Historici vypátrali až 14 žijúcich príbuzných Leonarda da Vinciho. Chcú skúmať jeho genetický kód

Výstava diel Leonarda da Vinciho v Louvri. FOTO TASR/AP

Historikom sa podarila veľká vec. Vypátrali žijúcich príbuzných talianskeho maliara, matematika a vynálezcu Leonarda Da Vinciho v nádeji, že sa im podarí odhaliť genialitu v jeho genetickom kóde.

Alessandro Vezzosi a Agnese Sabato strávili desaťročie prehľadávaním záznamov, aby dokončili mužskú dynastiu rodiny da Vinci staršiu viac ako 690 rokov a 21 generácií.

Vedcom sa podarilo vypátrať 14 žijúcich potomkov. Ide o farmárov, kancelárskych pracovníkov, čalúnnika, predajcu porcelánu a umelca, ktorí sú hrdí na to, že sú spájaní práve s genialitou svojho slávneho predka.

Leonardo Da Vinci
O potomkoch velikána Leonarda Da Vinciho sa nikdy nevedelo. FOTO Wikipedia.org

Priezvisko bez predložky “DA“

Rodina velikána Da Vinciho, ktorá zrušila predložku „da“ pred menom Vinci, poskytla historikom rozhovor. Geovanni Vinci (62) sa tiež stal umelcom. Nemyslí si však, že má „s Leonardom niečo spoločné“, čo ho nanajvýš „trochu viac technizuje“. „Možno sa Leonardo pre niektoré moje diela otočil v hrobe, ale dúfam, že na zvyšok je hrdý,“ dodal so smiechom.

Ďalší súčasný taliansky umelec, ktorý by podľa vedcov mal byť tiež príbuzným Leonarda Da Vinciho, poskytol rozhovor časopisu Evening Standard, podľa ktorého sám nemá s Leonardom nič spoločné.

Návštevníci si pozerajú obraz Mona Líza od Leonarda da Vinciho počas znovuotvorenia múzea Louvre v Paríži. FOTO TASR/AP

Milka Vinciho (44) táto správa veľmi prekvapila, jeho prvou reakciou bolo „česť a nesmierna hrdosť“. Potom sa však podľa vlastných slov cítil „malý a v praxi nepripravený na všetko“. „Leonardo nie je porovnateľný so žiadnym iným mužom v oblasti schopností, vynaliezavosti, intuície a umenia. Nemožno zabudnúť na úctu a obdiv k štúdii, ktorá viedla k tomuto objavu,“ povedal M. Vinci .

Chcel by som vedieť, čo vyvolalo jeho neukojiteľný hlad po vedomostiach, neustálom hľadaní odpovedí pomocou umenia a techniky, čím sa človek dostal do stredu vesmíru,“ zamyslel sa M. Vinci a dodal: „Paradoxne by som požiadal Leonarda, aby urobil zoznam troch jeho neodňateľných vášní.“

Účel výskumu

Vedci zostavili nový da Vinciho rodokmeň tiahnuci sa takmer cez sedem storočí a päť rodinných vetiev . Táto štúdia je súčasťou projektu DNA Leonarda Da Vinciho, ktorý sa zakladá na potvrdení pravosti jeho pozostatkov a lepšieho porozumenia talentu a zmyslového vnímania autora legendárnej Mona Lisy prostredníctvom genetických výskumov. Práve týchto 14 žijúcich pokrvných príbuzných má k tomuto výskumu napomôcť.

Návštevníčka si prezerá svetoznámy obraz Leonarda da Vinciho Mona Lísa v parížskom Louvri. Po jeho premiestnení do väčšej miestnosti, ktorej rekonštrukcia stála 4,8 miliónov eur. FOTO TASR AP