Ruská armáda začala v bojoch na Ukrajine používať novú nebezpečnú zbraň. Čo ešte priniesol uplynulý týždeň vojny?

Tank ruskej armády. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Kyjev upozorňuje na novú nebezpečnú zbraň v arzenále ruskej armády. Ide o granát RG-VO, ktorého použitie na bojisku má odporovať dohovoru o zákaze chemických zbraní. „Ten pri použití vnútri objektu zabíja už behom piatich minút,“ informuje na sieti X poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Gerašenko. Granáty majú obsahovať toxickú chemickú zlúčeninu známu ako chlóracetofenón, čo je toxická slzotvorná látka, ktorá spôsobuje sčervenanie a bolesť očí spolu s rozmazaným videním. Tú Ženevský protokol zakázal v roku 1925, píše tn.cz. „Ruské jednotky opakovane použili zakázanú chemickú muníciu proti našim obranným silám,“ upozorňuje ukrajinský Focus. Len za december maloísť o 81 preukázaných prípadov, za január o ďalšie desiatky.

Dôchodkyňu zatvorili na 5,5 roka do väzenia, lebo preposlala dve správy o ruskej armáde. Jevgenija Majborodová (72 rokov) verejne prirovnávala režim v Rusku a vojnové ťaženie na Ukrajine ku konaniu nacistického Nemecka, informuje BBC. Za klamlivé ruské úrady považujú všetky správy, ktoré nezodpovedajú oficiálnemu ruskému výkladu udalostí. Ten trvá na tom, že Rusko nevedie vojnu proti susednej krajine, ale podniká špeciálnu vojenskú operáciu a ruskí vojaci neútočia proti civilistov a nedopúšťajú sa vojnových zločinov. Dôchodkyňa pred súdom uznala vinu s tým, že má brata na Ukrajine, kde po ostreľovaní skončil v sutinách domu.

Likvidácia nevybuchnutej hlavice ruskej rakety na sídlisku v Kyjeve. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Spreneverili takmer 40 miliónov dolárov určených na nákup mínometných granátov pre armádu v čase vojny proti Rusku. Ukrajinská bezpečnostná služba SBU informovala, že za spreneverou financií sú zamestnanci ukrajinskej zbrojárskej firmy a zamestnanci ukrajinského ministerstva obrany, pričom granáty do krajiny nedorazili a financie na ich nákup boli zaslané na rôzne bankové účty na Ukrajine a na Balkáne. V prípade bolo obvinených päť osôb, jedna z nich bola zadržaná pri pokuse o prekročenie hraníc. V prípade dokázania viny im hrozí 12 rokov väzenia.

Vladimir Putin je oficiálnym kandidátom naruského prezidenta. Je v poradí štvrtým uchádzačom o funkciu, volebná komisia už zaregistrovala troch kandidátov – Leonida Sluckija z nacionalistickej Liberálnodemokratickej strany Ruska (LDPR), Vladislava Davankova zo strany Noví ľudia a Nikolaja Charitonova za komunistov. Prezidentské voľby v Rusku budú v marci, podľa viacerých odborníkov je zaručené, že vo voľbách zvíťazí Putin v Kremli tak zostane aspoň do roku 2030.

Na fronte. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Kremeľ plánuje nový svetový poriadok, vytvoriť chce nový finančný systém, ktorý nahradí svet okolo amerického dolára, informuje denník The Washington Post na základe uniknutých dokumentov ruského vedenia. „Jednou z najdôležitejších úloh je vytvoriť nový svetový poriadok,“ píše sa v jednom z nich. Hovorca Kremľa síce popiera, že by Rusko chcelo zosadiť americkú dominanciu nad globálnymi financiami, no priznáva, že plánujú alternatívu, informuje portál tn.cz. Rusko sa sústredí najmä na vzťahy s Čínou. Ďalší z uniknutých dokumentov popisuje nunosť spolupráce s Čínou v oblasti umelej inteligencie a kybersystémov.

NATO spustilo svoje najväčšie cvičenie od čias studenej vojny s názvom Steadfast Defender 24. Zapojí sa doňho 90-tisíc vojakov a bude trvať tri mesiace. Cieľom je preveriť, či je pripravené obrániť svoje územie, ak na jej člena zaútočí „porovnateľný vojenský partner“, ktorým by mohlo byť napríklad aj Rusko, ktoré vedie vojnu na Ukrajine.

Zimné maskovanie. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Nateraz sú stále nejasné okolnosti okolo zrúteného ruského lietadla Il-76 neďaleko hraníc s Ukrajinou. Putin vyhlásil, že lietadlo zostrelila Ukrajina a použila na to raketu z Francúzska alebo USA, pričom podľa jeho slov sa na palube lietadla malo nachádzať 65 ukrajinských zajatcov, ktorých prepravovali. Svoje slová ničím nepodložil, prisľúbil len ruské vyšetrovanie oklností. Ukrajina informácie nepoprela ani nepotvrdila, podľa nej chýbajú dôkazy, kto alebo čo bolo na palube a vyzvala na medzinárodné vyšetrovanie.