Právo mlčať má cenu zlata. Ak chcete zažiť Ameriku bez problémov, nemočte v parkoch a alkohol na verejnosti nezháňajte

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

„Ameriku“ navštevuje každoročne viac a viac turistov. V niečom sa táto krajina mení rýchlo, ak uvážime, že každý rok sa do nej legálne prisťahuje milión imigrantov, pre nelegálnych prisťahovalcov existujú len odhady. Napriek tomu, že obyvateľstvo sa rýchlo riedi inými kultúrami a vzorce správania sa často menia od jedného štátu k druhému, od niektorých zásad sa v USA všeobecne neustupuje.

Ak tam pricestujete z bývalej východnej Európy, čiže napr. zo Slovenska, pred faux pas alebo dokonca trestným deliktom vás neochráni ani pas, v ktorom sa nad názvom vašej krajiny hrdo tyčí nápis EURÓPSKA ÚNIA. Tým Američana nedojmete. 

Nikdy by ste nemali robiť nasledovné

Pitie alkoholu na verejnosti. Ani mať pri sebe viditeľne otvorenú fľašu, čo sa na Slovensku zatiaľ toleruje, dokonca v MHD. V USA je to inak, už len byť pripitý sa často trestá ako výtržníctvo alebo verejné opilstvo a môže viesť k noci vo väzení a k pokute.

Močenie na verejnosti. Tak na to úplne zabudnite, park-nepark, zákutie-nezákutie. Verejné záchody nájdete na každom kroku a reštaurácie – na rozdiel od Slovenska – väčšinou nemajú problém svoje záchody poskytnúť potrebným bezplatne.

Zabudli ste dať prepitné (obslužné) alebo dali príliš málo. Minimálne 15 % z účtu je obvyklé, za dobrú službu 20 %. Ak ste boli niekedy v Izraeli, tak viete, o čom hovorím. Od prepitného závisia poskytovatelia služieb, najmä čašníci.

Hádka s políciou. Toto pre vás zaručene neskončí dobre. Buďte zdvorilí, úctiví a predovšetkým si zachovajte chladnú hlavu. Žiadne náhle pohyby, žiadne vtipy. Držte jazyk za zubami alebo povedzte len to, čo je nevyhnutné (okrem právnika, samozrejme, ale na toho tam nebudete mať dosť peňazí, aj keď ste na Slovensku úspešný podnikateľ).

Nie bezdôvodne polícia hovorí, že máte právo mlčať a čokoľvek, čo poviete, môže byť použité proti vám na súde.

Šoférovania sa v Amerike nemusíte obávať, vodiči sú tam oveľa ohľaduplnejší ako tu. Ak vás  však zastaví dopravná polícia, zostaňte sedieť v aute s oboma rukami viditeľne na volante. Stiahnite okno, na požiadanie odovzdajte vodičský preukaz a evidenciu vozidla, ale bez vyzvania nevystupujte z auta. Polícia o vás nič nevie a každý deň ju konfrontujú rôzni „típkovia“, zbraň tam má každý a nielen doma. Vystupovanie z auta je čistá provokácia.

Alkohol nie je v miestnych reštauráciách nutne dostupný. Ak ho na jedálnom lístku nenájdete, proste nie je. V USA je jednoduchšie dostať sa k heroínu ako k alkoholu. Mimochodom, väčšina reštaurácií ponúka bezplatné doplnenie nealkoholických nápojov. To znamená vody.

Američania síce teraz kupujú balenú vodu, ale v drvivej väčšine regiónov USA je to úplne zbytočné. Voda z vodovodu je čistejšia a bezpečnejšia ako balená. Len niektoré štáty používajú chlórovanie.

Väčšie sumy neplaťte v hotovosti. Amerika je do značnej miery bezhotovostná spoločnosť a na väčšie sumy hotovosti sa tam pozerajú podozrivo. Američania vo všeobecnosti platia iba šekom, šekovou kartou alebo kreditnou kartou.

Skúšať na ulici iný jazyk ako američtinu (ale aj po anglicky vám budú tí vzdelanejší rozumieť) alebo azda španielčinu nemá zmysel. S francúzštinou a nemčinou tam nepochodíte, to by musela byť veľká náhoda. Predpokladám, že tieto riadky čítajú takí, ktorým angličtina nerobí problémy. Hovorte slušne, žiadne vulgarizmy, to neznášajú. Zabudnite na chvíľu na Slovensko. Povedzme, že už musíte niekomu vynadať a poviete, že je chrapúň. To sa možno ešte nejako utrasie. Lenže čo keď je to Afroameričan a vy pred toho chrapúňa predsuniete prívlastok „čierny“?  Máte malér. To už nie je na noc strávenú za mrežami na policajnej stanici, to je na súdny proces.

Áno, Amerika je nevyspytateľná.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik