Pre ľudí hľadajúcich si nájom je náročné obdobie. Byty sa obsadzujú veľmi rýchlo, ceny nájmov stúpli o 15 %, niekde aj viac

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Ak niekto potrebuje bývať, no aktuálne úroky na hypotékach mu neumožňujú kúpu vlastného bývania, riešením zostáva podnájom. Kým v zahraničí je tento typ bývania úplne bežnou voľbou, na Slovensku je stále len tou náhradnou. Licencovaná realitná maklérka Silvia Čelková z realitnej kancelárie Riešime bývanie v rozhovore hodnotí, aká je situácia na trhu s prenájmami na Slovensku.

Aká je situácia s prenájmami na Slovensku?

Aktuálne veľmi priaznivá pre majiteľov, majú priestor na vyššie nájomné. Aj vďaka vysokým úrokom sa nájmom začalo dariť ešte viac ako minulý rok kvôli utečeneckej kríze.

Ľudia nevedia ísť do vlastného, tak im nezostáva iné, len voliť podnájom. Je dostatok bytov k dispozícii?

Pre ľudí hľadajúcich si nájom je náročné obdobie. Byty sa obsadzujú veľmi rýchlo, ceny nájmov sa zvýšili aj o 10-15 %, platí sa kaucia vopred atď. Aj keď na realitných portáloch je cez stovky ponúk, ak začnete volať na jednotlivé inzeráty, zistíte, že každý tretí je neaktuálny alebo už riešia vážneho záujemcu.

Je nejaká kategória bytov, ktorá chýba nájomcom, niečo čo absentuje na trhu?

Vyslovene typ nejakého konkrétneho bytu neabsentuje, po čom je výrazný dopyt, to sú parkovacie miesta a garáže v konkrétnych lokalitách alebo ľudia majú záujem o skladové a pivničné priestory.

Sú v ponuke kvalitné byty na prenájom? Alebo robia niekde prenajímatelia chyby? Ako sa vlastne v posledných rokoch vyvinula ponuka prenájmov a prešli byty ponúkané na prenájom nejakým vývojom?

Tým, že posledné 3-4 roky bolo enormné množstvo investičných nákupcov, ktorí kupovali napr. priamo od developera, v ponuke je možné nájsť dizajnovo zariadené pekné byty v novostavbách, ktoré aj napriek vyššej cenovke sa rýchlo obsadia. Samozrejme, že sa ešte nájdu byty doslova v pôvodnom stave, ale to sa odráža aj v rýchlosti nájdenia nájomníka.

Dnešní nájomníci sú už nároční. Aj mladí ľudia, ktorí ešte nemajú financie na vlastné bývanie, chcú slušne bývať. Zdroj FOTO: pixabay.com

Čo dnes zaváži pri rozhodovaní sa potenciálnych záujemcov o prenájmy? Aké sú najdôležitejšie faktory? 

Dnešní nájomníci sú už nároční. Aj mladí ľudia, ktorí ešte nemajú financie na vlastné bývanie, chcú slušne bývať. Príjemne, nie luxusne zariadený byt je ten, ktorý sa rýchlo prenajme. Lokalita s výborným dopravným spojením, možnosť parkovania, potraviny na pešo, to sú faktory, ktoré rozhodnú.

Ako to vyzerá s cenami prenájmov. Ako sa tam medziročne zmenili ceny v priemere v rámci celého Slovenska? Výraznejšie ich asi ovplyvnili aj vyššie platby za energie. 

Ceny nájmov ovplyvnilo viacero faktorov – zvýšené úrokové sadzby z potenciálnych kupujúcich urobili budúcich nájomníkov, zvýšené ceny elektriny a plynu si majitelia automaticky premietli do nájomného, zabývanie sa ľudí z Ukrajiny na Slovensku okresalo ponuku nájmov. Toto všetko zvýšilo cenu nájmov v priemere o 10-15 %.

Ako to vyzerá s cenami prenájmov v rámci Bratislavy, kde vieme, že trh s prenájmami je najsilnejší. O koľko narástli prenájmy oproti minulému roku tu? 

Do Bratislavy prišla väčšina imigrantov, ceny tu narástli skokom ešte rok dozadu. Najsilnejší dopyt je klasicky Ružinov, Nové Mesto, Petržalka, rýchlo dostupné lokality do centra. Pre porovnanie – cca 1,5 roka dozadu prenájom 2-izb. bytu v Ružinove v novostavbe až 10 ročnej bytovke sa pohyboval okolo 650 eur/mes. s energiami, teraz v tom istom dome alebo blízkom okolí sa pohybujú ponuky od 750-900 eur/mes., čo predstavuje 15-38 % nárast ceny. Jedná sa o rapídne zvýšenie ceny nájmov v niektorých mikrolokalitách.

Silvia Čelková
Silvia Čelková, licencovaná realitná maklérka z realitnej kancelárie Riešime bývanie. FOTO Archív SČ

Ako vidíte cenovú politiku prenájmov, čo sa týka budúceho roka, prípadne horizontu 3-5 rokov. Budú sa zvyšovať? Ak áno, o aké percento predpokladáte nárast?

Cena nájmov ide ruka v ruke s dopytom po kúpe. Ak je oslabená kúpyschopnosť potenciálnych kupujúcich (vyššie úrokové sadzby, vysoká inflácia, oslabená ekonomika, minimálny rast reálnych miezd atď.) a ľudia potrebujú bývať, sú nútení ísť do podnájmu. Ak sa nepriaznivý stav ekonomiky bude prehlbovať, do toho zvyšujúce sa energie, je predpoklad zvyšujúcich sa cien nájmov. Zamiešať karty môže ešte situácia s Ukrajinou. Ťažko predpovedať percento navýšenia, každopádne verím, že to nebude nič markantné a bavíme sa o 1-cifernom raste…

V zahraničí je život v prenájmoch pre ľudí prirodzenejší, umožňuje ľuďom viacej si užiť svoje zarobené peniaze. Slováci sa viac uchyľujú ku kúpe vlastnej nehnuteľnosti, čím sa „zaviažu“ na celý život k pomerne vysokým splátkam (čo sa ešte teraz pri rastúcich úrokoch zintenzívni). Prečo sa u nás tento trend bývania tak ťažko uchytáva? A ako predpokladáte jeho vývoj v budúcnosti?

Ako často hovorím, my Slováci máme v krvi „vlastniť“ nehnuteľnosť, je nám to vštepované od malička a naši rodičia si vydýchnu, až keď ich dieťa má stabilnú prácu a svieti ich meno niekde na liste vlastníctva… Osobne si myslím, že ďalším dôvodom prečo Slováci vlastnia nehnuteľnosť, je aj v porovnaní veľkosti miest na SR s mestami v zahraničí. Príklad: Keď pracujete v centre Londýna, je pre vás praktickejšie bývať niekde tam v nájme, nakoľko si pravdepodobne tam byt z bežného platu nekúpite, ako bývať niekde vo vlastnom na predmestí, ale cestovať do práce 2 hodiny. Slovensko je veľmi malé na takúto situáciu, bývať v Trenčíne a dochádzať každý deň do Bratislavy. Slovák si jednoducho tú nehnuteľnosť „nejako“ kúpi, „lebo zbytočný čas na cestovanie, zbytočné peniaze za nájom“ a pod. Myslím si, že zlom môže nastať tak o cca 10 rokov u novodobých 20-tnikov, kde sa formuje už slobodnejšie a nezávislejšie myslenie…