Dávka v nezamestnanosti výrazne porastie. Od tohto mesiaca bude vyššia o takmer 130 eur

Ilustračný obrázok. Zdroj FOTO: pixabay.com

Zostať neplánovane nezamestnaný je nepríjemnou skúsenosťou pre každého. Ak však máte možnosť dohodnúť sa so zamestnávateľom na odchode, oplatí sa vám tento rok vyjednávať. Dávka v nezamestnanosti bude totiž od júla vyššia o 128,40 €. 

Na dávku v nezamestnanosti máte nárok vtedy, ak ste boli v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky. Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu. Podľa experta na dane a odvody Jozefa Mihála sa DVZ vypočíta ako podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých ste zaplatili poistné na poistenie v nezamestnanosti v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia, pričom rozhodujúcim obdobím je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu zaradenia do evidencie. Maximálny denný vymeriavací základ pri zaradení do evidencie bude od júla tohto roka 94,0274 €. To zodpovedá vymeriavaciemu základu približne 2 860 eur.

„Ísť na úrad práce až v júli 2024 bude výhodnejšie ako napríklad v júni 2024,“ upozorňuje J. Mihál vo svojom statuse, pričom maximálnu dávku v nezamestnanosti môže podľa neho dostávať ten, čo v hrubom zarábal 2 860 € a viac. „Maximálna dávka v nezamestnanosti je od 1.7.2024 suma 1457,50 € mesačne (za mesiac, ktorý má 31 dní). Ak by ste šli na úrad práce pred 1.7.2024, môžete dostať dávku maximálne 1329,10 € mesačne (za mesiac, ktorý má 31 dní),“ objasňuje Mihál.

Ak sa na úrade práce registrujete pred 1. júlom, v mesiaci s 31 dňami bude vaša dávka nižššia o 128,40 eura, ak sa vám to podarí k tomuto dňu, o vyše sto eur mesačne si prilepšíte. „Teda ak sa rozhodnete ísť na úrad práce až 1.7.2024 a neskôr, môžete za 6 mesiacov čerpania dávky dostať približne o 700 € viac,“ vraví J. Mihál a dodáva, že nárok na výplatu dávky nie je za dni, počas ktorých sa vám vypláca rodičovský príspevok, materské, nemocenské, ošetrovné.