Prezývali ju Piaf z Prahy či nekorunovaná kráľovná šansónov. Hana Hegerová, slovenská šansonierka a herečka, po celý život ťažko znášala zistenie, že jej otec bol členom fašistickej úderky. Cez manžela bola príbuznou velikána slovenskej poézie Pavla Országha Hviezdoslava.
Narodila sa v roku 1931 ako Carmen Mária Štefánia Farkašová mame Margite a otcovi Jánovi Farkašovi, obaja rodičia boli od Trenčína. Mala dvoch nevlastných bratov Ramóna a Petra. Jej mama pochádzala z významnej zemianskej rodiny z obce Čelkova Lehota, otec bol bankový úradník Ján Farkaš. Ten, ako sa ukázalo, sa dobre poznal s Vojtechom Tukom (jeden z organizátorov vyvražďovania slovenských Židov), s ktorým pôsobili v slovenskej fašistickej úderke.
Hanka v roku 1950 skončila gymnázium v Komárne, navštevovala baletnú školu pri Národnom divadle v Bratislave a tiež súkromné hodiny spevu u profesora R. Rosnera. Chcela študovať na vysokej škole, no z kádrových dvôvodov jej to nebolo umožnené. Zamestnala sa ako úradníčka v Škodových závodoch a ako učiteľka na učilišti. Keď mala dvadsať rokov, začala chodiť na dramatický odbor bratislavského Konzervatória a zakrátko na to sa stala členkou hereckého souboru Divadla Petra Jilemnického v Žiline.

Prvú hereckú skúsenosť získala vo filme Frona (1954), kde vystupovala pod umeleckým menom Hana Čelková. V roku 1954 sa vydala za Dalibora Hegera, dramaturga a prekladateľa, ktorý bol aj riaditeľom bratislavského SND – Nová Scéna a synovcom básnika Pavla Országha Hviezdoslava. Zakrátko sa im narodil syn Matúš. Manželstvo však vydržalo len tri roky. Syna Matúška nakoniec vychovával otec, keďže Hegerová sa venovala kariére a bývala v podnájme.
Ako speváčka sa prvýkrát ukázala v bratislavskej Tatra revue, kde začala pôsobiť od roku 1957. Zahrala si síce v niekoľkých filmoch, no zásadný úspech zaznamenala práve ako speváčka. Medzinárodný úspech jej priniesli vlastné interpretácie šansónov, s ktorými vystupovala po svete.

Začiatkom 80. rokov sa Hanka ocitla na šesť mesiacov vo väzení. Na jej účet totiž omylom prišla vyššia finančná čiastka, ktorá v skutočnosti patrila Karlovi Gottovi. Hegerová sa podľa vlastných slov domnievala, že ide o honorár z Nemecka a nechala si ho, súd to vyhodnotil ako spreneveru. Po nepríjemnom incidentne sa na pódiá vrátila v roku 1983.
V roku 2002 jej prezident Českej republiky Václav Havel udelil medailu za zásluhy, v roku 2014 získala od prezidenta ČR Rad Tomáša Garrigua Masaryka I. triedy a slovenský prezident Andrej Kiska jej v januári 2016 udelil Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

V roku 2011 zrušila všetky svoje plánované koncerty a v lete toho istého roku oznámila, že končí so speváckou kariérou. V roku 2021 zomrela v nemocnici vo veku 89 rokov, kde bola hospitalizovaná po zlomenine stehennej kosti.
- Iránsko-izraelský konflikt sa vymyká ľudovým porekadlám, je reálny a ohrozuje naše pohodlie
- Rusko sa chystá na veľké zbrojenie, panujú obavy z ďalšej vojny. Čo priniesol vojnový týždeň?
- Nikita Slovák: Fico k nám pozýva 100-tisíc moslimov. Ako zistí strážca hraníc Šutaj Eštok, či sú títo migranti dobrí?
- Na drámy ako v rakúskom Grazi si musíme začať zvykať. Ale máme aj iné problémy, jednou z nich je histriónizmus švédskej Gréty
- Mávate herpes na perách? Opakovaná infekcia môže zvyšovať riziko vzniku vážnej demencie, tvrdia vedci
- Turisti povedali, ktoré sú najlepšie slovenské jedlá. Nájdete v rebríčku aj to svoje obľúbené?