Takmer rok po tom, čo ruské vojská vstúpili na Ukrajinu, obyvatelia mesta Ľvov na západe sa zdajú byť odhodlanejší ako kedykoľvek predtým.
Dokonca aj vo vzdialenosti tisíc kilometrov od frontových línií sa takmer každý deň mestom ozývajú sirény náletu. Mnohé budovy premenili svoje suterény na prístrešky.
Podľa pracovníka hotela však do týchto prístreškov takmer nikto nezamieri. Len málo útokov skutočne zasiahne mesto a „už sme si na sirény zvykli,“ povedal.
„Práve vtedy, keď sme si mysleli, že pandémia koronavírusu skončila, stalo sa to,“ povedal zamestnanec miestneho hotela. „Som zvedavý, ako dlho to bude pokračovať. Toto sa musí skončiť ukrajinským víťazstvom,“ dúfa muž.
Ľvov je domovom približne 700-tisíc ľudí a je jedným z najväčších miest na západe Ukrajiny.
Od začiatku vojny sa stal rušným centrom pre Ukrajincov utekajúcich pred bojmi na východe a pre zahraničné humanitárne organizácie.
“Deti chodia normálne do školy, dospelí do práce. Niekedy je počuť sirény, ale ľudia už neutekajú do krytov, zvykli sme si na tento stav,” hovorí žena so synom, s ktorým práve ide zo školy.
Hrubý domáci produkt Ukrajiny klesol v roku 2022 o 30 % a vláda vyzýva spoločnosti, aby sa presunuli na západ, preč od bojov. Starosta Ľvova Andrij Sadovyj uviedol, že počet obyvateľov mesta sa od invázie zvýšil o 150-tisíc. Na okraji mesta sa stavajú výškové byty.
Ľvov bol kedysi súčasťou Rakúsko-Uhorska a v jeho uliciach je dodnes vidieť západný vplyv. Mesto je známe svojou čokoládou a kávou. Jeho historické centrum je obľúbené medzi turistami so svojimi štýlovými kaviarňami plnými miestnych obyvateľov aj návštevníkov.
Náznaky vojny sú čoraz viditeľnejšie aj tu. Ulice sú lemované ukrajinskými vlajkami v prejave národnej jednoty. Vojaci v maskáčoch sú všade. Okoloidúci autobus je plný vojakov, z ktorých väčšina sú mladé ženy, ktoré sa počas jazdy usmievajú a mávajú.
Mnohé kaviarne a reštaurácie majú generátory umiestnené vonku a naposledy boli použité, keď väčšina Ľvova stratila energiu v dôsledku ruského raketového útoku na konci roka 2022.
Rusko sa od jesene zameriava na elektrárne a inú infraštruktúru po celej Ukrajine. Dodávka elektriny klesla celoštátne o polovicu.
Na námestí je vystavená fotografia miestneho vojaka, ktorý zomrel začiatkom tohto mesiaca. 43-ročný vodič kamiónu sa po začatí invázie pripojil k ozbrojeným silám a bojoval v Charkovskej a Doneckej oblasti na východe. Zanechal po sebe manželku a dve deti.
“Vieme, že sa niečo stane na výročie vojny,” hovorí obyvateľka Ľvova. “Ale verím v našu armádu a vďaka pomoci západných krajín ruské sily odrazia. A viera je silnejšia ako vedomosť.”
Hraničný priechod z Poľska je mimoriadne frekventovaný. Najmä na ukrajinskej strane sú kamióny v rade kilometrov a čakajú na vstup do Poľska – vstupnej brány do Európskej únie. Vodič prevážajúci kov na lyžiarske vleky do Nemecka povedal, že niekoľko dní spal vo svojom kamióne.
Dlhé čakanie bolo bežné ešte pred začiatkom invázie. Pokračujúci tok dopravy cez hranice ponúka pohľad na odolnosť ukrajinského hospodárstva.
- Rozpočet Kremľa na rok 2025: Na tri dni plánovaný „blickríg“ proti Ukrajine niečo stojí. Výdavky na „obranu“ sú tajné, ale kolosálne
- V Česku vládna kríza, na Slovensku tiež, v Maďarsku to Viktor „drží v rukách“ a v Rakúsku vyhrali kryptonáckovia
- Vojny už majú dosť aj samotní Rusi, viac ako polovica si želá mier, ukazuje prieskum. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- Nikita Slovák: Entity uniesli našich skvelých politikov a do parlamentu napchali ich kópie. Veď taký Fico nikdy nechcel dvíhať DPH
- Tvrdí, že je pokrvný príbuzný Abrahama Lincolna. Herec Tom Hanks v mladosti sníval aj o tom, že sa raz stane kozmonautom