Putin má dôvod na radosť. Z diktátorského režimu začali do Ruska prúdiť dodávky zbraní a vojenského materiálu. Čo priniesol vojnový týždeň?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

KĽDR začala Rusku dodávať veľké množstvo zbraní a vojenského materiálu, čo umožní agresorovi pokračovať vo vojne na Ukrajine. Potvrdil to juhokórejský minister obrany Shin Won-sik pre denník Time s odvolaním sa na zistenia tajných služieb. Podľa ich odhadov malo do Ruska odísť už asi 6 700 kontejnerov s vojenským materiálom, medzi ktorým mali byť napríklad aj milióny delostreleckých granátov. Na oplátku má Rusko Severnej Kórei dodávať potraviny a súčiastky na výrobu zbraní. „Niektoré severokórejské zbrojovky síce kvôli nedostatku surovín a energie idú len na 30 percent, ale sú aj také, ktoré využívajú plnú kapacitu. Produkujú totiž muníciu, zbrane a granáty pre Rusko,“ povedal Shin Won-sik.

Moskovský súd odsúdil ochrancu ľudských práv Olega Orlova na 2,5 roka väzenia. Urobil tak kvôli jeho kritike vojny proti Ukrajine. Pred súd sa pritom postavil už druhýkrát, vlani na jeseň mu súd udelil pokutu za to, že napísal článok, že Rusko sa znížilo k fašizmu. Sedemdesiatročný Orlov je vo vedení mimovládnej organizácie Memorial, ktorá dostala Nobelovu cenu mieru za rok 2022. „Predsedu Memorialu Orlova odsúdili za protivojnový článok, v ktorom označil putinovský režim za fašistický,“ uvádza The New York Times. Podľa informácií denníka bol odsúdený za „diskreditáciu armády“ a priamo zo súdnej siene ho odviedli do väzenia.

Nový ukrajinský robot – diaľkovo ovládané evakuačné nosidlá. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Počas dva roky trvajúcej vojny s Ruskom malo zomrieť 31-tisíc ukrajinských vojakov, povedal to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ide o číslo, ktoré je podstatne nižšie, než udávajú odhady amerických pozorovateľov konfliktu. Tí hovoria o viac ako dvojnásobne väčších stratách na ukrajinskej strane. „Každý človek je pre nás veľkou stratou,“ povedal Zelenskyj s tým, že ide o veľké straty na životoch. Koľko vojakov bolo zranených, neuviedol. „Nepoviem, koľko bolo zranených, pretože Rusko by sa dozvedelo, koľko ľudí odišlo z bojov,“ dodal. Čo sa týka Moskvy, tá nezverejňuje oficiálnu bilanciu svojich padlých. Médiám sa však podarilo identifikovať vyše 45-tisíc ruských vojakov, ktorí zahynuli v bojoch na Ukrajine. „Ruskej sekcii britskej stanice BBC sa s nezávislou webovou stránkkou Mediazonou a tímom dobrovoľníkov podarilo zistiť mená 45 123 ruských vojakov, ktorí padli vo vojne na Ukrajine od februára 2022,“ uvádza sa v správe médií. Správa zároveň upozorňuje, že skutočný počet obetí môže byť dvakrát tak vysoký, nakoľko zahŕňa iba mená vojakov identifikovaných cez verejne prístupné dáta, predovšetkým nekrológy.

Celý svet si pripomenul smutné výročie vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Rusko by mohlo použiť jadrové zbrane skôr, ako sa očakávalo. Poukazujú na to uniknuté dokumenty, ktoré obsahujú scenáre vojnových hier a prezentácie princípov použitia jadrových zbraní, informuje Financial Times. Kritériami pre použitie jadorvých zbraní má byť napríklad vylodenie nepriateľa na ruskom území, porážka jednotiek zodpovedných za ochranu hraníc alebo útok nepriateľa s použitím konvenčných zbraní, zničenie 20 percent ruských raketových ponoriek, 30 percent jadrových ponoriek, troch a viacerých krížnikov alebo troch leteckých základní. Podľa Alexandra Gabujeva z Carnegieho strediska dokumenty poukazujú na to, že „operačný prah pre použitie jadrových zbraní je pomerne nízky, ak požadovaný výsledok nemožno dosiahnuť konvenčnými prostriedkami“.

Dmitrij Medvedev spojil osud Ruska s osudom celého sveta. Podpredseda Bezpečsnostej rady Ruska tvrdí, že prehra na Ukrajine by podľa neho znamenala pre svet jadrovú vojnu, uviedol to na svojom telegramovom účte. „Predstavme si na chvíľu, že by Rusko prehralo a „Ukrajina so svojimi spojencami“ by zvíťazila. Ako by také víťazstvo vyzeralo podľa našich nepriateľov – neonacistov a ich západných sponzorov? Ako už bolo veľakrát povedané, návrat k hraniciam roku 1991. Teda priamy a nezvratný kolaps súčasného Ruska, ktorého súčasťou sú podľa ústavy nové územia,“ uviedol Medvedev s tým, že rok 1991 poukazuje na Rusko po rozpade ZSSR. Podľa neho pokusy vrátiť Rusko k hraniciam z roku 1991 povedú k vojne so Západom. „Smerom ku globálnej vojne so západnými krajinami s využitím celého strategického arzenálu nášho štátu. V Kyjeve, Berlíne, Londýne, Washingtone. Na všetky ďalšie krásne historické miesta, ktoré sú zaradené medzi ciele našej jadrovej triády,“ uviedol.

Irpiň. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Rastúce bankové vklady ukazujú, kde Moskva regrutuje vojakov. Najviac peňazí pribúda na bankových účtoch v pätnástich najchudobnejších ruských regiónoch, odkiaľ sa regrutujú vojaci do vojny na Ukrajine, ktorí sa už však nevracajú domov. Cez vojnu na Ukrajine tak bohatnú ruskí chudobní, vyplýva z analýzy Inštitútu pre rozvíjajúce sa ekonomiky, ktorý spadá pod fínsku centrálnu banku.