Keď rómsky hudobník nehrá, akoby nežil, vraví Vlado Pompa, ktorý sa hudbou snaží ľuďom priniesť najmä nádej

Hudobník Vlado Pompa. Zdroj FOTO: Archív VP

Keď sa povie slovo hudba, tak je to niečo, čomu sa hovorí láska, nádej, radosť aj smútok. „Je to niečo, čo človek v danom momente zažíva a je jedno, akej farby pleti ten človek je,“ hovorí hudobník, spevák a skladateľ Vlado Pompa.

Vlado bol v detstve vždy obklopený hudbou. Pochádza z muzikantskej rodiny, kde už jeho starý otec hrával „v ľudovke“ na husle a každý jeho strýko alebo teta krásne spievajú. „Môj strýko je aktívny profesionálny hudobník, ktorý mi bol vždy takým rodinným vzorom v hudbe. Zároveň som mal ďalšieho strýka, ktorý bol slepý, ale vždy, keď som ho počul hrať na husliach alebo gitare, chytilo ma to za srdce,“ spomína talentovaný hudobník Vlado Pompa.

Vlado Pompa. Zdroj FOTO: Archív VP

Vladova rodina pochádza spod Tatier, z dedinky Toporec, kam sa aj v súčasnosti veľmi rád vracia. No vyrástol v Rimavskej Sobote v maďarsko-rómskej komunite, kde sú tunajší muzikanti preslávení svojím hudobným talentom. Preto ho vždy obklopovala hudba na vysokej úrovni. Sám aktívne s hudbou začínal v ôsmich rokoch, v umeleckej škole začal študovať hru na klavír, hoci ako priznáva, klasickú hudbu ako dieťa vôbec nechápal. V súčasnosti je však vďačný za to obdobie. Hoci hrá na viacero hudobných nástrojov, najviac ho za srdce „chytila“ gitara.

Momentálne už 9 rokov žije v Írsku, kde pracuje a má svoju rodinu – manželku a dcérku. Práve tam prišiel s rozhodnutím, že začne tvoriť hudbu pre ľudí. „Cítil som, že niečo zo seba ľuďom musím povedať. A to išlo jedine hudbou,“ vysvetľuje. Zriadil si nahrávacie štúdio a začal sa pomaly učiť, ako narábať so štúdiovou technikou.

Postupom času nadviazal kontakt so špičkovými rómskymi hudobníkmi a začal dávať dokopy projekty a spolupráce hlavne počas prvej vlny pandémie. „Môžem spomenúť mená ako Jozef Lovas (Leeder kapely G.Culy) alebo Anička Čonková z kapely Porúbka, Vlado Boys Trnava a mnoho iných skvelých hudobníkov,“ s úsmevom dodáva Vlado Pompa, ktorý rád spomína aj na obdobie pandémie, ktoré ho paradoxne viac spojilo s ľuďmi. „Môj najnovší hudobný projekt bude obsahovať hudobníkov ako Milan Kroka, bývalý člen kapely Kale, Věra Bíla alebo výborný basgitarista Igor Biháry z kapely Kmeťo Band. Veľmi sa z tejto spolupráce teším,“ dodáva Vlado.

Vlado Pompa. Zdroj FOTO: Archív VP

Vlado najradšej skladá vlastné piesne a texty, ktoré sa snaží prepojiť s rómskym štýlom. „Vždy sa snažím zdokonaľovať a stále sa snažím do hudby priniesť emócie,“ hovorí s pokorou Vlado a dodáva: „V hudbe podľa neho nesmie chýbať srdce, pretože ak niekto hrá a spieva bez pocitov, tak to jeho poslucháč aj cíti.“ Vždy ho fascinovala najmä rómska tradičná hudba a to nielen tá, ktorú je možné počuť na Slovensku či v Maďarsku. „Milujem tradičnú hudbu Rómov z Francúzska, Belgicka či Holandska, ktorá je známa ako Gypsy jazz. Taktiež ma rád živú a hlavne akustickú hudbu,“ dodáva.

Jeho veľkým snom je zahrať si skladbu s Antonínom Gondolánom. „On je pre mňa žijúca legenda a aj na svoj vek má stále čo ponúknuť dnešnej generácii hudobníkov a poslucháčov,“ hovorí s rešpektom Vlado Pompa. A jeho rada pre mladých muzikantov? „Cvičte, počúvajte kvalitnú hudbu, ktorá vás posunie vpred a hlavne to berte s pokorou. Muzikant bez pokory je ako kňaz bez viery,“ uzatvára.

Vladovu tvorbu si môžete vypočuť a pozrieť tu :