Nikita Slovák: Cirkev si na Slovensku ide svoju cestičku – zhnitú, netolerantnú a smrdiacu naftalínom

Zdroj FOTO: pixabay.com

Mnoho ľudí dnes vyzýva novinárov a publicistov: „Píšte o pekných veciach, píšte o tom, čo sa podarilo, čo dobré urobila vláda pre ľudí!“ Človek by aj chcel byť poslom dobrých správ, mladý hokejista strelil v Montreale už tri góly, Slovan postúpil do vyraďovacej fázy konferenčnej ligy. Super! Ale čo z toho, keď sa roztáčajú ďalšie a ďalšie škandály.

Arcibiskup Orosch, presne ten, čo posielal do pekla hriešnikov, ktorí si dovolili voliť za prezidentku Zuzanu Čaputovú, napísal pastiersky list o obetiach teroristického útoku. No, sú aj zlí pastieri, ale byť otcom jednej z obetí, už by som zvonil v Trnave na zvonček diecézy. Komu sa hodí škandalizovať obete? Vytvárať zdanie, že si svojím hriešnym životom sami privodili takýto smutný koniec, že v tom dozaista hrali úlohu drogy a LGBTI ideológia…

Inak, môže mi niekto múdry a skúsený vysvetliť, čo to vlastne je? Existuje aj hetero ideológia? Ak sa narodím ako gej, som súčasťou tejto ideológie? Radšej onálepkovať nezmyselne ľudí, ako si pripustiť, že RKC na Slovensku si „ide svoju cestičku“, zhnitú, netolerantnú a smrdiacu naftalínom. Najradšej by zhodili zo seba všetky tie nepriateľské pojmy ako tolerancia, súcit a empatia a vrátili sa do tridsiatych rokov, podporovaní politickým kresťanizmom. A tak sú dnes bližšie imámom v Iráne ako dnešným liberálnym veriacim. A v hre sú všetky výdobytky liberálnej demokracie a vôbec západnej civilizácie.

Čierny kôň nenávisti s červenými očami už fŕka nozdrami a nedočkavo hrabe kopytami, čaká len na to, kto sa ho pokúsi osedlať. A vtiahnutí do tejto kultúrnej vojny začínajú byť aj nezainteresovaní pozorovatelia. Kto z nás ale vo voľbách volil farskú republiku?

Volili sme spravodlivosť a hlavne pokoj. Nie skok do devätnásteho storočia, dva roky hádok a neúmerný vplyv siekt a spolkov naprieč politickým spektrom. Ale to, že padol brazílsky prezident Bolsonaro, člen letničiarskej sekty, je dobrým znamením aj pre nás, lebo v prvom rade chce každý z nás prežiť dobrý, zmysluplný život na zemi a až potom sa môžeme baviť o nebi, však pán Orosch?

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér