Na Poľsko smerovali tri ruské vojenské lietadlá, odrazili ich holandské stíhačky. Členovia NATO riešia stav arzenálu

Stíhačka F 35. Zdroj FOTO: pixabay.com

Dve holandské stíhačky F-35 zachytili formáciu troch ruských vojenských lietadiel neďaleko Poľska, medzi nimi aj ruské prieskumné lietadlo. Ihneď k nim vzlitli a „odprevadili“ ich preč, uviedlo holandské ministerstvo obrany. Ruská strana nateraz situáciu nekomentovala.

„Vtedy neznáme lietadlo sa z Kaliningradu priblížilo k poľskej oblasti spadajúcej zodpovednosti NATO,“ uvádza sa v pondelkovom vyhlásení holandského ministerstva obrany. Kaliningrad je ruská enkláva na pobreží Baltského mora, ktorá sa nachádza medzi členmi NATO a Európskej únie Poľskom a Litvou.

„Po identifikácii sa ukázalo, že ide o tri lietadlá: ruský prieskumný stroj IL-20M Coot-A, ktorý sprevádzali dve stíhačky Su-27 Flankery. Holandské F-35 sprevádzali formáciu na diaľku a odovzdali sprievod partnerom z NATO.“

Ruský Iljušin Il-20M. Zdroj FOTO: Twitter

Il-20M Coot-A je spravodajský názov NATO pre ruské prieskumné lietadlo Iljušin Il-20M, zatiaľ čo Su-27 Flankers je spravodajský názov NATO pre stíhacie lietadlo Suchoj Su-28.

Ruské ministerstvo obrany zatiaľ na túto vec nereagovalo. Holandské ministerstvo obrany uviedlo, že vo februári a marci je v Poľsku umiestnených osem holandských F-35.

Dnešné stretnutie ministrov obrany členských krajín NATO

Ministri obrany krajín NATO sa v utorok (14. 2.) opäť stretnú v centrále v Bruseli, aby prebrali svoj zmenšujúci sa arzenál a požiadali obranný priemysel o muníciu pre Ukrajinu. Krajina teraz zúfalo potrebuje zásoby, keď Rusko začalo jarnú ofenzívu. Šéf NATO Jens Stoltenberg sa obáva pretekov s muníciou medzi Ruskom a Západom, ktoré by podľa neho mohli určiť priebeh vojny.

Holandská stíhačka F-35. Zdroj FOTO: Twitter

Holandská ministerka obrany Kajsa Ollongren a jej 29 kolegov zo západnej vojenskej aliancie budú okrem iného diskutovať o zvýšení svojich cieľových zásob. Dávajú tak zbrojárskemu priemyslu impulz, že dokážu s istotou tlačiť peniaze do zvyšovania produkcie.