Putinov obľúbenec po „prerieknutí“ zmizol, Prigožinova smrť má byť odkazom pre ruské elity. Čo ešte priniesol týždeň vojny?

Vladimír Putin. Zdroj FOTO: FB Vladimir Putin

Šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin zahynul na palube súkromného lietadla, ktoré havarovalo v Tverskej oblasti len asi 50 kilometrov od Putinovej rezidencie. Lietadlo, ktoré malo patriť Prigožinovi, smerovalo z Moskvy do Petrohradu, kde majú sídlo jeho firmy. Informáciu o smrti Prigožina a ďalších ľudí na palube lietadla potvrdili ruské úrady aj telegramový kanál Grey Zone, ktorý sa spája so šéfom vagnerovcov. Ruskí vyšetrovatelia teraz preverujú všetky scenáre vrátane chyby pilota, technických problémov a vonkajších vplyvov, čo je štandardný postup. Špekuluje sa však aj o zostrelení či výbuchu na palube – Prigožinov telegramový kanál v stredu uviedol, že jeho lietadlo bolo cielene zostrelené. Podľa Inštitútu pre štúdium vojny Putin „takmer určite“ nariadil zostreliť lietadlo s J. Prigožinom. Z údajov online portálu na sledovanie lietadiel Flightradar24 vyplýva, že Prigožinov let prebiehal do posledných 30 sekúnd pred haváriou úplne štandardne. Stroj však zrazu začal nevedno prečo prudko klesať. Podľa šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajla Podoľaka to malo byť varovanie Kremľa pre elity.  

Šéf skupiny Wagner J. Prigožin. Zdroj FOTO: FB Y. Prigozhin

Ruský generál Sergej Surovikin, ktorý istý čas viedol aj invázne sily na Ukrajine, prezývaný aj „generál Armagedon“, bol odvolaný z funkcie šéfa vzdušných a kozmických síl. Surovikin sa na verejnosti objavil naposledy 24. júna, keď sa pokúsil šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin so svojimi žoldniermi o ozbrojenú vzburu v Rusku. Počas vzbury bolo zverejnené video, na ktorom Surovikin vyzval Prigožina, aby ustúpil. Surovkin však vyzeral nesvoj a nemal insígnie. V médiách sa odvtedy objavujú správy, že ho vyšetrujú pre možnú spoluúčasť na vzbure.

Dmitrij Peskov, hovorca Kremľa a prezidenta V. Putina, sa už tri týždne neukázal na verejnosti. Zmiznúť mal po kontroverznom rozhovore pre denník New York Times. V ňom si dovolil v povedať vlastný názor ohľadom voľby ruského prezidenta. Z jeho výpovede však vyšla kritika voči ruskému systému a nastaveniu voľby prezidenta. „Nie je to prejav skutočnej demokracie, ale ukážka nákladnej byrokracie. Putin bude opätovne zvolený aj na budúci rok s viac ako 90-percentnou podporou,“ povedal Peskov. Ruská demokracia podľa neho už dávno nadobudla nový rozmer. Ešte v ten istý deň sa snažil situáciu zachrániť tým, že obvinil novinára zo skreslenia jeho vyjadrenia. Televízna moderátorka Ksenia Sobchaková z ruskej štátne televízie však povedala, že Peskov mal odísť na dovolenku. 

Dmitry Peskov a Vladimír Putin. Zdroj FOTO: FB Dmitry Peskov

Rusko môže anektovať gruzínske regióny Abcházsko a Južné Osetsko, ktoré v minulosti uznalo za nezávislé. Povedal to podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev v rozhovore pre ruský týždenník Argumenty i fakty. Stalo by sa tak podľa Medvedeva v prípade, ak Rusko bude mať na to dostatočné dôvody. Moskva by podľa neho regióny mohla pripojiť, ak by Gruzínsko podniklo kroky smerom k vstupu do NATO. Moskva tieto dva regióny oficiálne uznala za nezávislé republiky v roku 2008.