Pred 24 rokmi došlo vo Viedni k únosu dievčatka. Natascha prežila celé svoje detstvo v zajatí

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Prípad, ktorý vyvolal obrovský záujem verejnosti, sa stal 2. marca 1998. Len desaťročné dievčatko bolo na ceste do školy, keď pri ňom zastal minibus s čiernymi oknami, ktorý šoféroval 35-ročný elektrotechnik Wolfgang Přiklopil. Muž prinútil Nataschu nastúpiť a odvtedy ho nikto viac nevidel. Dievčatko bolo nezvestné 3096 dní, kedy sa jej vďaka náhode zo zajatia podarilo ujsť.

Po tom, ako Wolfgang malú Nataschu uniesol, sa dievčatko prebralo zabalené v plachte v tmavej pivnici. Vo vopred pripravenej skrýši vo svojom dome ju väznil počas ďalších rokov. Väčšinu času trávila v maličkej miestnosti pod garážou Přiklopilovho domu, odkiaľ najskôr nesmela ani vychádzať. Neskôr jej sme-tam povolil vyjsť von na svetlo. Zvyčajne, vtedy keď ju nútil vykonávať domáce práce v dome alebo umývať a upratovať jeho auto, čo jej po rokoch zajatia pomohlo k úteku.

V areáli tohto domu držal Nataschu únosca vyše osem rokov. Zdroj FOTO: wikipedia.org

V roku 2006, keď práve upratovala auto, totiž jej únoscovi zazvonil telefón a vzdialil sa. Natascha to využila, preliezla plot a zabúchala na okno starej, 70-ročnej susedke, ktorá zavolala políciu. Keď Přiklopil zistil, čo sa stalo, dal sa na útek, ale napokon skočil pod vlak v metre. Podľa expertov išlo pravdepodobne o psychopata, ktorý bol v minulosti týraný, preto túžil po tom, že si vychová vlastnú „princeznú“ ako partnerku.

V súčasnosti má Natascha 34 rokov a pôsobí ako televízna moderátorka, scenáristka, autorka literatúry faktu a je aj autorkou autobiografie.

Natascha Kampuschová prežila svoje detstvo v zajatí, v súčasnosti je moderátorkou a scenáristkou. Zdroj FOTO: FB NK

Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k tomuto dátumu:

  • 1845: Florida sa stala 27. štátom USA
  • 1905: ruský cár Mikuláš II. súhlasil s vytvorením štátnej Dumy
  • 1915: prezident Woodrow Wilson založil organizáciu National Advisory Committee for Aeronautics, predchodcu NASA
  • 1969: štart kozmickej lode Apollo 9 s trojčlennou posádkou
  • 1972: k Jupiteru odštartovala sonda Pioneer 10
  • 1992: Bosna a Hercegovina vyhlásila nezávislosť
  • 1998: zastupujúci prezident Vladimír Mečiar udelil amnestie pre neznámych páchateľov zodpovedných za zavlečenie Mikuláša Kováča ml.