„Mlynček“ Avdiivka: Putin je veľmi nespokojný a súrne potrebuje doma prezentovať aspoň nejaké víťazstvo

Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Ruskej armáde sa posledné mesiace nedarí podnikať viac-menej akékoľvek ofenzívne akcie. Nemajú na ne kapacitu, keďže drvivú väčšinu ofenzívne schopných jednotiek si, takpovediac, minuli. Výsadkárov používajú na zaplátanie dier na Záporižskom fronte a už teraz sú jednotky VDV do veľkej miery zredukované. Čo do počtu sú na tom oproti začiatku vojny katastrofálne. Napriek tomu sa Rusom podarilo pri Avdiivke „na tajnáša“ zhromaždiť veľké množstvo techniky a vojakov, s cieľom Ukrajincov v Avdiivke, malom Ukrajinskom meste premenenom na Ukrajinskú obrannú pevnosť, prekvapiť a mesto obsadiť. Nepodarilo sa im to tak grandiózne, ako sa to môže stať snáď len ruskej armáde .

Rusi urobili pri útoku na Avdiivku množstvo chýb, ale dve veci sa im podarili. Prvá je to, že sa im ich build up a prípravu podarilo utajiť. Zhromaždili naozaj obrovské množstvo techniky a vojakov. Druhá vec, čo sa im podarila, je moment prekvapenia. Na začiatku sa im naozaj darilo postupovať, no tam ich úspechy končia. Ruský postup je nateraz viac-menej minulosťou, o väčšinu získaného územia po prvotnom nápore už prišli, a ak nie sú nimi prvotne získané územia znova pod Ukrajinou, sú maximálne šedou zónou. Stovky mŕtvych Rusov a desiatky kusov zničenej techniky sú realitou. Rusi už teraz prišli o silu ekvivalentnú niekoľkým BTG (Batalion tactical groups) a videá z Avdiivky a okolia vyzerajú ako absolútny masaker.

Napriek počiatočnému čiastočnému úspechu odhalili Rusi takmer vzápätí svoje nedostatky. Stále útočia s ťažkou technikou ako s konskými povozmi za čias Napoleonských vojen a je naozaj na zamyslenie, ako je možné, že sa od začiatku vojny nepoučili, keď im táto taktika vlastne nefungovala ani raz. Najviac to vidno na ich pokusoch zo smeru od Krasnohorivky, kde sa zasekli po pár sto metroch postupu a pochutnali si na nich Ukrajinskí delostrelci, operátori dronov a o veľkú časť ruských strát sa postarali dobre nastražené protitankové míny a skvele zohraté pechotné ATGM (protitankové) tímy.

Na niektorých videách je jasne zreteľná panika v radoch ruských tankistov, kedy sa pokúšali tanky a techniku zničenú na začiatku konvoja obísť cez mínové polia. Sú to akty číreho zúfalstva, keďže Rusi sa pokúšajú Avdiivku neúspešne dobyť roky, a tak miesta, kde sú v okolí mínové polia, sú im dôverne známe. Áno, Rusi sú povestní taktikou obetovania techniky a mužstva za cenu územia, no takýto prístup k vlastným vojakom je neskutočné šialenstvo.

Najväčší f*ck up ruského pokusu o ofenzívu pri Avdiivke je ale vlastne to, že je to strategicky absolútne zbytočné. Mesto je doslova pevnosť, je výborne bránené a šance na jeho dobytie takýmto blitzkriegom z wishu sú takmer nulové. Podľa mňa je tento ruský prúser v mnohých veciach ešte horší ako Bachmut alebo Vuhledar. V Bachmute mali aspoň aké-také územné zisky a vo Vuhledare stratili pravdepodobne menej techniky aj vojakov.

Zároveň je to celé totálne proti logike. Posledné dva týždne ruské straty na Záporižskom fronte narastajú, či už ide o vojakov, alebo najmä o delostrelecké systémy, čo má za následok aj dosť výrazný pokles ruskej delostreleckej paľby. Sily, ktoré Rusi použili pri Avdiivke, boli jedny z posledných, ktoré mali predpoklady zvládnuť nejaké útočné operácie. Not anymore. Namiesto toho, aby pomohli svojim v Záporiží a pokúsili sa o poriadny protiútok tam, doslova ich poslali frontálnym útokom na jedno z najlepšie bránených miest z celej dĺžky frontu. Putin je naozaj majster stratég.

Nedá sa dokonca ani povedať, že by táto ofenzíva mohla naviazať nejaké Ukrajinské sily, ktoré by sa museli presunúť zo Záporižia. Podľa všetkého sa nič také neudialo a pri Avdiivke ani neudeje. Avdiivka je takpovediac odjakživa pevnosť, ktorá je brániteľná aj s minimálnym počtom vojakov. V skutočnosti sa vďaka ruskému pokusu o ofenzívu možno stala Avdiivka kľúčovým miestom ofenzívy Ukrajinskej, keďže technika a vojaci použití pri Avdiivke budú Rusom v Záporiží jednoznačne chýbať.

Nevieme presne povedať, aké veľké (kombinované) straty vojakov mali Rusi pri Avdiivke, odhady sa rôznia, hovorí sa o intervale 1000 až 4000 vojakov. Ja otvorene priznávam, že si tipovať netrúfam, ale z toho väčšieho čísla by som naozaj nebol prekvapený. Veľkosť tohoto ruského prúseru ešte dotvára fakt, že ak by sa im predsa podarilo Avdiivku dobyť, situáciu na fronte celkovo by to nezmenilo. Pre predstavu, Avdiivka mala pred inváziou okolo 30000 obyvateľov, teraz tam stále žije cca 2000 ľudí. Je to naozaj malé mesto. Veľkosťou je Avdiivka veľká asi ako Bardejov.

Dôvody pre ruský pokus o dobytie Avdiivky môžeme len hádať, no podľa mňa je to dosť jednoduché – propaganda. Rusi už dlho neprezentovali doma žiadne víťazstvo, Bachmut sa neráta, keďže ho celý vlastne doteraz nedobyli (zostávajú im predmestia na západe a okolné dediny, ktoré nemajú doteraz pod kontrolou). Putin je veľmi nespokojný a súrne potrebuje doma prezentovať aspoň nejaké víťazstvo.

Na záver len dodám, že je vysoko nepravdepodobné, že sa Rusom podarí Avdiivku dobyť, momentálne na to nemajú v oblasti dosť vojakov, ale ani techniky a podobný build up sa im už na tajnáša pravdepodobne nepodarí. To ale neznamená, že Putin s ruským vedením prestanú posielať vojakov a techniku do tohoto mlynčeka na mäso. Keď s tým neprestali doteraz, prečo by to vôbec robili?

Autor: Jakub Pohle, publicista