Hlavným dôvodom, prečo Česká republika zaviedla kontroly na hraniciach, je vysoká migrácia. Iba za mesiac kontrol na českých hraniciach zadržala polícia viac ako 5-tisíc nelegálnych migrantov a viac ako 70 prevádzačov.
Podľa informácií ministerstva vnútra k nám od vypuknutia konfliktu na Ukrajine cez východnú hranicu prišlo vyše 930-tisíc ľudí, nezákonne ju prekročilo 407 migrantov, pričom 394 z nich boli Ukrajinci.
Podľa českého prezidenta Policajného zboru Martina Vondrášeka veľká väčšina migrantov prichádza z Turecka, predstavuje to až 93 % občanov Sýrie. Tí v Turecku bývajú týždne, mesiace i roky s dočasnou ochranou a vzápätí pre množstvo dôvodov opúšťajú Turecko smerom na západ Európy.
“Je pochopiteľné, že nie je v ľudských silách uzavrieť celý hraničný úsek, teda 251 kilometrov štátnej hranice. Urobíme ale všetko pre to, aby sme obmedzili nelegálnu migráciu prekračovaním štátnej hranice na miestach, ktoré tomu nie sú určené. Naším cieľom nie je znepríjemňovať život bežným občanom,” povedal Vondrášek.
Ministerstvo vnútra SR uvedené rozhodnutie rešpektuje, zdôrazňuje však, že ide primárne o problematiku Európskej únie. „Opatrenie Česka je nastavené voči sekundárnej migrácii, ktorá vznikla na vonkajšej hranici ako nedostatok ochrany Schengenského priestoru,” reagovala na situáciu Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva vnútra.
Cez Grécko, Albánsko či Bulharsko, Srbsko, Maďarsko končia migranti buď v Rakúsku, alebo prechádzajú cez Slovensko a Česko do Nemecka.
“Prosím nemiešať týchto migrantov s migrantmi z Ukrajiny, ktorí sem prichádzajú v rámci legálneho právneho procesu,” upozorňuje Vondrášek.
V rámci Únie je ale ťažké podnikať takéto kroky. “Dôležité je tiež uvedomiť si, že sa nachádzame v schengenskom priestore. Spolu s Českou republikou a ostatnými partnermi budeme tlačiť, aby Únia oveľa aktívnejšie komunikovala v krajinách pôvodu a na trase nelegálnej migrácie,” dodala k situácii Eliášová.
Podľa kompetentných je tiež dôležité zapojenie aj agentúr ako Frontex či spolupráca s Europolom.
Slovenská republika prijala podľa Z. Eliášovej viaceré opatrenia. Priebežne sú zadržiavaní nelegálni migranti, tento týždeň bola zadržaná dodávka pri Mníchovej Lehote s nelegálne prevážanými ľuďmi zo Sýrie. Rovnako tak sú aktívne nasadené hliadky – či už na hraničných priechodoch alebo vo vnútri krajiny.
Iba za mesiac kontrol na českých hraniciach zadržala polícia viac ako 5-tisíc nelegálnych migrantov a viac ako 70 prevádzačov. Zatiaľ budú kontroly trvať do 12. decembra.
Slovensko-maďarské hranice od pondelka 7.11. kontrolujú tiež príslušníci armády.
A to nie iba na hraničných priechodoch, ale aj v okolí. V Komárne, kde maďarskú stranu oddeľuje Dunaj, je pod kontrolou aj železničný most. „Do spolupráce s policajným zborom je nasadených takmer 100 profesionálnych vojakov,“ informovala Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia PZ. Takéto kontroly potrvajú minimálne do polovice decembra.
Počas uplynulého týždňa po neoprávnenom vstupe na územie Schengenu a územie Slovenskej republiky zadržali 899 cudzincov prevažne pochádzajúcich zo Sýrie.
S blížiacou sa zimou môže byť nelegálnych prechodov viac.
A to sa týka najmä ukrajinsko-slovenskej hranice. Keďže čoraz viac oblastí na Ukrajine je bez dodávok elektriny, aj tí, čo tam stále zotrvali, môžu prichádzať k nám. Keďže celé pásmo ukrajinsko-slovenskej hranice je husto zarastené pralesmi, snehu je dosť aj v čase, kedy doliny ešte nepokrýva. Pre políciu sú tak nelegálni migranti pre svoje snehové stopy ľahšie odhaliteľní.
„Počas uplynulých týždňov neboli zaznamenané nelegálne prechody východnou hranicou, minulý týždeň sa o to pokúsili štyria ľudia z Ukrajiny. Všetci sa vydali inou trasou, polícia ich odhalila v katastrálnom území obcí Ulič, Zboj, Petrovce a Vyšné Nemecké,“ priblížila hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach, Agnesa Kopernická.