Vo svete počítačových hier a prístupu na internet rodič veľakrát nedokáže ustriehnuť, aké informácie (a často aj dezinformácie) sa k deťom dostávajú. Boj s falošnými informáciami pomáha riešiť počítačová hra Hope, ktorú predstavil expert na informačú bezpečnosť. S projektom navštevuje slovenské školy.
Tomáš Kriššák chodí s projektom Hope do slovenských škôl, kde žiakom ukazuje, ako pristúpiť k šíriacim sa hoaxom. „Napríklad, keď sa bavíme o tom, ako reagovať na hoaxy, tak im ukazujem niečo čerstvé, napríklad hoax o tom, že niekto tu sype piesok zo Sahary, pritom ide o prírodný jav. Vysvetľovali sme si, že planéta Zem má tvar geoidu a nie placky,“ povedal pre rtvs.sk.
Šírenie falošných správ a online dezinformácií predstavuje rastúcu hrozbu najmä pre mladú generáciu. Táto počítačová hra im má pomôcť najmä k mediálnej gramotnosti, budovaniu odolnosti voči dezinformáciám, vedie ku kritickému mysleniu a vzdelávaniu.
Ako autor hry uvádza, v hre prezentuje príbeh fiktívneho mesta, ktoré sa rozdeľuje medzi trollov, hejterov, stalkerov a fanatikov. Študenti sa môžu pustiť do hrania hry a môžu mesto zachrániť s tým, že sa spoločnosť nepolarizuje a namiesto hádok sa vie dohodnúť a spojiť. Hráč tak môže vrátiť život v meste do starých koľají a naučiť sa riešiť konfliktné situácie v online priestore a rovnako aj v živote.
- Nikita Slovák: Fico predvádza tanec osy v pive. Zásobuje nás témami, ktoré témami nie sú. Kožu si zachraňuje, ako sa dá
- Slovenská vláda prekračuje červenú čiaru. Vyhrážkami o neutralite hazarduje s bezpečnosťou Slovákov
- Najlepšie miesto pre život už nenájdete v strede Európy. Na čele nového rebríčka je severská krajina
- Iránsko-izraelský konflikt sa vymyká ľudovým porekadlám, je reálny a ohrozuje naše pohodlie
- Rusko sa chystá na veľké zbrojenie, panujú obavy z ďalšej vojny. Čo priniesol vojnový týždeň?
- Nikita Slovák: Fico k nám pozýva 100-tisíc moslimov. Ako zistí strážca hraníc Šutaj Eštok, či sú títo migranti dobrí?