Používate WhatsApp? Aplikácia vám onedlho umožní posielať správy bez telefónu

WhatsApp testuje novú funkciu. FOTO Reuters

WhatsApp testuje novú funkciu. Po prvýkrát v histórii bude možné posielať správy bez použitia telefónu.

V súčasnosti je WhatsApp prepojený s telefónom používateľa. Jeho desktopové a webové aplikácie potrebujú, aby bolo dané zariadenie pripojené a prijímalo správy.

Nová funkcia je o niečo viac vylepšená. Umožní používateľom odosielať a prijímať správy, „aj keď je batéria telefónu vybitá“.

WhatsApp uviedol, že je možné súčasne používať až štyri ďalšie zariadenia – napríklad počítače a tablety.

Najskôr bude nová funkcia zavedená ako beta test pre „malú skupinu používateľov“. Na základe toho tím plánuje vylepšiť výkon a pridať funkcie skôr, ako ju povolí pre všetkých.

Koniec koncov šifrovanie pre WhatsApp bude podľa tohto nového systému stále fungovať.

Signal

Niekoľko ďalších aplikácií na odosielanie správ už má takúto funkciu, vrátane konkurenčnej aplikácie Signal, ktorá na prihlásenie vyžaduje telefón, nie však výmenu správ.

Túto funkciu požadujú už dlho používatelia WhatsApp, ktorých sú údajne dve miliardy.

Prehodnotenie

V blogovom príspevku, ktorý oznamuje tento krok, inžinieri Facebooku uviedli, že zmena si vyžaduje „prehodnotenie“ softvérového dizajnu WhatsApp.

Je to tak preto, lebo súčasná verzia „používa aplikáciu pre smartphone ako primárne zariadenie, to robí telefón zdrojom dôveryhodnosti pre všetkých používateľov a jediným zariadením, ktoré umožňuje komplexné šifrovanie správ pre iného používateľa alebo uskutočňovanie hovoru,“ uviedla spoločnosť.

WhatsApp Web a ďalšie aplikácie, ktoré sa netýkajú smartfónov, sú v podstate „zrkadlom“ toho, čo sa deje v telefóne.

FOTO Wikipedia.com

Nevýhody

Tento systém má ale významné nevýhody, ktoré pozná veľa bežných používateľov, pretože je známe, že webová aplikácia sa často odpojuje.

Znamená to tiež, že súčasne môže byť aktívna iba jedna takzvaná „sprievodná aplikácia“. Načítaním aplikácie WhatsApp na inom zariadení sa teda odpojí webové okno aplikácie WhatsApp.

„Nová architektúra viacerých zariadení WhatsApp tieto prekážky odstraňuje, už nevyžaduje, aby bol zdrojom pravdy smartphone, zároveň stále udržuje plynulú a bezpečnú synchronizáciu a súkromie používateľských údajov,“ uviedla spoločnosť.