Mal pohnutý život. Český herec Miloš Kopecký, ktorého nezabudnuteľné úlohy patria do každej domácej filmotéky. Medzi jeho kultové snímky patria Cisárov pekár – Pekárov cisár, Pyšná princezná, Dobrý vojak Švejk, Zítra to roztočíme, drahoušku!, Traja veteráni a mnohé iné. Bol viackrát ženatý, so Stellou Zázvorkovou im manželstvo vydržalo iba rok. Trpel mániodepresívnou psychózou, kvôli čomu bol viackrát hospitalizovaný na psychiatrii.
Bol jedináčik, ktorý pochádzal z dobre situovanej rodiny. Jeho otec Vladimír bol majiteľom kožušníctva, mama bola modelka, neskôr si založila klobučníctvo. Otec svojho jediného syna videl ako pokračovateľa biznisu, mladý Kopecký sa však „zahľadel“ do herectva, v čom ho podporovala práve milovaná mama.
Tá sa však synovej hereckej slávy nedožila, plány prekazila okupácia. Keďže bola židovského pôvodu, zavreli ju v koncentračnom tábore. Aby si počas vojny jeho otec zachránil život, nechal sa rozviesť. Keby sa s ňou manžel nerozviedol, mohlo ju to zachrániť pred smrťou. Tento fakt Miloša Kopeckého výrazne poznačil a pravdepodobne prispel k jeho neskorším psychickým ťažkostiam. „Otec nad maminkou de facto vyniesol ortieľ. Keby totiž rodičia neboli rozvedení, maminka by sa neocitla v Osvienčime, ale zostala by zrejme v Terezíne, kde bolo možné vojnu prežiť,“ priznal Miloš Kopecký v knihe Ja. V roku 1944 sa však kvôli svojmu židovskému pôvodu ocitol v nacistickom pracovnom tábore aj Miloš Kopecký. Strávil tam sedem mesiacov.
Po vojne sa ako 22-ročný zamestnal v divadle, najskôr obsluhoval gramofón a oponu, postupne sa dostal k herectvu. Postupne prechádzal z divadla do divadla, od roku 1965 až do konca kariéry bol však členom činohry Divadla na Vinohradoch. Bol mu udelený titul Zaslúžilý umelec a v roku 1985 aj titul Národný umelec. Československému publiku je však známy predovšetkým z televízie a filmov, v ktorých časťo stvárňoval vtipných zloduchov (napríklad zlý kráľovský radca v Pyšnej princeznej).
Bol niekoľkokrát ženatý. V roku 1945 sa oženil s nemej známou herečkou Stellou Zázvorkovou, s ktorou mal dcéru Janu. Ich manželstvo však vydržalo iba rok, vraj ju prehral v šachu. Dcéra Jana v mladosti omylom spáchala samovraždu, keď si chcela vynútiť pozornosť herecky vyťažených rodičov, ktorí na ňu nemali čas. Ďalšie manželstvo uzavrel s vodičkou električky, sedem rokov života prežil s Milenou Le Breux a románik mal aj s režisérkou V. Chytilovou.
Jeho tretia manželka bola Jana Lichtenbergová a štvrté manželstvo uzavrel s tanečnicou Janou Křečkovou, v ktorom sa im narodila dcéra Barbora. Žien sa v jeho živote objavovalo naozaj veľa, svojimi milenkami sa netajil ani pred manželkami. Jeho dlhoročnou partnerkou bola v poslendých rokoch modelka a herečka Marta Kaňovská. Práve ona mu bola veľkou oporovou v boji s mániodepresívnou psychózou, ktorú zdedil po otcovi.
Miloš Kopecký miloval šach, ktorý často a rád hrával so svojimi kolegami a priateľmi. Zaujímal sa o filozofiu, politiku a veľmi rád písal dopisy. Od roku 1970 do roku 1985 vyučoval herectvo na Pražskom konzervatóriu. Zomrel 16. februára 1996 vo veku 73 rokov.
- Vyriešenie arabsko-izraelského konfliktu je posadnutosťou takmer všetkých amerických prezidentov po 2. svetovej vojne
- Prečo vo Švajčiarsku zakázali okrášľovať mešity minaretmi? Vláda bola za, občania v referende sa jej postavili
- Nikita Slovák: Hymna, ktorá nie je pre všetkých. Na génia primálo, ak berieme do úvahy skladateľský potenciál Slovenska
- Nikita Slovák: Prajem si, aby Ukrajina dosiahla čestný mier, aby mala Európa opäť silné slovo a Slovensko tolerantnú vládu
- Osamelým starkým darovali už takmer tristotisíc darčekov. Často sú dôkazom toho, že vianočné zázraky sa dejú