Prestížny rebríček najlepších jedál sveta: Nájdete v ňom hneď tri slovenské pochúťky

Rebríček najlepších jedál zostavil známy gastronomický portál. Zdroj FOTO: pixabay.com

Cestovateľský gastroportál Taste Atlas zostavil aj pre tento rok rebríček najlepších jedál sveta. V stovke známych pokrmov nájdete aj tie slovenské, v rebríčku sa dokonca umiestnili hneď tri. Okrem jednotlivých umiestnení pri pokrmoch nájdete aj ich originálne a osvedčené recepty, ak vás niektoré jedlo osloví, môžete si ho poľahky pripraviť.

  1. Pizza Napoletana (Taliansko)

Jednoznačné prvenstvo v rebríčku stovky najlepších jedál si vybojovala pizza Napoletana. Tento najcharakteristickejší výtvor talianskej kuchyne, pre ktorý je typické tenké cesto na spodku, ktoré sa po stranách nafukuje a vytvára vzdušnú kôrku, sa pripravuje len z niekoľkých základných ingrediencií. Pripravuje sa len v dvoch variáciách: marinara – neapolská pizza preliata paradajkovou omáčkou s príchuťou cesnaku a oregana, margherita – obložená paradajkami, mozzarelou a lískami čerstvej bazalky, ktorej farby majú predstavovať taliansku vlajku. Počiatky tohto neapolského jedla možné hľadať na začiatku 18. storočia.

Pizza sa umietnila na prvej priečke. Zdroj FOTO: pixabay.com

2. Picanha (Brazília)

Druhú priečku rebríčka obsadilo vysoko ocenené a veľmi obľúbené brazílske jedlo. Väčšinou sa pripravuje tak, že sa mäso ugriluje a následne sa dôkladne prepečené orezáva z ražňa.

3. Guotie (Čína)

Vyprážaná odroda čínskej knedle jiaozi známa ako guotie sa umiestnila na tretej priečke rebríčka Taste Atlas. Ide pritom o čísnku knedľu, ktorá sa plní zmesou mletého bravčového mäsa, čínskej kapusty, cibuľky, zázvoru, ryžového vína a oleja zo sezamových semionok.

4. Šašlik (Rusko)

Šašlik je pôvodne kaukazským jedlom z baranieho, bravčového či iného mäsa, ktoré sa opečie na grile alebo ražni. Je obľúbené v Gruzínsku, Rusku, Arménsku, Azerbajdžane, Uzbekistane aj na Ukrajine. Kombinuje sa zvyčajne s kúskami zeleniny – paprikou, cibuľkou, hubami, paradajkami.

Šašlik. Zdroj FOTO: pixababy.com

5. Ramen (Japonsko)

Príprava ramenu je pomerne náročná a zdĺhavá. Rozhodne to nie je jedlo, ktoré pripravíš za hodinku, pripravuje sa totiž veľmi dlhým varením bravčových kostí, kým sa kolagén a tuk nerozpustia, výsledkom čoho je krémová textúra. Pozostáva teda z mimoriadne bohatého mastného bravčového vývaru, čerstvých rezancov, vajec s mäkkým žĺtkom a jemného bravčového bôčika, ktorý sa rozpúšťa v ústach.

Ramen. Zdroj FOTO: pixabay.com

Slovenské jedlá nájdete v druhej polovici svetového rebríčka. Ide naozaj o typické jedlá, ktoré nám varievali najmä babičky.

75. Bryndzové halušky

Ako uvádza gatsroportál, ide o skromné a jednoduché jedlo, ktoré pozostáva z troch surovín – tvoria ho halušky, bryndza a slanina. „Toto jednoduché jedlo je pre Slovákov symbolom hrdosti a symbolizuje slovenskú kuchyńu takú, aká je – jednoduchá, priamočiara a tradičná,“ uvádza Taste Atlas.

Bryndzové halušky. Zdroj FOTO: wikipedia.org

84. Kapustnica

Táto slovenská polievka z kyslej kapusty je podľa gastroportálu typickým slovenským zimným pokrmom s bohatou chuťou, pozostáva z rôznych pridaných údených produktov z bravčového mäsa, klobás a sušených húb. Kapustnica je podobná viacerým polievkam vo východnej a strednej Európe, na Slovensku sa niekedy podáva s haluškami, uvádza portál.

93. Zemiakové placky

Rustikálne chrumkavé zemiakové placky patria k tradičnej slovenskej kuchyni, píše známy portál. Zvyčajne si ich ľudia vychutnávajú ako hlavný chod s mliečnymi výrobkami alebo ako prílohu napríklad ku rôznym gulášom.

Zemiakové placky. Zdroj FOTO: pixabay.com

100. Sarma (Turecko)

Poslednú priečku rebríčka uzatvára sarma. Ide o jedlo pozostávajúce z listov vinnej révy, ktoré sa naplnia mletým mäsom. Názov pochádza z tureckého slova sarmak, čo znamená „zabaliť“.  

Sarma. Zdroj FOTO: wikipedia.org