Úlohy hádavých žien jej sedia ako uliate. Eva Holubová od detstva trpela depresiami, pred rokmi sa vyliečila z alkoholizmu

Česká herečka Eva Holubová. Zdroj FOTO: FB Eva Holubová - Official

Na prvý pohľad energická a sebavedomá, v skutočnosti však žena roky zvádza boj s psychickými problémami, ktoré ju dohnali až na liečenie a odvykačku. Herečka Eva Holubová už mnoho rokov patrí k ikonám českého filmového plátna.

Eva Holubová sa narodila 7. marca 1959 (64 rokov) v Prahe, jej mama bola účtovníčka a otec robotník (predtým stranícky funkcionár). K divadlu ju priviedli práve rodičia, ktorí radi chodievali za kultúrou na divadelné predstavenia. Počas gymnázia v štúdiu príliš nevynikala, zato už v týchto rokoch sa začala formovať ako členka amatérskeho divadla. Kým sa dostala na herectvo (podarilo sa jej to na tretí pokus), vyskúšala si niekoľko profesií – istý čas robila učiteľkú v materskej škole, neskôr pracovala aj v zdravotníctve.

Už od gymnaziálnych čias sa Eva Holubová venovala divadlu. Zdroj FOTO: FB Eva Holubová – Official

Počas vysokoškolského štúdia „drela lavice“ napríklad aj s Ivanou Chýlkovou či Karlom Rodenom. Po štúdiách pôsobila v niekoľkých divadlách, pre mnohých je však známa najmä z televíznych obrazoviek, kde sa objavovala predovčetkým v úlohách hádavých a energických žien. Medzi jej najznámejšie filmy patria Účastníci zájazdu, Pelíšky, Obecná škola či Líbáš jako Bůh.

Obľúbená klasika – Pelíšky. Na snímke s J. Dušekom. Zdroj FOTO: Archív ČT

V osemdesiatych rokoch sa prvýkrát na krátky čas vydala (volala sa Šafrová), po rozvode sa vrátila k svojmu dievčenskému priezvisku. Neskôr si v USA vzala za muža výtvarníka M. Zdeňka, s ktorým má dvojičky Karolínu a Adama.

Pred rokmi trpela alkoholizmom, ktorý jej mal pomáhať s psychickými problémami. Od detstva bola precitlivená a trpela endogénnymi depresiami. Je držiteľkou Českého leva z roku 2000 za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej.