Ukrajinskí (h)aktivisti nachytali ďalšieho ruského dôstojníka. Je zodpovedný za páchanie vojnových zločinov

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Ukrajinskí hackeri z tímu „Kybernetický odpor“ (Cyber ​​​​Resistance) spolu s dobrovoľníkmi z medzinárodnej spravodajskej komunity InformNapalm vykonali operáciu CYBINT & OSINT (kyber-rozviedka a rozviedka otvorených zdrojov) s cieľom získať prístup a analyzovať poštovú korešpondenciu ruského plukovníka Leonida Rusina.

Tento plukovník do júla 2022 slúžil ako vedúci 610. strediska pre bojové použitie a preškolenie leteckého personálu (vojenská jednotka 41520), Ivanovo, letisko Severnyj. Na tomto letisku majú základňu lietadlá na detekciu a navedenie dlhého dosahu A-50U, ktoré Ruská federácia využíva na určenie a navedenie cieľov rakiet pri raketových útokoch na Ukrajinu. Od júla 2022 študuje na Vojenskej akadémii Generálneho štábu Ozbrojených síl RF.

Ruský dôstojník L. Rusin, ktorého hackli ukrajinskí (h)aktivisti. Zdroj FOTO: InformNapalm

Štartovacím bodom pre túto operáciu boli informácie od partnerov z tímu OSINT Bees, ktorí publikovali štúdiu OSINT, v ktorej boli uvedené osobné údaje plukovníka Leonida Rusina aj email, vďaka ktorému sa aktivistom Cyber ​​​​Resistance podarilo dostať nielen do pošty L. Rusina, ale aj jeho blízkeho okruhu kolegov vrátane dôstojníkov, s ktorými Rusin viedol oficiálnu korešpondenciu.

V dôsledku toho boli získané zoznamy posádok lietadiel a fotografie ďalších ruských dôstojníkov podriadených Rusinovi. Niektoré informácie boli zverejnené v pôvodnom článku InformNapalm, ale väčšina údajov sa už používa v záujme ukrajinského spravodajstva a prináša výsledky.

Kto je Rusin?

Hacknutie poštovej korešpondencie plukovníka Leonida Igoreviča Rusina umožnilo objasniť jeho aktuálnu adresu bydliska v Moskve, ktorá sa neobjavila v databázach a otvorených zdrojoch, ako aj jeho telefónne číslo. Aj vďaka hacku sa podarilo získať naskenovanú kópiu Rusinových osobných dokladov. Ukázalo sa, že Rusin systematicky písal správy o dôstojníkoch porušujúcich režim utajenia v útvare. Vtipné je, že si naskenované kópie týchto správ uchovával v osobnej pošte, čo je tiež porušením režimu utajenia.

L. Rusin. Zdroj FOTO: InformNapalm

Zaujímavosťou je, že v septembri 2022 bol Rusin vypočúvaný v istej trestnej veci ako svedok, kde zmenil svoju výpoveď, pričom vinu zvalil na svojho podriadeného dôstojníka.

Na ruskej štátnej stránke Gosuslugi v Rusinovej kancelárii je zrejmé, že takmer každý týždeň dostáva pokuty za porušovanie pravidiel cestnej premávky.

Hacknutie Rusina umožnilo identifikovať ďalšie desiatky ruských dôstojníkov, ruských pilotov, ktorí svoje údaje usilovne tajili a nezverejňovali ich na sociálnych sieťach. Napríklad zloženie posádok lietadiel A-50U:

Registračné číslo RF-94268, palubné číslo „41 červená“ „Taganrog“

Registračné číslo RF-50610, palubné číslo „42 červená“.

Zoznam z internej dokumentácie unikol spolu s menami dôstojníkov, členov posádky a číslami ich pasov.

Zdroj: InformNapalm

Celkovo bolo podľa výsledkov analýzy dokumentácie a fotografií vnútorných vecí 610. Centra pre bojové použitie a preškolenie leteckého personálu (vojenská jednotka 41520) identifikovaných 41 ruských dôstojníkov.

Okrem rôznej dokumentácie v pošte plukovníka Rusina bol aj fotoarchív s masívnym požívaním alkoholických nápojov dôstojníkmi útvaru, ako aj fotografia takzvaného „jarného plesu“ dôstojníkov s manželkami.

I napriek tomu, že pôvodný materiál je rozsiahly, prinášame odľahčený formát publikácie, bez podrobného popisu dokumentov plukovníka Rusina, s údajmi palubných dôstojníkov podieľajúcich sa na agresii proti Ukrajine. Je zrejmé, že plukovníka Rusina asi čakajú po sérii článkov „menšie“ kariérne problémy.

Bývalý veliteľ 610. Strediska bojového použitia a preškolenia leteckého personálu (vojenský útvar 41520) plukovník Rusin sa tak rozsahom úniku údajov jemu podriadeného personálu čo najviac priblížil veliteľovi 960. leteckého pluku letectva Ruskej federácie (vojenská jednotka 75387), plukovníkovi Atroščenkovi.

Obaja títo velitelia sa v skutočnosti stali zdrojom rozsiahleho úniku utajovaných dokumentov o najskrytejšej skupine ruských dôstojníkov – členov posádok lietadiel A-50U, ktorí sú priamo zodpovední za páchanie vojnových zločinov – leteckých a raketových útokov na civilné ciele na Ukrajine.

Podrobnejšie informácie nájdete v originálnom článku InformNapalm.

Autor článku: bob