Minister zdravotníctva Viktor Liashko napísal na Facebooku, že ukrajinský kabinet schválil návrh zákona “o regulácii obehu rastlín konope na lekárske, priemyselné účely, vedecké a vedecko-technické činnosti s cieľom vytvoriť podmienky za rozšírenie prístupu pacientov k nevyhnutnej liečbe rakoviny a posttraumatickej stresovej poruchy vyplývajúcej z vojny.”
Návrh zákona teraz poputuje do ukrajinského parlamentu, kde ho bude musieť schváliť najmenej 226 hlasov. Ide o prepracovanú verziu návrhu zákona, ktorý sa pôvodne minulé leto zákonodarcom nepodarilo schváliť.
Liashko tvrdí, že tentokrát bude väčšia podpora pre legalizáciu liečebného kanabisu. “Chápeme negatívne dôsledky vojny na stav duševného zdravia,” napísal a dodal: “Rozumieme počtu ľudí, ktorí budú potrebovať lekárske ošetrenie v dôsledku tohto dopadu. A chápeme, že nie je čas čakať.”
Podľa neho tento návrh zákona zabezpečí úplný cyklus výroby drog na báze kanabisu. Zdôraznil, že krajina bude postupne rozvíjať svoj vlastný priemysel a nebude sa spoliehať na dovoz. Vláde by to teda dalo prísnu kontrolu nad pestovaním, výrobou a predajom drog.
Pacienti by mohli dostať tieto produkty na lekársky predpis
Liashko zdôraznil, že kanabisové drogy nie sú “konkurentmi” narkotík a na reguláciu ich obehu sa prijímajú úplne iné opatrenia. Narážal na komunikačné kampane proti kanabisu, ktoré sa snažili zdiskreditovať jeho medicínsku hodnotu.
Naopak poznamenáva, že konope môže zabrániť utrpeniu a zlepšiť liečbu viac ako 50 stavov vrátane neurologických ochorení a porúch spánku. Lieky na báze kanabisu zohrávajú kľúčovú úlohu aj pri zmierňovaní bolesti u pacientov s rakovinou a HIV.
V posledných rokoch desiatky krajín do určitej miery legalizovali marihuanu na lekárske účely a niektorí ukrajinskí zákonodarcovia a obhajcovia už dlho tlačili Ukrajinu, aby urobila to isté.
Kira Rudik, členka ukrajinského parlamentu, na Twitteri napísala, že liberálna strana “Holos” iniciovala pôvodný návrh zákona už v roku 2019 a dodala: “Pevne veríme, že ide o milosrdenstvo, nie o drogy.”
Národný prieskum, ktorý v roku 2020 uskutočnil vtedajší prezidentský kandidát Volodymyr Zelenskyj, našiel širokú podporu pre liečebný kanabis. Takmer 65 % respondentov uviedlo, že podporuje legalizáciu liečebného kanabisu na zmiernenie bolesti pre ľudí s terminálnymi chorobami, zatiaľ čo 29 % bolo proti.
Ukrajina vlani v apríli čiastočne legalizovala používanie určitých produktov z kanabisu na lekárske účely
Len o niekoľko mesiacov neskôr bol zákon o legalizácii kanabisu zaslaný späť na revíziu po tom, ako nezískal dostatok hlasov v parlamente, pričom 184 zákonodarcov hlasovalo za, 33 bolo proti a 61 sa zdržalo hlasovania.
Ukrajina má dlhú a kľukatú históriu s kanabisom, kde sa konope pestuje po stáročia. Sovietska Ukrajina bola jedným z najväčších svetových výrobcov konope, ktoré sa používalo na výrobu oleja, látok a potravín.
Krajina však začala stigmatizovať kanabis a ľudí, ktorí ho užívali koncom februára. Ukrajinská cesta k legalizácii kanabisu je len na začiatku – a je veľmi ovplyvnená prebiehajúcou vojnou.
“Pred vojnou sme mali vo firme prognózy ohľadom legalizácie najskôr liečebného, potom rekreačného konope na Ukrajine,” vysvetľuje Lana Braslavskaya z odboru vzťahov s verejnosťou stránky o kanabise. ”Časový rámec sa pohyboval od 5 do 10 rokov v závislosti od zmeny moci a dospievania novej generácie. Teraz je dosť ťažké zostaviť novú prognózu, pretože nie je vôbec jasné, kedy sa táto vojna skončí.”