Skončil sa ťah na švajčiarsky dôchodok. Poslanecká snemovňa v Česku stlmila valorizáciu

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Švajčiarsky dôchodok českí penzisti nikdy nemali, ale mysleli si, že sa k nemu budú
približovať. Iste, slovenskí penzisti lapali po dychu pri porovnávaní rastu dôchodkov u
západných susedov a zamestnaní v pracovných zariadeniach ako učiteľ, lekár, zdravotná
sestra a iní odchádzajú do Česka. Učiteľov asi robiť nebudú, ale o iné profesie je tam
záujem, aj keď tam preniká ukrajinská konkurencia. Nie je to síce zrovna Viedeň, ale je to
zárobkovo lepšie.

Žiaľ, naši dôchodcovia sa do Česka a už vôbec nie do Rakúska so slovenským dôchodkom presťahovať nemôžu, teraz ale tým českým môžu pomaly prestávať závidieť.

Divadlo obštrukcií v Poslaneckej snemovni ČR

Debaty o zvyšovaní dôchodkov v Česku sa v Snemovni preťahovali niekoľko dní, skončilo sa až v sobotu ráno 4. marca s verdiktom: Dôchodky, milí penzisti, sa nebudú navyšovať ako „za Babiša“. Inými slovami, nežijete vo Švajčiarsku, Lichtenštajnsku a dokonca ani v Nemecku alebo v Rakúsku. Žijete v Česku, v štáte s veľkým zadĺžením a štát nemá peniaze. Musíte si uvedomiť, že v post-produktívnom veku sa uskromníte.

Za odmietnutie plnej valorizácie hlasovalo v uznášaniaschopnej Snemovni 98 poslancov reprezentujúcich vládnu koalíciu piatich politických strán. Proti boli predstavitelia dvoch ľavicových strán (obe sa budú zaprisahávať, že sú pravicové alebo aspoň „napravo od stredu“) ANO Andreja Babiša a SPD Tomia Okamuru. Bolo ich 71. Ich možní spojenci v parlamente, komunisti (KSČM) a sociálni demokrati (ČSSD) tam už po ostatných voľbách nesedia. „Antivalizátori“ únavnú bitku v Snemovni vyhrali, so Švajčiarskom stráca Česko „krok do penzijného bezpečia“.

Inak, ide o valorizáciu od júna 2023, v Česku sa valorizuje pevnou sumou, nie iba príležitostnými „jednorázovkami“ od počiatku nového roka.

Reakcie opozície

Andrej Babiš, ktorého ANO vedie prieskumy verejnej mienky v budúcich voľbách (ak si to nepokazí nejakým hmlistým výrokom, že nevie, či by ako prezident súhlasil po ruskom útoku ako prezident ČR s obranou Poľska – uf!), sa ohradil proti hlasovaniu a bude bojovať za dôchodcov.

Na pomoc mu prišiel odchádzajúci prezident Miloš Zeman (on sa tiež o pár dní bude poberať na dôchodok) s vyhlásením, že došlo „k istej strate životnej úrovne“, ale zároveň jediné pozitívne, čo na tom vidí, je to, že to „môže viesť k pádu vlády“. Zaujímavé. Ešte pred nejakým časom hulákali po českých mestách demonštranti a žiadali „demisiu! demisiu!“ Babišovej vlády. Dnes to isté kričia na Fialovu vládu.

Zahanbiť sa nenechal ani Tomio Okamura z ľavicovej SPD (aj on sa bude búšiť do pŕs, že je slušný pravičiar) a oznámil, že proti rozhodnutiu v Snemovni podá ústavnú sťažnosť.

Poďme k realite

Starobných dôchodcov je v Českej republike dva milióny štyristotisíc. Áno, 2 400 000, teda 22,8 % obyvateľstva. Je to síce 29,1 % voličov, ale bitku so starobou nemôže Česko vyhrať približovaním sa k Švajčiarsku. Inak v budúcnosti veľmi rýchlo prehrá. Oni tí protestujúci dôchodcovia totiž nie vždy myslia na vnúčence a pravnúčence. 

Bojovníci za Švajčiarsko majú ešte žolíky – Ústavný súd, Senát, podpis alebo z ruky nového prezidenta, ale príjemná vôňa švajčiarskych dôchodkov sa Čechom vzďaľuje.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik