Krásna Slovenka Dominika Krčmáriková radí: Takto zostanete fit aj počas leta!

Dominika Krčmáriková Dominika je aktívna modelka, preto sa stále udržiava fit. FOTO Archív DK

Motiváciou by v prvom rade mala byť túžba po zdraví a vitalite,“ hovorí Dominika Krčmáriková, modelka, ktorá sa venuje zdraviu z holistického hľadiska. Dlhoročné skúsenosti svojho priateľa aplikovala do svojho života. Zistila, čo fungovalo a čo nefungovalo, a tak dnes z vlastných skúseností radí na sociálnych sieťach (nielen ženám) v oblasti zdravia a krásy a aktuálne pripravuje aj knihu receptov založených na bielkovinách. Prinášame vám niekoľko Dominikiných tipov na to, ako zaručene zostanete fit aj počas leta. 

Cvičenie

Keďže je leto a sú pomerne vysoké teploty, najväčší benefit budete mať z toho, keď budete trénovať kratšie. Treba cvičiť cviky, ktoré sú zamerané na celé telo, čiže celotelové cvičenie. Samozrejme, najväčšie benefity z cvičenia budete mať vtedy, keď pri cvičení použijete nejaké váhy, pretože pri tom sa formuje telo omnoho rýchlejšie a efektívnejšie ako pri cvičení vlastnou váhou. Reálne môžem odporučiť 25-30 minút cvičenia každý druhý deň. Cvičenie je u každého človeka veľmi individuálne, z vlastných skúseností odporúčam cvičenie ráno, keď ešte nie je tak teplo, keď má človek ešte dostatok energie, či už je to vonku, alebo vo fitku. K večeru sa môže stať, že už nebudete vládať, alebo ak budete cvičiť veľmi neskoro, napríklad medzi deviatou, desiatou večernou hodinou, môže to narušiť spánok.           

Modelka Dominika Krčmáriková sa venuje cvičeniu a zdraviu. FOTO Archív DK

Strava

Veľmi dôležitá je štruktúra v strave. Teda raňajky, obed a večera. Jedzte pravidelne v podobný alebo rovnaký čas. Každý deň dbajte na to, aby bolo v strave dostatočné množstvo proteínov. Človek by mal rozumieť tomu, čo je to proteín a aké jedlá ho obsahujú. Popritom tým, že je leto, zo svojej vlastnej skúsenosti viem, že aj ženám vyhovujú jedlá, v ktorých je potrebné sústrediť sa na dostatok zeleniny a mali by obsahovať veľa vlákniny, tiež veľa vody, tým pádom budú vaše telo tieto jedlá aj hydratovať, dodajú vám energiu, zasýtia vás a nebudete sa cítiť unavení. Ak si doprajete ťažšie jedlá, telo vynaloží nesmiernu energiu na to, aby spálilo väčšie množstvo tukov či sacharidov. Jednoznačne odporúčam sústrediť sa na ryby, mäso, k tomu grilovanú zeleninu. Takisto šaláty, ktoré sú úplne ideálnym jedlom v lete.  

Pitný režim 

Pitný režim je veľmi dôležitý, v lete by mal byť 40 mililitrov na jeden kilogram váhy, preto by si ho mal každý vypočítať individuálne podľa svojej váhy. Odporúčam však piť aj vtedy, keď človek nie je smädný, pretože keď je človek smädný, znamená to, že už sa niečo deje. V lete sa odporúča do každého litra vody prisypať štipku soli, a to hlavne kvôli tomu, že zvýšeným potením a močením sa zbavujeme veľkého množstva minerálov a práve vďaka tomu, že si pridávame soľ do vody, tak si minerály dopĺňame. Veľakrát sa môže stať, že ľudia pijú veľa vody a zdá sa, že sa hydratujú, ale voda nimi vlastne len prejde, minerály sa nezachytia a môžu nastúpiť bolesti hlavy, prípadne im príde nevoľno.

Dominika Krčmáriková
Na snímke Dominika Krčmáriková. FOTO Facebook/Dominika Krčmáriková