Ľudia vzali Temu útokom, po nákupe v eshope niektorým miznú z účtov peniaze

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: freepik.com

Čínske Temu zaplavilo internet. Azda niet ani človeka, ktorému by sa z tohto eshopu v posledných mesiacoch nezobrazila aspoň jedna reklama na ich produkty. Niet divu, že Slováci lacnému nakupovaniu prepadli. A to i napriek tomu, že odborníci upozorňujú na bezpečnostné riziká súvisiace s týmto eshopom. V poslednom čase sa však na spoločnosť sťažujú aj zákazníci, ktorým mali z účtov miznúť peniaze.

Zháňate oblečenie, dekorácie do bytu alebo chystáte párty a nechcete minúť balík peňazí? Pre mnohých je odpoveďou práve internetové trhovisko. Temu sa stalo v Európe veľmi obľúbeným, dôvodom sú bezkonkurenčné ceny, ktoré za tovar požaduje. Medzi tisíckami zákazníkov je veľa spokojných, sú však aj mnohí ďalší, ktorým v súvislosti s obchodom kypí žlč. Buď im tovar nebol dodaný, prišiel iný alebo bola dodaná nekompeltná objednávka. „Objednaný tovar došiel nekompletný. Cca 20 % položiek nedodaných a peniaze neboli vratené,“ opisuje skúsenosti Ján a pridáva sa Adriana: „Potrebovala som však faktúru, lebo som to objednávala na firmu a napísali mi, že faktúry nevydávajú! Komunikácia len cez chat a neviete, či komunikujete s PC alebo s človekom, lebo odpovede stále tie isté! Som veľmi sklamaná z prístupu.“

Najnovšie sa však vyskytuje aj iný vážny problém. Ľuďom po nákupe (niektorým už po poregistrácii) v tomto eshope začali miznúť peniaze z účtu. Nie je to však len problémom Slovenska, mnohí sa s ním stretli aj v susednom Česku. „Objednával som na Valentína balóniky kvôli oslave salónu. Po 14 dňoch mi strhli z ničoho nič z účtu 87-tisíc (približne 3442 eur). Bolo to o druhej ráno, neprišla žiadna notifikácia o ničom, o žiadnej platbe, ja som o tom netušil,“ povedal pre tn.cz profesionálny kaderník Filip Kraus. Rovnaký problém zaznamenalo už aj viacero Slovákov, ktorým z účtu po nákupe mizli peniaze. Stretla sa s tým aj Petra, ktorá si z eshopu kúpila drobnosti do domácnosti. Najskôr jej zmlizlo pár eur, no po troch odídených platbách, o ktorých nevedela, to bolo dokopy takmer päťdesiat. Musela v banke požiadať o zablokovanie karty a spoločnosť požiadať o vrátenie peňazí.

Spoločnosť však odmieta, že by bola chyba na ich strane a platenie považuje za bezpečné. Platobné odkazy sú podľa spoločnosti šifrované a zabezpečené v súlade so štandardmi platobných kariet, pričom tvrdia, že zaviedli aj viacfaktorové overovanie pre zabezpečenie prístupu užívateľov. „Naše platobné transakcie dodržiavajú normy PCI DSS a sú ďalej posilnené protokolmi 3D Secure v spolupráci s poprednými bankami,“ vyjadrili sa zástupcovia firmy pre tvnoviny.sk.

Nad nákupom v obľúbenom eshope dvíhajú varovný prst odborníci na bezpečnosť. Zdroj FOTO: freepik.com

Platforma, ktorá sa teší mimoriadnej obľube, láka aj kyberzločincov, ktorí môžu potenciálnym zákazníkom eshopu poslať klamlivý odkaz. Stačí naň kliknúť a zločinec sa dostane k údajom nakupujúceho.

Nad nákupmi v tomto eshope dvíhajú prst aj odborníci. „Keď si nainštalujte takúto aplikáciu, tak jednak dávate prístup k vášmu mikrofónu, kontaktom, proste ku všetkému. Pokiaľ tam máte nejakú kartu, ktorú normálne používate, tak ju v podstate odovzdávate taktiež,“ povedal pre tn.cz Miloslav Lujka, odborník na informačné technológie. Praktiky Temu má u našich západných susedov na muške aj Česká obchodná inšpekcia a na ich praktiky upozorňuje Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB).

Online trhovisko Temu je témou v mnohých krajinách. Francúzsko sa s eshopom rozhodlo bojovať po svojom – schválilo zákon, ktorý na Temu zakazuje reklamu, zakazuje spoluprácu s influencermi a na objednaný tovar zavádza prirážku v hodnote 10 eur.