Pečiatkovú kontrolu nahradí biometria a snímač odtlačkov prstov. Hranicu s Ukrajinou čaká veľká modernizácia

Hraničný priechod Ubľa. Zdroj FOTO: red

Odkedy je Slovensko súčasťou schengenského priestoru, nie je možné prejsť slovensko-ukrajinskou hranicou len tak bez kontroly. Najvýraznejšími hraničnými priechodmi sú Ubľa a Vyšné Nemecké.

Tie okrem toho, že pravidelne každý rok znášali nápor vodičov v období pravoslávnych Vianoc či Veľkej noci, kedy sa tvorili niekoľko kilometrov dlhé kolóny, museli minulý rok prejsť skúškou náporu aj peších ľudí, a to kvôli ozbrojenému konfliktu Ukrajiny a Ruska.

Kolóny na hranici s Ukrajinou. Takto to vyzeralo koncom mája a júna 2022, kedy zákon o nulovom cle na dovážané ojazdené vozidlá na Ukrajinu zaplnil hraničné priechody v nezvyčajnom čase. Zdroj FOTO: archív red

Teraz čaká hraničný priechod v Ubli zmena – jednak rozšírenie, ale i modernizácia. Stavebné práce súvisia s implementáciou “Entry/Exit Systemu”.

„Ide o nový celoeurópsky informačný systém snímania biometrie tváre a štyroch odtlačkov prstov u štátnych príslušníkoch tretích krajín, ktorým sa nahradí súčasné manuálne označovania cestovných pasov odtlačkom pečiatky. Súčasťou systému sú technické zariadenia vyžadujúce špecifické interné prostredie,“ spresňuje Jana Nimrichterová, hovorkyňa Colného úradu Michalovce,

V rámci projektu sa rozšíri aj zastrešenie colného priestoru, zmeny čaká aj pracovisko kontroly peších cestujúcich na vstupe na Slovensko a výstavba toaliet.

Hraničný priechod Ubľa. Zdroj FOTO: red

„V rámci projektu je naplánovaná aj zmena organizácie dopravy pracoviska osobnej automobilovej dopravy na vstupe a výstupe do/zo SR, rozšírenie budovy, ktorá rozdeľuje pracoviská vstup a výstup do/zo SR či vytvorenie odstavnej plochy pre pohotovostné služobné vozidlo polície a priestor pre osadenie vybavovacieho boxu pracoviska colníkov na kontrolu batožín cestujúcich,“ dopĺňa Nimrichterová.

Celkový rozpočet je kalkulovaný vo výške 844-tisíc eur, čaká sa ale na prehodnotenie Útvaru hodnoty za peniaze.

V utorok (7.3.2023) treba počítať so zdržaním

„Upozorňujeme verejnosť, že 7. marca 2023 v čase od 8.00 hod. do 22.00 hod. bude prebiehať vo všetkých členských štátoch Európskej únie inovácia  Schengenského informačného systému a ďalších informačných systémov využívaných pri hraničnej kontrole na vonkajších hraniciach. Vonkajšími hranicami sú pozemné hranice členských štátov Európskej únie so štátmi mimo Európskej únie a lety a plavby do/z krajín mimo Európskej únie,“ informuje Denisa Bárdyová z Prezídia PZ.

V tejto súvislosti je možné očakávať na hraničných priechodoch predĺženie vybavovacieho procesu a vznik čakacích dôb. V Slovenskej republike sa to vzťahuje najmä na pozemnú  hranicu s Ukrajinou. 

„Odporúčame v uvedený deň, pokiaľ je to možné, neplánovať si cesty na Ukrajinu a z Ukrajiny, a v prípade nevyhnutných ciest počítať s možným zdržaním na hraničných priechodoch s Ukrajinou,“ vyzýva Bárdyová.