Obavy nad okupovanou jadrovou elektrárňou i problémy Ruska so splácaním dlhu. Aj toto priniesol uplynulý týždeň vojny

Zdroj FOTO: Telegram

Ukrajinský parlament aj iné vládne agentúry intenzívne pracujú na prijatí noriem európskeho typu vrátane schválenia Istanbulského dohovoru o prevencii rodovo podmieneného násilia. Čo sa ešte tento týždeň stalo?

Lídri Európskej únie schválili kandidatúru Ukrajiny na členstvo v 27-člennom bloku. Ukrajina podala žiadosť krátko po tom, ako Rusko 24. februára napadlo krajinu. „Naša budúcnosť je spolu,“ napísal na Twitteri predseda Európskej rady Charles Michel. Po tomto prvom oficiálnom kroku k členstvu, ktoré bolo odsúhlasené na summite v Bruseli, bude nasledovať dlhý proces s cieľom dosiahnuť konečné rozhodnutie o tom, či Ukrajina môže vstúpiť do EÚ. Očakáva sa, že tento proces bude trvať roky. Lídri EÚ schválili aj kandidatúru Moldavska.

Rusko tvrdí, že dvaja zajatí Američania bojujúci za Ukrajinu nebudú chránení medzinárodným právom pred možným trestom smrti. Správy z minulého týždňa uviedli, že dvaja bývalí príslušníci americkej armády boli zajatí vo vojne na Ukrajine. Kremeľ ich tento týždeň uznal vinnými a hovorca Dmitrij Peskov povedal, že sa na nich nebude vzťahovať Ženevský dohovor, pretože sú obvinení z toho, že sú žoldnieri. Začiatkom tohto mesiaca dostali ďalší traja zahraniční bojovníci rozsudok smrti na súde na Ruskom podporovanom separatistickom území na Ukrajine.

Medaila ruského nositeľa Nobelovej ceny za mier Dmitrija Muratova sa predala v aukcii za 103,5 milióna dolárov, ktoré Muratov venuje UNICEF-u na pomoc deťom ukrajinských utečencov. Predajná cena je rekordná. Muratov, zakladateľ a redaktor nezávislých ruských novín Novaja gazeta, bol minulý rok ocenený cenou mieru spoločne s filipínskou novinárkou. Novaja Gazeta bola zatvorená v marci, krátko po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu.

Kremeľ pohrozil Litve odvetou za zablokovanie niektorých tovarov smerujúcich do Kaliningradu, ruskej exklávy pri Baltskom mori. Hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí uviedol, že odveta nebude diplomatická, ale praktická, čo vyvoláva obavy z konfrontácie medzi Ruskom a NATO. Kaliningrad je súčasťou Ruska, ktoré je obklopené Litvou a Poľskom – členmi NATO aj EÚ. Litva uviedla, že v rámci sankcií EÚ za ruskú inváziu na Ukrajinu zakazuje pohyb tovaru, ako je oceľ a iné kovy, na ruské územie.

Zdroj FOTO: Telegram

Microsoft oznámil, že ruskí, štátom podporovaní hackeri sa zamerali na organizácie v 42 krajinách spojených s Ukrajinou. Správa identifikovala ako hlavný cieľ USA, po ktorých nasledovalo Poľsko, kľúčové logistické centrum pre pomoc Ukrajine. Hackerom sa podarilo preniknúť do sietí v 29 % prípadov a najmenej štvrtina z týchto prienikov mala za následok ukradnutie údajov. Microsoft uviedol, že hlavnými cieľmi boli vlády, ale zahŕňali aj expertné skupiny, humanitárne skupiny, IT spoločnosti a dodávateľov energie a iných kritických infraštruktúr.

Pentagon oznámil dodatočnú bezpečnostnú pomoc pre Ukrajinu vo výške 450 miliónov dolárov vrátane štyroch ďalších vysokomobilných delostreleckých raketových systémov. Ukrajina považuje zbraňový systém dlhého doletu za rozhodujúci pri odbíjaní ruských síl. Táto posledná vlna bezpečnostnej pomoci sa pridáva k 1 miliarde dolárov v zbraniach, ktoré nedávno oznámil Biely dom.

Nike oficiálne opúšťa Rusko a pripája sa k ďalším podnikom, ktoré tak urobili, vrátane McDonald’s, Starbucks či Ikea. Ešte v marci firma Nike povedala, že pozastaví operácie v Rusku. Teraz to hovorí aj ruská webová stránka a mobilná aplikácia Nike. Firma už skôr uviedla, že Rusko a Ukrajina spolu tvoria menej ako 1 % jej príjmov, ale aj symbolicky jej odchod z Ruska znamená odchod jednej z najväčších globálnych značiek.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) uviedla, že ju čoraz viac znepokojujú podmienky v jadrovej elektrárni na Ukrajine okupovanej Ruskom. Šéf agentúry uviedol, že ukrajinskí pracovníci sa dostali do extrémneho stresu, odkedy ruské sily v marci prevzali zariadenie v Záporoží. MAAE chce prístup k stanici, najväčšej európskej jadrovej elektrárni, aby mohla posúdiť tamojšie podmienky po nepotvrdených správach, že ukrajinský personál bol zadržiavaný proti svojej vôli a zneužívaný.

Rusko smeruje k prvému nesplácaniu dlhu v cudzej mene za viac ako storočie. Dnes (nedeľa 26. 6. 2022) sa skončí tolerančné obdobie pre dve úrokové platby v hodnote približne 100 miliónov dolárov, ktoré malo Rusko zaplatiť držiteľom dlhopisov koncom mája. Platby Ruska boli zablokované západnými sankciami vrátane toho, že ministerstvo financií USA uzavrelo cestu, ktorá umožnila, aby platby ruského dlhu prúdili k americkým investorom. Rusko sa nepovažuje za platobne neschopné. Je nepravdepodobné, že by platobná neschopnosť spôsobila v krátkodobom horizonte veľké finančné otrasy, ale v konečnom dôsledku by mohla spustiť zdĺhavé súdne spory, zvýšiť náklady Ruska na pôžičky a ďalej oslabiť jeho pozíciu na globálnych trhoch.