Ako pripraviť dieťa do školských lavíc? Hlavne mu verte, že nástup do školy zvládne, radí psychologička

FOTO Archív LV Psychologička Ladislava Zavadinková. FOTO Archív LV

Nástup do školy je veľkou udalosťou pre celú rodinu. Pre dieťa a mnohokrát aj pre rodičov. Je to udalosť, ktorá môže predstavovať obrovský stres a záťaž. O tom, ako to všetko zvládnuť, čo treba robiť a na čo treba prihliadať, nám porozprávala psychologička Ladislava Zavadinková.  

Dajte dieťaťu čas

Dieťa pri takýchto veľkých zmenách potrebuje určitý čas na to, aby sa adaptovalo. Obvykle sa hovorí o prvých troch adaptačných mesiacoch. V škole na dieťa čaká nový režim, nové prostredie, nový kolektív a množstvo povinností. Je len výhodou, ak dieťa pozná niektorých zo svojich budúcich spolužiakov. „Pokúste sa mu cez prázdniny čo najviac priblížiť prostredie školy, aby malo predstavu o tom, čo ho vlastne čaká. Vyhľadajte si knihy alebo rozprávky o škole a spolu si ich čítajte a pozerajte. Rozprávajte sa spolu o tom, ako to v škole chodí, napríklad aj o tom, že po 45 minútach vyučovania nasleduje prestávka a majú priestor na desiatu, oddych či toaletu,“ objasňuje odborníčka. Škola je pre deti novým miestom a je normálne, že prvé dni sa nebudú vedieť orientovať. „Dieťaťu o škole rozprávajte vždy pozitívne. Hovorte mu, že tam bude dobre, bude tam mať kopec kamarátov, naučí sa čítať a bude si môcť prečítať novú knihu. Kľudne pridajte vaše pozitívne zážitky zo školy, no nikdy dieťa školou nestrašte a vynechajte aj poznámky typu: Veď počkaj, v škole ťa naučia, ako sa máš správať!“ vysvetľuje psychologička. Deti sa na školu väčšinou tešia a sú zvedavé, no je úplne normálne, ak sa objaví aj neistota, či obavy z nového prostredia. 

Rozprávajte sa spolu

Pokiaľ je vaše dieťa nešťastné a bojí sa toho, čo ho čaká, zistite, čo sa deje. „Rozprávajte sa s ním čo najviac a dajte mu najavo, že jeho prežívanie je v poriadku. Je v poriadku, že sa bojí, no ste tu preňho a spoločne to môžete zvládnuť. To, čo vaše dieťa potrebuje najviac, je práve uistenie a prejav dôvery, že nástup do školy zvládne.“ Budujte s dieťaťom vzájomný vzťah založený na dôvere a porozumení. Nepýtajte sa, čo bolo dnes v škole? Skúste oň prejaviť radšej záujem otázkami typu: Čo ti dnes urobilo radosť? Čo sa ti na dnešnom dni nepáčilo? Je niečo, čo by si urobil/a inak? Čo sa ti dnes podarilo? Čo ťa dnes v škole rozosmialo? Pomôže vám to dozvedieť sa viac o tom, čo vaše dieťa prežíva. Rozhodne by malo vedieť, že sa na vás môže kedykoľvek a s čímkoľvek obrátiť.

Prvý deň je dôležitým míľnikom

Myslite tiež na to, že veľmi dôležitou, výnimočnou a neopakovateľnou udalosťou je práve prvý deň v škole. Urobte z neho pre vaše dieťa príjemný zážitok, na ktorý bude ešte dlho spomínať. „Príďte do školy načas a v ideálnom prípade obaja rodičia. Dáte tým dieťaťu najavo, že jeho prvý deň v škole je aj pre vás veľmi významnou udalosťou,“ vysvetľuje odborníčka a dodáva: ,,Prajem vám, nech nástup do školy vo vašich domácnostiach prebehne bez väčších problémov. Verte vášmu dieťaťu, že to zvládne a rovnako verte učiteľkám, že vedia, ako pomôcť deťom zvládnuť ich prvé dni v škole. Nezabúdajte tiež na to, že tým, ako sa správate a ako sa vyjadrujete o ostatných, dávate svojmu dieťaťu vzor.“