Na konte má hity, ktoré ovplyvnili mnohých ďalších autorov. Veď dodnes bolo nahratých viac ako tisíc cover verzií jeho autorských piesní. Leonard Cohen, kanadský básnik, prozaik a pesničkár, bol jedným z najvýznamnejších a najvplyvnejších autorov v 20. storočí. V 90. rokoch ho vysvätili za zenbudhistického mnícha.
Cohen svojou hudobnou kariérou zatienil svoju predchádzajúcu kariéru básnika a spisovateľa, no napriek tomu aj po prerazení v hudobnom priemysle sporadicky vydával svoju poéziu. Jeho piesne najprv vychádzali z folkovej hudby, neskôr do nich prenikol pop a kabaretná hudba. Od 80. rokov spieval s preňho typickým hlbokým basom, s podporou ženských vokálov v pozadí. Jeho piesne sú citovo hlboké so zložitými textami s množstvom metafor aj iných básnických prostriedkov a reflektujú medziľudské vzťahy.
Medzi jeho najznámejšie skladby patrí nepochybne Hallelujah alebo Suzanne, ktorú napísal najprv ako báseň. Inšpiráciou mu bola Suzanne Verdalová, ktorá si po štúdiu zarábala na hodiny tanca ako čašníčka v nočnom klube. Cohen ju neraz pozoroval z okna, keď sa vracala domov. Spriatelili sa a po spoločných prechádzkach končievali u nej na čaji.
Leonard Norman Cohen sa narodil v kanadskom Montreale v židovskej rodine. Jeho otec bol inžinier, mama pochádzala z Litvy. Mal o päť rokov staršiu sestru Esther. Rodina Cohenovcov bola dobre finančne situovaná, k dispozícii mali služobníctvo aj šoféra a deťom sa venovala pestúnka.
Keď mal Leonard deväť rokov, zomrel mu otec, čo niesol tak ťažko, až uňho prepukli depresie. V mladíckom veku ich potláčal užívaním LSD. Nezbavil sa ich ale ani neskôr a z depresií sa liečil takmer celý život. Istý čas sa zaujímal o ľudovú hudbu, až sa napokon znova vrátil k poézii. Popri štúdiu na McGillovej univerzite hral v amatérskom divadle a viedol univerzitný debatný krúžok. V tom čase mu začali uverejňovať básne v časopisoch.
Po vydaní prvej básnickej zbierky odcestoval do New Yorku, kde sa pustil do štúdia literatúry. V tom čase ho upútal životný štýl bítnikov a experimentoval aj s drogami. Po čase sa vrátil do Montrealu a krátko pracoval v továrni na výrobu mosadze, tú zamenil za rodinnú odevnú firmu, no dlho sa tam neohrial, odišiel do Londýna a odtiaľ na grécky ostrov Hydra, kde si kúpil dom, písal tam básne a dokončil tam svoj druhý román. S tým však nepochodil, tak si zbalil kufre a odišiel do New Yorku, kde sa dostal medzi umelcov z okolia Andyho Warhola a začal sa venovať hudbe. Hoci v USA nezaznamenal veľký úspech, presadil sa v britských hitparádach, kde sa na popredných priečkach udržal viac ako rok.
Prvýkrát svet hudby na niekoľko mesiacov opustil začiatkom 90. rokov, keď mal jeho syn Adam vážnu dopravnú nehodu a upadol do kómy. Druhýkrát sa prestal venovať hudbe v roku 1994, keď odišiel do budhistického kláštora na kalifornskej hore Baldy. Po dvoch rokoch ho vysvätili za zenbudhistického mnícha, v kláštore však strávil celkovo päť rokov.
Leonard Cohen sa nikdy neoženil. V 60. rokoch tvoril pár s Marianne Jensenovou, ktorá bola jeho životnou láskou. so spisovateľkou Suzanne Elrodovou mal neskôr dve deti. Zomrel v novembri 2016 v Los Angeles. Marianne Jensenovej, ktorá opustila svet štyri mesiace pred ním, napísal do nemocnice list: „Som tesne za tebou, keď vystrieš ruku, dotkneš sa mojej.“
Leonard Cohen je autorom vyše dvoch desiatok albumov, skladal, koncertoval, spieval. Vystupoval takmer vždy v obleku s klobúkom na hlave, ktorý mu robil tieň na tvári.