Nezvyčajné situácie, ktoré vyšetrovali, sa stali námetmi pre kasové trháky. Boli Lorraine a Ed lovci duchov alebo šarlatáni?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Ed a Lorraine Warrenovci sú vo svete známi ako vyšetrovatelia paranormálnych javov. Určite ste už počuli o démonickej bábike Annabelle, enfieldskom poltergeistovi, či prípade rodiny Perronovcov. Nie, nie sú to len scénky z filmov, ale prípady, ktoré naozaj manželská dvojica vyšetrovala.

Od smrti Lorraine ubehli dnes presne tri roky, Ed zomrel už pred šestnástimi rokmi. Pravdou je, že dodnes nie je jasné, či v celej ich práci nešlo len o šarlatánov, ktorí vedeli príliš dobre rozprávať príbehy v snahe vytĺcť zo situácie nejaký kapitál. Ed a Lorraine sa zoznámili v kine v roku 1944. Zakrátko na to sa vzali a Ed musel narukovať do armády. Keď sa vrátil, spolu s Lorraine rozbehli kariéru vyšetrovateľov paranormálnych javov a založili si na ich skúmanie vlastnú spoločnosť. V nej Lorraine bola jasnovidka a Ed démonológ.

Prípadov, ktoré riešili, bolo veľa. Medzi najznámejšie patril prípad bábiky Annabelle z roku 1968, ktorá sa sama od seba pohybovala, zanechávala odkazy písané pastelkami a dokonca sa snažila priateľa študentky, ktorej patrila, zabiť. Manželia Warrenovci bábiku vzali do svojho okultného múzea, ktoré založili, a umiestnili ju do ochrannej vitríny.

Ed a Lorraine Warrenoví. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Ďalším známym prípadom z roku 1971 bola rodina Perronvcov, ktorá sa so svojim piatimi deťmi nasťahovala do domu v Harrisville, kde ich neznáma sila mala ťahať za vlasy, škriabať po stene a vydávať hlasy. Podľa Warrenovcov to mal na svedomí duch čarodejnice. K ďalším známym prípadom lovcov duchov patria vraždy v Amityville z roku 1976, enfieldsky Poltergeist z roku 1977, či dom Snedekerovcov.

Mnohí skeptici však prácu Eda a Lorraine videli len ako dobre zohratý biznis, založený na výraznom zveličení jednotlivých skutočností. Svojim oponentom sa dvojica snažila predložiť aj zozbierané dôkazy, tie však podľa oponentúry žiadnymi dôkazmi neboli, napríklad snímky, ktoré mali zachytávať údajných duchov, boli vraj len obyčajnými pokazenými snímkami. Odborníci im oponovali aj tým, že nepoznali rôzne medicínske stavy, ako je napríklad spánková paralýza, ktorými sa niektoré nadprirodzené udalosti dali vysvetliť.

Lorraine Warrenová sa nadprirodzeným javom venovala aj po smrti svojho manžela. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Známy skeptik Joe Nickel sa s nimi kvôli tomu viackrát dostal do slovnej prestrelky, za čo sa mu od Warrenovcov ušlo aj viacero vyhrážok. Ich najväčším kritikom však bol paranormálny vyšetrovateľ a vampírológ Stephen Kaplan, ktorý prípad z Amityville považoval za dôkladne zosnovaný podvod za účelom finančného obohatenia. Či už boli prípady manželov Warrenových skutočné alebo nie, pravdou je, že z nich vzišlo niekoľko kasových trhákov pre fanúšikov hororových filmov.

Ďalšie udalosti, ktoré sa viažu k dnešnému dňu:

  • dnes je Svetový deň kultúrneho dedičstva
  • 1506: Pápež Július II. položil základný kameň stavby chrámu svätého Petra v Ríme.
  • 1739: americký astronóm John Winthrop začal sériu pozorovaní slnečných škvŕn
  • 1906: San Francisco zničilo zemetrasenie
  • 1909: Jana z Arku bola blahorečená v Ríme
  • 1956: monacké knieža Rainier III. a herečka Grace Kellyová sa zosobášili. Herečka prijala titul a meno kňažná Gracia Patricia
  • 1966: československý film Obchod na korze (v hlavnej úlohe J. Kroner) získal Oscara
  • 2007: Najvyšší súd SR po viac ako 15 rokoch rozhodol v reštitučnom spore grófky Magdalény Sztárayovej so Slovenskou národnou galériou v prospech Slovenska. Bol to najväčší spor v dejinách slovenskej justície tohto druhu, v ktorom išlo o niekoľko 100 miliónov korún