Šéf Kremľa sa chcel pochváliť ukoristenými tankmi. No zrejme išlo o výstavu falzifikátov, upozorňujú experti

Ruský prezident V. Putin. Zdroj FOTO: pixabay.com

„Naše vížazstvo je nevyhnutné!“ uvádzajú nápisy pri tankoch, ktoré Moskva vystavila na vojenskej prehliadke na počesť konca 2. svetovej vojny. Tentoraz chcel Vladimír Putin zrejme pritvrdiť a ukázať Západu, že aj keď podporuje Ukrajinu technikou, Rusi im ju na bojisku ukoristia. Podľa Euronews sa jedná o vystavené vojenské vybavenie, ktoré tvoria bojové vozidlá alebo aj asi tri desiatky tankov, ktoré mali Kyjevu poslať USA, Nemecko, Anglicko, Francúzsko či Juhoafrická republika, pričom ich mali ruskí vojaci zhabať na Ukrajine. Experti si však myslia, že ide o falzifikáty a ich vystavovanie sa javí ako divné. Ako upozornili, na jednom z vozidiel je totiž juhoafrická vlajka, hoci krajina žiadne zbrane Ukrajine neposlala od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. „Som si úplne istý, že žiadne britské vybavenie, ktoré ide na Ukrajinu, nemá štátnu vlajku okrem ukrajinskej. My im to vybavenie darujeme. Takže všetky tie britské vlajky, hviezdy a pruhy, nemecké vlajky a pod., ktoré sú na nich viditeľné, tam boli so stopercentnou istotou niekým dané. Pravdepodobne Rusmi,“ povedal na margo situácie Michael Clarke, bezpečnostný expert.

Ukrajinská armáda chce zmobilizovať do bojov s ruským vojskom väzňov. Podľa ministra spravodlivosti Denysa Maljuska, ktorý sa vyjadril pre britskú BBC, sa predpokladá, že by takto mohli získať do nových vojakov. Je to „asi desaťtisíc až dvadsaťtisíc ľudí, určite nie viac,“ povedal Maljuska. Ukrajinský parlament tento týždeň schválil zákon, ktorý umožňuje niektorým kategóriám odsúdených vydať sa do boja a zároveň zakazuje mobilizáciu väzňov odsúdených za závažnejšie činy, ako sú vražda, znásilnenie, korupcia alebo tresty za činy proti národnej bezpečnosti. Z trestu im navyše nesmie zostať viac ako tri roky.

Delostrelec. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Na Ukrajine vznikla dobrovoľnícka delostrelecká jednotka Stepní vlci. Tvoria ju desiatky ukrajinských seniorov nad 60 rokov, ktorí pre vyšší vek nemôžu byť naverbovaní do armády, no chcú sa podieľať na obrane svojej krajiny, a to aj na vlastné náklady, informuje rtvs.sk. Stepní vlci sa pohybujú za frontovou líniou s raketometmi namontovanými na terénnych autách. Rozkazy prijímajú od poľných veliteľov a spolupracujú s jednotkami na fronte. Armáda im za to dáva ukoristené ruské zbrane alebo chybnú muníciu, ktorú si sami opravujú.

Rusi podľa nemeckého týždenníka Die Welt pracujú na novej termobarickej zbrani TOS-3, ktorá má naraz zničiť niekoľko blokov budov. Oproti predchádzajúcim verziám zbrane sa má dostrel zvýšiť zo 6 na 15 kolometrov, pričom na jednej súprave ich má byť pätnásť. „Vytvorí tllakovú vlnu, potom vákuum,“ píše Die Welt. Horšie vraj sú už len atómové zbrane. Rusi mali v bojoch na Ukrajine použiť už termobarické raketomety TOS-1 a TOS-2. Tým, že ruská ekonomika prešla na vojnovú, sa Moskve darí zbrane modernizovať.

Ruský tank. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Poľsko sa pustilo do budovania zákopov a bunkrov na hraniciach s Ruskom a Bieloruskom. „Dávame dohromady kompletný plán,“ povedal minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, ktorý dodal, že neverí Putinovým sľubom , že Rusko na Pošsko nezaútočí. „Čím viac sa opakuje, že niečo nie je v pláne, tým viac je potrebné byť voči tomu podozrievavý,“ vyjadril sa pred časom. Výdavky na obranu sa tento rok v Poľsku vyšplhajú na rekord, informuje denníkn.sk.