Zolko je 19 rokov odkázaný na prístroje, ktoré ho udržujú pri živote. Kvôli vysokým cenám elektriny ide rodina z úveru do úveru

Zdroj FOTO: Lukáš Koco

Zolko má 19 rokov, narodil sa s masívnym krvácaním do mozgu a ďalšími vážnymi pridruženými diagnózami. 24-hodín sa oňho starajú milujúci rodičia, ktorí sa pri jeho posteli striedajú aj v noci. Zolko je od narodenia ležiaci, napojený na prístroje. Tie fungujú na elektriku, ktorá je však stále drahšia. Aby svojho syna rodičia udržali pri živote, putujú z úveru do úveru. „Ak človek úprimne ľúbi, nie je prekážok, ktoré by rodič nedokázal zdolať,” hovorí Zolkov starostlivý otec.

“Keby zvracal, zvracia v tichosti, lebo nevydáva zvuk. Môže sa udusiť. Hadičiek má v tele veľa – v hlave má shunt, keď mal rok, mu ju napojili, aby mu neopúchala hlava, vedie do brucha. V hrdle má kanylu tretí rok, nevládal sám dýchať. Ďalšia hadička je na jedenie, keď sa narodil, nemal žuvací reflex. Ďalšiu hadičku má na močenie,” vraví Radoslav Makula o svojom synovi.

Je rád, ak si v kuchyni vypije kávu. S manželkou sa pri opatere syna Zolka striedajú najmä v noci, aby sa ten druhý mohol aspoň chvíľu vyspať.

Všetky vitálne funkcie chlapca zabezpečujú prístroje napojené na elektrinu. Mesačné výdavky na ňu sú 108 eur a je to stále viac. Zakaždým prechádzajú z mínusu do mínusu, z úveru do úveru.

“Ak nezaplatím elektrinu, nikoho nebude zaujímať, či mám tie peniaze. Ani dodávateľov, ani vládu, ktorá rozhoduje o cene. Som skeptický v tom, že by vláda rodinám ako my, pomohla. Podnikla niečo na úhradu liekov, energií, kde prístroje musia ísť nonstop,” hovorí Radoslav.

Nemohli si dovoliť ani kúpiť kyslíkovú bombu. 10-litrovú a 2-litrovú majú v prenájme. Ďalšiu 2-litrovú dostali darom od košickej záchranky. Náplň si platia sami.

“Jedna fľaša vody do inhalátora stojí 12 eur a vydrží mu tri dni. Nekupujem mu čokoládu, hračky… Som rád, ak mu môžem kúpiť niečo z materiálu, ktorý potrebuje, alebo lieky.”

Rodičia sa v starostlivosti o Zolka striedajú. Veľký problém im však robia platby za drahé lieky aj energie na prístroje, ktoré chlapca udržiavajú pri živote. Zdroj FOTO: Lukáš Koco

Iba filter do čističky vzduchu stojí 42 eur a vydrží maximálne mesiac. Ak sa kazia prístroje, jedinou možnosťou je oprava.

“Odsávačku som opravoval asi sedemkrát. Ak by som to nevedel spraviť, nová stojí 900 eur. Jednu sme dostali a ďalšiu už zdravotná poisťovňa neuhradí,” hovorí otec syna napojeného na prístrojoch.

Byť zakaždým v nemocnici je nemožné, všetko sa museli naučiť, aby zvládali ťažké stavy doma. V prípade pána Radoslava znamenala obeta 18-tich zamestnaní 18 hospitalizácii syna. Celý život pracoval, od augusta minulého roka je na PN a po niekoľkých operáciách.

“Nebol som vychovaný tak, že nastavím ruky a dajte mi. Rozhoduje o nás niekto iný, cudzí, bez empatie, bez logického ľudského myslenia – takýmto ľuďom sme dovolili rozhodovať o našich životoch… Ak človek úprimne ľúbi, nie je prekážok, ktoré by rodič nedokázal zdolať,” hovorí starostlivý otec.

A to nie je jediný prípad, kedy sú životy ľudí závislé od elektriny. Množstvo ľudí naprieč Slovenskom je doma napojených na prístrojoch a situácia so zvyšovaním cien energií je pre nich neúnosná.

Ak by chcel niekto rodinu finančne podporiť, rodinný účet pani Viery Makulovej je SK17 7500 3000 0300 1804 1943. Prípadne cez portál ĽudiaĽuďom.sk : https://www.ludialudom.sk/vyzvy/7880