Ako pripraviť dieťa do školských lavíc? Hlavne mu verte, že nástup do školy zvládne, radí psychologička

Ilustračná snímka. Zdroj: pixabay.com

Nástup do školy je veľkou udalosťou pre celú rodinu. Pre dieťa a mnohokrát aj pre rodičov. Je to udalosť, ktorá môže predstavovať obrovský stres a záťaž. O tom, ako to všetko zvládnuť, čo treba robiť a na čo treba prihliadať, nám porozprávala psychologička Ladislava Zavadinková.  

Dajte dieťaťu čas

Dieťa pri takýchto veľkých zmenách potrebuje určitý čas na to, aby sa adaptovalo. Obvykle sa hovorí o prvých troch adaptačných mesiacoch. V škole na dieťa čaká nový režim, nové prostredie, nový kolektív a množstvo povinností. Je len výhodou, ak dieťa pozná niektorých zo svojich budúcich spolužiakov. „Pokúste sa mu cez prázdniny čo najviac priblížiť prostredie školy, aby malo predstavu o tom, čo ho vlastne čaká. Vyhľadajte si knihy alebo rozprávky o škole a spolu si ich čítajte a pozerajte. Rozprávajte sa spolu o tom, ako to v škole chodí, napríklad aj o tom, že po 45 minútach vyučovania nasleduje prestávka a majú priestor na desiatu, oddych či toaletu,“ objasňuje odborníčka. Škola je pre deti novým miestom a je normálne, že prvé dni sa nebudú vedieť orientovať. „Dieťaťu o škole rozprávajte vždy pozitívne. Hovorte mu, že tam bude dobre, bude tam mať kopec kamarátov, naučí sa čítať a bude si môcť prečítať novú knihu. Kľudne pridajte vaše pozitívne zážitky zo školy, no nikdy dieťa školou nestrašte a vynechajte aj poznámky typu: Veď počkaj, v škole ťa naučia, ako sa máš správať!“ vysvetľuje psychologička. Deti sa na školu väčšinou tešia a sú zvedavé, no je úplne normálne, ak sa objaví aj neistota, či obavy z nového prostredia. 

FOTO Archív LV
Psychologička Ladislava Zavadinková. FOTO Archív LV

Rozprávajte sa spolu

Pokiaľ je vaše dieťa nešťastné a bojí sa toho, čo ho čaká, zistite, čo sa deje. „Rozprávajte sa s ním čo najviac a dajte mu najavo, že jeho prežívanie je v poriadku. Je v poriadku, že sa bojí, no ste tu preňho a spoločne to môžete zvládnuť. To, čo vaše dieťa potrebuje najviac, je práve uistenie a prejav dôvery, že nástup do školy zvládne.“ Budujte s dieťaťom vzájomný vzťah založený na dôvere a porozumení. Nepýtajte sa, čo bolo dnes v škole? Skúste oň prejaviť radšej záujem otázkami typu: Čo ti dnes urobilo radosť? Čo sa ti na dnešnom dni nepáčilo? Je niečo, čo by si urobil/a inak? Čo sa ti dnes podarilo? Čo ťa dnes v škole rozosmialo? Pomôže vám to dozvedieť sa viac o tom, čo vaše dieťa prežíva. Rozhodne by malo vedieť, že sa na vás môže kedykoľvek a s čímkoľvek obrátiť.

Prvý deň je dôležitým míľnikom

Myslite tiež na to, že veľmi dôležitou, výnimočnou a neopakovateľnou udalosťou je práve prvý deň v škole. Urobte z neho pre vaše dieťa príjemný zážitok, na ktorý bude ešte dlho spomínať. „Príďte do školy načas a v ideálnom prípade obaja rodičia. Dáte tým dieťaťu najavo, že jeho prvý deň v škole je aj pre vás veľmi významnou udalosťou,“ vysvetľuje odborníčka a dodáva: ,,Prajem vám, nech nástup do školy vo vašich domácnostiach prebehne bez väčších problémov. Verte vášmu dieťaťu, že to zvládne a rovnako verte učiteľkám, že vedia, ako pomôcť deťom zvládnuť ich prvé dni v škole. Nezabúdajte tiež na to, že tým, ako sa správate a ako sa vyjadrujete o ostatných, dávate svojmu dieťaťu vzor.“