Putin poľuje na svojho bývalého radcu, v Bielorusku chce rozmiestniť jadrové zbrane. Čo ešte priniesol uplynulý týždeň vojny?

Zdroj FOTO: Telegram

Rusko uzavrelo dohodu so susedným Bieloruskom o umiestnení taktických jadrových zbraní na jeho území, citovala v sobotu tlačová agentúra Tass prezidenta Vladimira PutinaTakýto krok by neporušil dohody o nešírení jadrových zbraní, povedal Putin a dodal, že USA rozmiestnili jadrové zbrane na území európskych spojencov. Americké ministerstvo obrany v sobotu po oznámení Moskvy uviedlo, že nič nenasvedčuje tomu, že by sa Rusko chystalo použiť jadrové zbrane.

Najvyšší veliteľ ukrajinskej armády povedal, že jeho sily sa v dlhej a napínavej bitke o mesto Bachmut tlačia späť proti ruským jednotkám. Britské ministerstvo obrany ďalej uviedlo, že niekoľko mesiacov trvajúci ruský útok na mesto sa zastavil najmä v dôsledku veľkých strát vojsk. Britská vojenská rozviedka tiež uviedla, že Rusko zrejme prechádza na obrannú stratégiu na východnej Ukrajine.

Ruská ropná spoločnosť Gazprom znížila vývoz plynu do EÚ cez Ukrajinu o 15 %, uvádza denník Kyiv Independent. Dňa 24. marca Gazprom zaznamenal tranzitný tok plynu 42,5 milióna metrov kubických. O deň neskôr sa objem znížil na 36,2 milióna metrov kubických.

Zdroj FOTO: Telegram

Turecký prezident Erdogan telefonicky hovoril s Putinom a poďakoval mu za jeho „pozitívny postoj“ pri predlžovaní čiernomorskej dohody o obilí, uviedlo v sobotu turecké predsedníctvo. Obaja lídri diskutovali o krokoch na zlepšenie turecko-ruských vzťahov a vývoji v súvislosti s ukrajinskou vojnou. Erdogan tiež vyjadril dôležitosť čo najskoršieho ukončenia konfliktu prostredníctvom rokovaní, uviedla agentúra Reuters.

Viac ako 5 000 bývalých zločincov dostalo milosť po tom, čo ukončili svoje zmluvy na boj v ruskej žoldnierskej skupine Wagner proti Ukrajine, uviedol zakladateľ Wagnerov Jevgenij Prigožin. Skupina Wagner, pôvodne tvorená bojom zocelenými veteránmi ruských ozbrojených síl, prevzala oveľa výraznejšiu úlohu vo vojne na Ukrajine po tom, čo ruská armáda vlani utrpela sériu potupných porážok.

Polícia v Rusku zaradila bývalého autora prejavu Vladimíra Putina na zoznam hľadaných podozrivých, čo je najnovší krok v radikálnom zásahu proti opozícii. Agentúra Associated Press uvádza, že Abbás Gallyamov písal prejavy pre Putina počas pôsobenia ruského vodcu na poste premiéra v rokoch 2008-2012. Gallyamov sa neskôr stal otvoreným politickým konzultantom a analytikom, ktorého často citovali ruské a zahraničné médiá. V posledných rokoch žil v zahraničí.

Zdroj FOTO: Telegram

Akýkoľvek pokus o zatknutie prezidenta Vladimira Putina po tom, čo Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na šéfa Kremľa, by sa rovnal vyhláseniu vojny Rusku, povedal vo štvrtok jeho spojenec Dmitrij Medvedev, pričom sa priamo vyhrážal útokom na sídlo akejkoľvek vlády.

Návšteva Si Ťin-pchinga v Rusku bola „cestou priateľstva, spolupráce a mieru“, povedal v stredu hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí, keď čínsky prezident ukončil svoju trojdňovú návštevu Moskvy. Wang Wenbin zopakoval tvrdenia Pekingu, že zostal neutrálny v ukrajinskom konflikte a povedal, že Čína bude „naďalej zohrávať konštruktívnu úlohu pri presadzovaní politického urovnania ukrajinskej otázky“.

Vladimir Putin nemá žiadne bezprostredné plány na mier na Ukrajine, takže Západ sa musí pripraviť na poskytovanie smrtiacej pomoci Kyjevu na dlhú dobu, varoval generálny tajomník NATO. Neľútostné boje, ktoré sa momentálne sústreďujú okolo Bachmutu na východnej Ukrajine, ukázali, že Rusko je ochotné „len prihodiť tisíce a tisíce ďalších vojakov, aby si vyžiadalo veľa obetí za minimálny zisk“, povedal šéf NATO.

Zdroj FOTO: Telegram