Slovensko trápi extrémne sucho. Poľnohospodári tvrdia, že zemiaky sa „varia“ v zemi, žatva musela začať skôr. Čaká nás opäť zdražovanie?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Niekoľko dní už kombajny s ich vodičmi zarezávajú na poliach. Napriek skorej žatve cena obilnín mierne klesla. Extrémne sucho, ktoré trápi takmer 40 % Slovenska, ale vplyv na cenu nemá.

“Už od minulého týždňa, asi stredu-štvrtok som vyšiel na pole aj s kombajnom. Na druhý deň prišiel kamarát s ďalšími chlapmi, posadali sme do kombajnov všetci a začali sme kosiť,” rozpráva farmár Jožko z Michaloviec. Sucho a vysoké teploty doslova “dohnali” niektoré druhy obilia, napríklad jačmeň, nasilu dorásť. “Veľmi veľké problémy robí, že neprší. Nielen obilie, ale aj zemiaky sa varia v zemi. Nie žatva je odrazom toho, či bude hojno, ale počasie,” dodáva Jožko.

“Dôvodom skorého nástupu zberu husto siatych obilnín je počasie – najmä teplý máj, kde pre počasie obilie v niektorých regiónoch rýchlo dozrelo a poľnohospodári boli nútení kosiť skôr. V okolí Košíc si takýto skorý začiatok žatvy nepamätajú. Odhadujeme, že naplno sa začne kosiť na prelome mesiacov jún a júl. Kombajny už vyšli do polí aj v oblasti Nových Zámkov, Komárna, Galanty, Levíc, Trenčína, Bánoviec nad Bebravou. Postupne sa budú pridávať aj vyššie položené regióny. Tradične ako poslední nastupujú poľnohospodári na severe a severovýchode Slovenska, kde obilie ešte len dozrieva,” upresňuje Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Mimoriadne sucho trápi aj poľnohospodárov z regiónu Vranov nad Topľou. Množstvo zrážok od apríla do júna nedosiahlo 100 mm. Za tento rok tam ani raz nedošlo k premočeniu pôdneho profilu v orničnej vrstve a rastliny sa vyvíjajú pri permanentnom nedostatku pôdnej vlahy. Porasty sú riedke, v niektorých lokalitách sa ich vývoj ukončil predčasne.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: red

Tamojší pestovatelia preto avizujú výrazne nižšie úrody obilnín, repky, ale aj sóje, kukurice a trvalých trávnych porastov. “To znamená, že v tomto regióne nielenže budú mať nižšiu úrodu, ale je otázne, aké množstvo krmovín z nich dokážu vyrobiť pre hospodárske zvieratá. Naďalej ale Slovensko zostane sebestačné v produkcii husto siatych obilnín. Priemerne je sebestačnosť v týchto plodinách 150 % aj po tejto sezóne, hoci budeme mať menej husto siatych obilnín,“ dopĺňa Holéciová.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: red

Extrémne sucho trápi väčšinu Slovenska, ceny ale od počasia nezávisia

Informácie od poľnohospodárov potvrdzujú aj meteorológovia. Miera intenzity sucha v celom pôdnom profile je na úrovni “extrémneho sucha” už na 36 % územia. Najhoršia situácia je na veľkej časti východného Slovenska a miestami aj na strednom Slovensku. Extrémne sucho je aj na juhovýchode Podunajskej nížiny.

”Ceny obilia vypestované na Slovensku sa odvíjajú od svetových cien. Na tie má už mesiace vplyv vojenský konflikt na Ukrajine a doznievajúce dôsledky pandémie. Aktuálne však ceny obilnín mierne klesli. Ich ďalší vývoj však bude závisieť od úrody obilnín vo svete v rozhodujúcich pestovateľských regiónoch, tým je aj Ukrajina, ktorá sa považuje za obilnicu sveta,” uzatvára Holéciová.