Historikom sa podarila veľká vec. Vypátrali žijúcich príbuzných talianskeho maliara, matematika a vynálezcu Leonarda Da Vinciho v nádeji, že sa im podarí odhaliť genialitu v jeho genetickom kóde.
Alessandro Vezzosi a Agnese Sabato strávili desaťročie prehľadávaním záznamov, aby dokončili mužskú dynastiu rodiny da Vinci staršiu viac ako 690 rokov a 21 generácií.
Vedcom sa podarilo vypátrať 14 žijúcich potomkov. Ide o farmárov, kancelárskych pracovníkov, čalúnnika, predajcu porcelánu a umelca, ktorí sú hrdí na to, že sú spájaní práve s genialitou svojho slávneho predka.
Priezvisko bez predložky “DA“
Rodina velikána Da Vinciho, ktorá zrušila predložku „da“ pred menom Vinci, poskytla historikom rozhovor. Geovanni Vinci (62) sa tiež stal umelcom. Nemyslí si však, že má „s Leonardom niečo spoločné“, čo ho nanajvýš „trochu viac technizuje“. „Možno sa Leonardo pre niektoré moje diela otočil v hrobe, ale dúfam, že na zvyšok je hrdý,“ dodal so smiechom.
Ďalší súčasný taliansky umelec, ktorý by podľa vedcov mal byť tiež príbuzným Leonarda Da Vinciho, poskytol rozhovor časopisu Evening Standard, podľa ktorého sám nemá s Leonardom nič spoločné.
Milka Vinciho (44) táto správa veľmi prekvapila, jeho prvou reakciou bolo „česť a nesmierna hrdosť“. Potom sa však podľa vlastných slov cítil „malý a v praxi nepripravený na všetko“. „Leonardo nie je porovnateľný so žiadnym iným mužom v oblasti schopností, vynaliezavosti, intuície a umenia. Nemožno zabudnúť na úctu a obdiv k štúdii, ktorá viedla k tomuto objavu,“ povedal M. Vinci .
„Chcel by som vedieť, čo vyvolalo jeho neukojiteľný hlad po vedomostiach, neustálom hľadaní odpovedí pomocou umenia a techniky, čím sa človek dostal do stredu vesmíru,“ zamyslel sa M. Vinci a dodal: „Paradoxne by som požiadal Leonarda, aby urobil zoznam troch jeho neodňateľných vášní.“
Účel výskumu
Vedci zostavili nový da Vinciho rodokmeň tiahnuci sa takmer cez sedem storočí a päť rodinných vetiev . Táto štúdia je súčasťou projektu DNA Leonarda Da Vinciho, ktorý sa zakladá na potvrdení pravosti jeho pozostatkov a lepšieho porozumenia talentu a zmyslového vnímania autora legendárnej Mona Lisy prostredníctvom genetických výskumov. Práve týchto 14 žijúcich pokrvných príbuzných má k tomuto výskumu napomôcť.