Pat a Mat oslavujú 46 rokov! Ich tvorcom vyčítali farby tričiek, do ktorých ich obliekli. Vraj ironizovali konflikt Číny a ZSSR

Pat a Mat v epizóde Psia búda. Zdroj FOTO: archív

Kto by ich nepoznal? Presne pred 46 rokmi (12. augusta 1976) sa dvojica nie práve najšikovnejších kutilov prvýkrát objavila v krátkom filme s názvom Kutilovia, išlo zároveň o pilotnú časť veľmi úspešného seriálu, na ktorom vyrástlo už niekoľko generácií. Animovaný seriál sa teší stále veľkej obľube – u detí aj u dospelých, ktorí sa tiež radi zabavia na bizarných scénkach.

A je to! je česko-slovenský (neskôr už len český) animovaný seriál o dvoch nie zrovna najšikovnejších domácich kutiloch – Patovi (menší, tučnejší, na hlave má modrú rádiovku a nosí žlté tričko, vždy vymýšľa rôzne spôsoby a metódy práce (zvyčajne nevhodné), tie sa väčšinou skončia katastrofou) a Matovi (je vyšší, chudší, na hlave má čiapku s bielym brmbolcom a nosí červené tričko, Patovi vždy príde na pomoc). Vytvorili ich režisér Lubomír Beneš a karikaturista Vladimír Jiránek. Prvé epizódy pôvodného seriálu s názvom … A je to! vznikli v pražskom Krátkom filme pre Slovenskú televíziu Bratislava. Neskôr sa seriál vyrábal pod názvom Pat a Mat. Do roku 2020 bolo uvedených 130 epizód, ktoré boli predané viacerým televíznym staniciam vďaka nevyskytujúcim sa dialógom. Typická dĺžka jednej epizódy je približne 8 minút. 

Pôvodne sa seriál mal stať zábavou pre dospelých, no humorné kúsky Pata a Mata si obľúbili aj deti. Ide pritom o nerozlučných priateľov, ktorí sa na seba nikdy nehnevajú. Dokonca ani vo chvíli, keď sa im práca nedarí. Vždy optimisticky naladení s novým elánom sa púšťajú do práce znovu a znovu. V každej epizóde sa snažia vyriešiť nejaký problém. Používajú pri tom rôzne, obvykle nevhodné nástroje a postupy, čo vedie k ešte väčším problémom. Tie nakoniec dvojica vyrieši najneefektívnejším spôsobom. Keď dosiahnu úspech, potrasú si rukami a súčasne na to urobia rázne gesto s lakťom ohnutým do pravého uhla. 

Pat a Mat v epizóde Bazén. Zdroj FOTO: Archív red

Humor, ktorý je využitý v príbehoch o Patovi a Matovi, nie je samoúčelný. Je návodom k optimistickému prístupu k životu. Pat a Mat sa síce dostávajú do ťažkých situácií, ale nikdy sa nevzdávajú, kým sa problém nejakým nápaditým spôsobom nevyrieši. Pozitívne sú taktiež ich reakcie na chyby toho druhého – vždy iba zavrtia hlavou bez akýchkoľvek výčitiek alebo si zaťukajú na čelo.

Počas normalizácie sa tieto postavičky stali predmetom kádrovania, autorom bolo vyčítané ich nedostatočné „socialistické uvedomenie“ a „zámerný“ výber farieb tričiek, ktoré mali ironizovať politický konflikt medzi Sovietskym zväzom (červená) a Čínou (žltá). Preto sa produkcie televízneho seriálu ujalo bratislavské štúdio Česko-slovenskej televízie, ktoré bolo vzdialenejšie od dosahu pražských cenzorov. Seriál sa však natáčal v pražskom Krátkom filme. Od druhej epizódy postavičky získali typické pokrývky hlavy a červené tričko Mata bolo na niekoľko rokov zmenené na sivé (sivé tričko mal od roku 1979 do roku 1985).

V epizódach od roku 1979 do roku 1985 mal Mat sivé tričko. Zdroj FOTO: Archív red

O obľúbenosti legendárnych kutilov niet pochýb. Nájdete ich aj vo forme hračiek alebo stolových hier, rozprávkových kníh, vytvorená bola tiež počítačová hra Pat a Mat. Pat a Mat sa objavili aj v reklamách – napríklad v Česku pre poisťovňu, na Slovensku pre žreby Tipos, v Poľsku pre aukčný server či v Slovinsku pre obchodný dom s náradím.