Ukrajinci pomohli mne, teraz im chcem pomôcť ja, vraví muž z Egypta, ktorý pomáha na hraniciach utečencom

Aktuálna situácia na slovensko-ukrajinskej hranici. Zdroj FOTO: Archív LK

Policajti pomáhajú ženám s deťmi nosiť batožinu, Egypťaň pomáha s prechodom Ukrajincov cez hranicu, Česi sem prišli s Ukrajinkou pre jej malú dcéru a odchádzajú naspäť do Prahy. Aj takto vyzerá život počas vojny na Ukrajine na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod.

Fúka chladný vietor napriek slnečnej oblohe. Teplomer v aute ukazuje dva stupne nad nulou a k autu sa blíži jeden z troch policajtov. Niekoľko kilometrov pred hraničným priechodom sa nás pýta na dôvod našej cesty na hranicu. K hranici vedie zhruba dvojkilometrová kolóna áut. Po kilometri nás zastaví ďalší policajt a usmerní nás k voľnému parkovaciemu miestu.

Na hranici s Ukrajinou je počas celého dňa veľmi rušno. Zdroj FOTO: Archví LK

Situácia na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod je momentálne o dosť kritickejšia ako v Ubli. Húfy ľudí, zväčša Ukrajiniek s kuframi a deťmi, pravidelne prichádzajú na našu stranu hranice. Pohybuje sa tu aj viacero prekladateľov, ktorí sa snažia pomôcť utečencom, aby sa čo-to nové dozvedeli, ale najmä preto, aby sa dohovorili s ľuďmi, ktorí im sú ochotní poskytnúť pomoc a ubytovanie.

„Ideme do Poľska k mojej sestre. Išli sme sem zhruba deň a pol,“ vraví žena, ktorá uteká pred vojnovým konfliktom na Ukrajine spolu s dcérou. Vzápätí k nám kráča muž tmavšej pleti so ženou a dvomi deťmi. Na otázku, odkiaľ sú a čo robia na Slovensku, odpovedá: „Ja som z Egypta, teraz tu pomáham ľuďom. Táto krajina pomohla mne pred týždňom, tak teraz chcem ja pomôcť týmto ľuďom.“ Na otázku, či má v úmysle zostať na Slovensku, odpovedá: „Naozaj neviem. Žijem na Ukrajine, na Ukrajine mám aj ženu a dcéru. Neviem…“

Utečencom z Ukrajiny prišiel pomôcť aj muž z Egypta. Zdroj FOTO: Archív LK

Na slovenskej strane čaká Ukrajincov množstvo dobrovoľníkov. Usmerňujú ich k pristaveným autobusom, naberajú jedlo, pomáhajú s komunikáciou. Priestor s vyzbieraným oblečením, ktoré majú utečenci k dispozícii, je preplnený a hlavne zreteľne označený v anglickom aj v ukrajinskom jazyku. Je tu niekoľko žien, ktoré hľadajú oblečenie vhodnej veľkosti sebe aj svojim deťom.

Stretávame muža, dve ženy a jedno dievčatko, ako nastupujú do auta s českou „ešpézetkou“. „Viezli sme sem pani z Ukrajiny, ktorá sem prišla po dcéru na ukrajinskú stranu. Po zhruba troch hodinách sú tu obidve a ideme naspäť domov. Cesta nám trvala z Prahy desať hodín. Bol to rýchly a spontánny nápad včera večer. Vyrazili sme dnes (streda) ráno o piatej. Rýchlo sme si ešte požičali väčšie auto, ak by sme mohli náhodou niekoho z hraníc odviezť tam, kam potrebuje,“ opisuje situáciu Čech.

Pre utekajúcich ľudí prichádzajú na naše hranice aj Česi. Zdroj FOTO: Archív LK
Počasie na hraniciach je chladné, ľudia sú premrznutí, ale odhodlaní zachrániť si život. Zdroj FOTO: Archív LK
S batožinou pomáhajú policajti, vojaci aj colníci. Zdroj FOTO: Archív LK

S batožinami pomáhajú aj policajti, vojaci či colníci. Na žiadosť Slovenska agentúra Frontex vyslala ku hranici aj zopár desiatok českých policajtov na pomoc.

Videoreportáž si môžete pozrieť tu: https://fb.watch/bwNiYyqIdC/