Na balíky od tejto spoločnosti si dajte veľký pozor. Takmer každá zásielka je podvod

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Nakupovanie cez internet sa teší veľkej obľube. Práve to čoraz viac zneužívajú podvodníci, ktorí vymýšľajú stále zákernejšie a neuveriteľnejšie finty, ako vylákať peniaze od spotrebiteľov.

V tomto období sú na Slovensku rozšírené najmä dva scenáre podvodov s balíkmi. V prvom prípade ide o balík s dobierkou, ktorý vám kuriér donesie, hoci ste si vôbec nič neobjednali. V druhom prípade vám kuriér donesie balík, no v ňom je niečo úplne iné, než ste zadali v objednávke. Podvodníci pritom často využívajú fakt, že ľudia si objednajú naraz viacero vecí a majú tak na ceste k sebe viacero zásielok, čo môže spôsobiť, že pri preberaní balíkov stratia ostražitosť. Preto je dôležité mať dobrý prehľad o svojich objednávkach. Vhodné je napríklad používať mobilnú aplikáciu kuriérskej spoločnosti, ktorá umožňuje detailne sledovať priebeh objednávky a cestu balíka od odoslania až po doručenie,” povedal pre regiony.sk Peter Pavuk, generálny riaditeľ DPD SK.

Na podvod s balíkmi sa sťažujú desiatky Slovákov. Prichádzajú im totiž správy a maily od rumunskej spoločnosti FAN Courier. Ako uvádzajú aktuality.sk, spoločnosť u nás zneužíva meno Slovenskej pošty (ale zneužiť môžu aj meno inej kuriérskej spoločnosti). Spoločnosť prostredníctvom správy zákazníka informuje o tom, že mu bude doručená zásielka s dobierkou. Tú si však mnohí ani neobjednali, len sa od nich podvodníci snažia vylákať financie. Ďalším scenárom je, že si síce zásielku objednali, no v balíku od tejto spoločnosti im príde niečo celkom nečakané, napríklad len pokrčené papiere. Podvedení ľudia sa tak sťažujú, že namiesto objednaného notebooku im prišla hračka, namiesto telefónu prišli hodinky alebo opotrebované tričká, či iné staré veci.

„… zásielku nedoručí Fan courier, ale Slovenská pošta. Odosielateľ je Fan courier a áno, sú to podvody, zhruba polovica zásielok je určená ľuďom, ktorí si nič neobjednali. A tí, ktorí si objednali, dostávajú bezcenný tovar. Dobierka je väčšinou v sumách od 38 € do 60 €…“ opisuje v skupine HAKA proti podvodníkom na sociálnej sieti Eva.

„Fan courier je jedna z najhorších firiem, takmer každá zásielka je podvod… Vždy je tam niečo iné, ako malo byť. Keď tam aj príde niečo, čo tam malo byť, tak je to obyčajná handra alebo haraburda. Nedá sa to nikde vrátiť, často sú údaje na vrátenie buď v nejakej azbuke, v poľštine, alebo v inom jazyku. Niekedy len prelepia zásielku z iného štátu, ktorá bola nedoručená a vrátená späť a pošlú to niekomu inému,“ tvrdí Jozef.

Ako uvádza rtvs.sk, Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb túto spoločnosť neeviduje. „Úrad uvedenú spoločnosť neregistruje ako poskytovateľa poštových služieb v Slovenskej republike a nie je uvedená v registri poštových podnikov,“ povedala hovorkyňa regulačného úradu Adriana Volfová, ktorá upozorňuje, že ak je zákazníkovi doručovaný balík, ktorý si neobjednal, je oprávnený odmietnuť ho prevziať a nezaplatiť požadovanú dobierkovú sumu.

Podvody s balíkmi sú čoraz častejšie. Zdroj FOTO: pixabay.com

S podvodom od tejto spoločnosti má skúsenosti aj Monika. „To isté sa mi stalo minulý týždeň, prebrala som, lebo objednávam si z netu stále, bolo mi to divné, možno mi niečo ušlo. Platila som síce len 20 eur a našťastie tam boli 2 retiazky, jedna na krk bižutéria a druhý náramok na ruku, tiež bižutéria. Ale nestratí sa to pri dievčatách. Ale by ma zaujímalo, odkiaľ mali presnú adresu, presný telefón,“ uvádza Monika.

K údajom sa podvodné spoločnosti môžu dostať viacerými spôsobmi. Jednou z nich je, že ste adresu zadali pri registrácii cez podvodný formulár na internete alebo ste dali súhlas s rôznymi marketingovými aktivitami na sociálnych sieťach, prípade sa k nim mohli dostať aj prostrednístvom obchodu s citlivými údajmi. Zneužitiu svojich osobných údajov sa tak viete vyhnúť len cestou, že budete nakupovať len v overených internetových obchodoch a so spoločnosťami komunikovať prostredníctvom ich oficiálnych kontaktov.

Ak sa stanete obeťou podvodu, kontaktujte políciu.