Dlhoročný spojenec sa obrátil Moskve chrbtom a pripravuje sa Rusko k útoku na NATO? Aj o tom bol týždeň vojny na Ukrajine

Vojna na Ukrajine. Zdroj FOTO FB Ukraine.ua

Podľa analytikov z Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) sa Moskva pripravuje na konflikt s pobaltskými štátmi a s NATO. Naznačuje to presun Severného loďstva do Leningradského vojenského okruhu, ktorý pripravilo ruské ministerstvo obrany. Vojenský analytik Jurij Fedorov na situáciu poukázal na Telegrame. „Okruh je určený k vedeniu vojny v špecifickom dejisku vojenských operácií. Má dve hlavné miesta pôsobenia – pobaltské krajiny a Fínsko. Aby mal okrsok dostatok jednotiek, musia byť vojensky nasýtené,“ napísal Fedorov. Aj Newsweek upozorňuje na to, že útok na Alianciu by Rusi začali v Pobaltí, nakoľko má ísť o najzraniteľnejšiu časť NATO. Médium sa odvoláva na informácie od estónskej kontrarozviedky. Kremeľ sa nevyjadril, či sa chystá na boj s Alianciou.

Dlhoročný spojenec sa obrátil Moskve chrbtom. Ide o Arménsko, ktorého parlament ratifikoval Rímsky štatút, na základe ktorého vznikol Medzinárodný trestný súd (ICC). Rusko na margo tejto udalosti uviedlo, že prístup k ICC považuje za „nepriateľský krok“ zo strany Jerevanu. „Máme pochybnosti, či je z hľadiska bilaterálnych vzťahov pristúpenie Arménska k Rímskemu štatútu správne. Stále sa domnievame, že je to nesprávne rozhodnutie,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Ide totiž o to, že krajiny, ktoré ratifikujú Rímsky štatút, sú povinné zatknúť Putina, ak vstúpi na ich územie. Medzinárodný trestný súd vydal 17. marca zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina pre ťaženie na Ukrajine.

Vojna na Ukrajine. Zdroj FOTO FB Ukraine.ua/Vitalii Yurasov

Európsky parlament schválil tzv. nástroj pre Ukrajinu. Ide o podporu vo výške 50 miliárd eur po nasledujúce tri roky. Pomoc, ktorá má byť určená najmä na obnovu a modernizáciu Ukrajiny, teraz prerokuje Európska komisia a členské štáty. Očakáva sa, že ju bude blokovať Maďarsko. Jednou z hlavných požiadaviek poslancov je, aby sa na obnovu Ukrajiny použili zmrazené ruské aktíva a aby bola viazaná na vykonávanie konkrétnych reforiem a investícií.

Vzťahy s Ruskom zostanú po poľských parlamentných voľbách napäté, dôvodom je imperiálna ruská politika. Parlamentnú väčšinu totiž získali proeurópske opozičné strany. „Úprimne povedané, v súčasnosti je to nepravdepodobné,“ reagoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na otázku, či by výsledky volieb mohli zmeniť ich vzťahy. „Faktom zostáva, že Poliaci nás nemajú radi, nie sú k nám priateľskí, zaujímajú veľmi nepriateľský postoj ku všetkým otázkam, ktoré sa nás týkajú,“ povedal hovorca Kremľa D. Peskov. Varšava je jedným z hlavných spojencov Kyjeva proti Moskve.

Vojna na Ukrajine. Zdroj FOTO: Ukraine.ua/Vadym Prokopchuk

Ruská štátna Duma v prvom čítaní jednohlasne odsúhlasila odstúpenie Moskvy od ratifikácie Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT), ktorá bola prijatá v roku 1996 Valným zhromažedením OSN, no nevstúpila do platnosti, pretože ju neratifikovalo osem krajín. Predseda dolnej komory ruského parlamentu, Viačeslav Volodin, povedal, že Rusko sa chystá odstúpiť od ratifikácie z dôvodu nezodpovedného postoja USA ku svetovej bezpečnosti. Narážal tým na to, že Washington túto zmluvu neratifikoval. O návrhu zákona by mala štátna Duma rokovať aj v druhom a tretom čítaní.

Ukrajina dostala všetkých 31 sľúbených amerických tankov M1A1 Abrams. Okrem tankov a posádok, vycvičených americkými vojakmi v Nemecku získala aj muníciu a náhradné diely. Okrem toho prezident V. Zelenskyj potvrdil, že Ukrajina prvýkrát použila americké strely ATACMS. Ide pritom o strely s kratším doletom než maximálnych 300 km, ktoré sú vyzbrojené kazetovou muníciou.

Vojna na Ukrajine. Zdroj FOTO: FB Ukraine.ua

Moskva súhlasila s prepustením štyroch ukrajinských detí odvlečených do Ruska. Je to výsledok rokovaní, v ktorých sa diplomaticky angažoval Katar. Podľa vyjadrení sú za tým mesiace rozhovorov s Moskvou a Kyjevom. Domov sa tak vrátia deti vo veku od 2 do 17 rokov. Ide však len o zlomok v otázke odvlečených detí, Ukrajina hovorí celkovo o 20-tisíc deťoch, ktoré boli odvezené do Ruska alebo na územie okupované Ruskom bez súhlasu rodiny či opatrovníkov.