami a nadnárodnými štruktúrami EÚ.

Taký Európsky parlament je na druhej strane vhodnou inštitúciou, kam upratať neschopných domácich politikov, aby tak zmizli z očí verejnosti.

Euroštruktúry musia vykazovať činnosť, inak sa utopia v mori nedôvery

Kto je na domácom hnojisku tým alfakohútom, nám vlády malých štátikov ako Maďarsko a Slovensko chcú dokazovať každý deň. Stáva sa už pravidlom, že to, čo prichádza z Bruselu alebo akosi potajomky zo Štrasburgu, neuznaní politici týchto dvoch krajín demonštratívne kritizujú. My sme tu doma, vy čušte! Je to vlastne absolútne nepochopenie európskeho povojnového projektu.

Teraz, v apríli 2024, EP schválil po predošlej desiatke rokov diskusií a minutí ton papierov „historický pakt o migrácii“. Niečo nové v ňom nenájdete. Nič. Iba zistíte, že „sa výrazne sprísnia súčasné predpisy“. Tak to po vyše ôsmich rokoch ohnivých debát (inak – na rozdiel od NR SR veľmi kultivovaných) nie je až tak „bohviečo“.

EÚ ale schválila reformu azylových pravidiel a čelila aj drobným pouličným a balkónovým protestom. Dá sa vážne pochybovať o tom, že profesionálni „kravalisti“ si nezáživný, v bruselskej angličtine skoncipovaný text paktu prečítali. Ono to ani nebolo potrebné, nič nové ste sa nedozvedeli. Maximálne to, že EP po takmer jednom desaťročí hektickej činnosti schválil reformu azylového systému EÚ a že ide o kompromis medzi európskymi inštitúciami a členskými krajinami.  

K odporcom patrili aj „humanisticky“ orientovaní jedinci a rôzne mimovládne organizácie pobúrené neúctou k „ľudským životom a základným právam prichádzajúcich utečencov“. „Tento pakt zabíja!“ – bolo počuť a vidieť na plagátoch nahnevaných aktivistov od extrémnej pravice po večne nespokojných hopsa-hejsa ľavičiarov.

Migrácia je dlhoročnou témou Európskej únie. Zdroj FOTO: pixabay.com

Trecie plochy v Europarlamente

Prijať desať ťažko vymožiteľných legislatívnych textov o reforme európskej (i)migračnej a azylovej politiky prešiel v EP iba tesnou väčšinou a problémy s migráciou nevyrieši. „Národné záujmy“ sa opäť dostali do stretu s tými európskymi.   

Nové úpravy sú pritom k migrantom láskavé, akokoľvek má ísť údajne o „sprísnenie“ doterajších pravidiel. Zabudnite na „povinné kvóty“, ktorými nás Varšava a Praha, ale väčšmi Budapešť a Bratislava v minulosti desili a div sa nevyhrážali zánikom vlastných národov.

Ak rozmeníme nový počin Bruselu na drobné a realizovateľné položky, Slovensko ani Maďarsko sa náporu migrantov nemusia obávať. Ktorý imigrant by sa už chcel usadiť v takých chudobincoch? Áno, možno Bulharsko a Rumunsko sú na tom ešte o niečo biednejšie.

V nových pravidlách sa stanovuje, že si „krajiny EÚ, ktoré sú vystavené migračnému tlaku, budú pomáhať. Ostatné krajiny, ktoré nečelia imigračnému „pretlaku“ (ako Grécko alebo Taliansko), tým viac postihnutým pomôžu – finančne alebo premiestnením migrantov do vlastných krajín.

Vidíme aj výstrahu! Imigrácia sa zneužíva na „pikle“ proti EÚ s cieľom rozložiť túto organizáciu.

Maďarský premiér v tom má však jasno: Migračný pakt „je klincom do rakvy eurobloku“. Kruci! Žeby sa zrovna V. Orbán, maďarský nacionalista prezlečený kedysi za liberála, mal strachovať o súdržnosť Európy? Nesúhlasné vyjadrenia ďalšieho ruského „poskoktrolíka“ z Hornej zeme (momentálne tam šéfuje Úradu vlády a s novým prezidentom a generálnym prokurátorom vytvárajú ideálnu ruskú TROIKU) sú, ako by sa vyjadril právnik, „irelevantné“.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný ananlytik