Ruskí bojovníci tvrdia, že nemajú muníciu, Kremeľ varujú pred tragédiou. Aj takýto bol týždeň vojny na Ukrajine

Zdroj FOTO: Telegram

Prezidentka Zuzana Čaputová nechce, aby násilie voči civilnému obyvateľstvu na Ukrajine zovšednelo. Vyjadrila sa tak po návrate z pracovnej cesty v Kyjeve, kde navštívila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ďalších vrcholných predstaviteľov štátu spolu s českým prezident Petrom Pavlom. „Je tam stále veľa bolesti. Hovorila som so ženami, ktoré boli bité a znásilňované. Bežní ľudia, ktorí nikomu nič neurobili, neuveriteľne trpia,“ hodnotí ťaživú situáciu civilného obyvateľstva. Poukazuje na silnú dezinformačnú propagandu, ktorú na Slovensku šíria Rusi a im lojálni politici. „Nech tam idú. Nech sa pozrú tým ľuďom do očí,“ odkázala prezidentka predstaviteľom proruskej progandy na Slovensku.

Obrovský požiar v krymskom prístavnom meste Sevastopoľ v sobotu uhasili po údajne ukrajinskom útoku bezpilotného lietadla na palivové nádrže v sklade ruského námorníctvaVideozáznamy zverejnené na sociálnych sieťach ukázali horiacu veľkú oblasť pri vode, pričom z horiaceho paliva stúpal čierny dym. Podľa guvernéra v Moskve Michaila Razvozhajeva sa požiar neskôr podarilo uhasiť. Predstaviteľ ukrajinskej vojenskej rozviedky uviedol, že viac ako 10 nádrží s ropnými produktmi s kapacitou približne 40 000 ton určených na použitie ruskou čiernomorskou flotilou bolo zničených.

Zdroj FOTO: FB

Pápež František povedal, že Vatikán je zapojený do mierovej misie s cieľom ukončiť konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. „Som ochotný urobiť všetko, čo treba. Teraz je v kurze misia, ale ešte nie je verejná. Keď to bude verejné, odhalím to,“ povedal pápež František novinárom počas letu domov po trojdňovej návšteve Maďarska.

Rastúca kríza chudoby na Ukrajine viedla mnohých k tomu, aby sa obrátili na kyjevské záložne, kam odovzdali mobilné telefóny, spotrebiče a iné veci. Podľa nedávnej správy Svetovej banky sa chudoba na Ukrajine v roku 2022 zvýšila z 5,5 % na 24,2 %, čo uvrhlo do chudoby ďalších 7,1 milióna ľudí s najhorším dopadom z dohľadu vo vidieckych dedinách. Keďže nezamestnanosť je neoficiálne na úrovni 36 % a inflácia na konci roka 2022 dosahuje 26,6 %, regionálny riaditeľ inštitúcie pre východnú Európu Arup Banerji varoval, že chudoba môže prudko stúpať.

Zdroj FOTO: Telegram

Šéf ruskej žoldnierskej skupiny Wagner Jevgenij Prigožin povedal, že ukrajinská protiofenzíva by sa mohla pre Rusko zmeniť na „tragédiu“ . Prigožin, kľúčový spojenec Vladimira Putina, ktorý viedol ruský útok na Bachmut, sa sťažoval, že jeho bojovníkom chýba munícia.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore povedal, že nosí pištoľ a bojoval by na život a na smrť po boku svojho blízkeho kruhu, keby Rusi na začiatku vojny zaútočili na jeho veliteľstvo v Kyjeve. V prvých dňoch po invázii z 24. februára 2022 ukrajinskí predstavitelia uviedli, že ruské spravodajské jednotky sa pokúsili preniknúť do Kyjeva, ale boli porazené a nepodarilo sa im dostať sa na Bankovu ulicu v centre, kde sa nachádzajú prezidentské kancelárie.

Zdroj FOTO: Telegram

Päť krajín EÚ sa dohodl, že umožnia tranzit ukrajinského vývozu potravín, uviedla Európska komisia po tom, čo boli počas protestov farmárov uvalené dočasné zákazy na tieto potraviny. Dohoda s Bulharskom, Maďarskom, Poľskom, Rumunskom a Slovenskom prichádza ako limity na ukrajinský exportný kanál obilia cez Čierne more, čo si vyžaduje export po súši cez susedov krajiny.