Líder legendárnej skupiny Queen Freddie Mercury sa narodil v Zanzibare ako Farrokh Frederic Bulsara. Dnes by mal 76 rokov. Jeho život však predčasne (mal 45 rokov) ukončila bronchopneumónia, ktorú spôsobil vírus HIV/AIDS.
Jeho rodičia boli párzskeho pôvodu, vyznávali zoroastrizmus. Do Zanzibaru prišli preto, lebo Freddieho otec pracoval ako pokladník na britských koloniálnych úradoch. Keďže Zanzibar bol do roku 1963 britským protektorátom, Mercury sa narodil ako britský poddaný a 2. júna 1969 bol zaregistrovaný ako občan Spojeného kráľovstva po tom, čo rodina emigrovala do Anglicka.
Detstvo prežil v Indii, od siedmich rokov študoval hru na klavíri. O rok neskôr nastúpil v Bombaji do chlapčenskej školy, kde sám seba začal nazývať menom „Freddie“. V hre na klavíri sa vypracoval tak, že mu stačilo v rádiu si vypočuť skladbu a vedel ihneď zahrať. Ako dvanásťročný založil školskú hudobnú skupinu The Hectics.
Keď mal Mercury 17 rokov v Zanzibare bola revolúcia. Rodina Bulsarovcov sa rozhodla pred násilím uniknúť a presťahovala sa do Middlesexu v Anglicku, kde sa Freddie naučil hrať aj na gitaru. Zapísal sa na štúdium umenia a získal diplom za štúdium grafického dizajnu.
Po skončení školy sa Freddie živil ako predavač second-handu. Popri tom sa neúspešne pokúšal založiť hudobné skupiny. Mal prácu aj na letisku Heathrow. V roku 1970 sa Freddie stretol s gitaristom Brianom Mayom a hráčom na bicích Rogerom Taylorom, ktorí hrali v kapele Smile. Začal s nimi spolupracovať a napriek výhradám ostatných členov skupiny Freddie vtedy presadil zmenu názvu kapely a vznikol Queen. V tom istom čase si zmenil svoje priezvisko na Mercury.
Spolu so skupinou Queen ho jeho koncertné prezentácie preslávili po celom svete. Prezentoval sa vysoko teatrálnym spôsobom, ktorý bol často sprevádzaný silnou spätnou väzbou zo strany publika. Dopisovateľ britského konzervatívneho časopisu The Soectator opísal Freddie Mercuryho ako umelca, vtipkára, ktorý dokáže šokovať svoje publikom šarmom spolu s rôznorodými verziami seba samého.
Jeden zo svojich najvýraznejších koncertných výkonov s kapelou Queen Freddie Mercury predviedol na pódiu akcie Live Aid v júli roku 1985. Počas tohto vystúpenia spolu s ním 72-tisíc divákov tlieskalo, spievalo a mávalo. Skupina hudobných manažérov vtedy zvolila túto prezentáciu kapely Queen za „najlepšie koncertné číslo v histórii rockovej hudby“. Počas svojej kariéry Mercury s kapelou Queen absolvoval po celom svete zhruba 700 koncertov. Mercuryho posledné živé vystúpenie s kapelou Queen sa konalo 9. augusta 1986 v Anglicku. Odhadovaná účasť bola 300-tisíc divákov.
Od začiatku 70. rokov mal Freddie vzťah s Mary Austinovou, s ktorou ho zoznámil Brian May. No už o pár rokov neskôr si začal aféru so štúdiovým technikom. V decembri roku 1976 sa Mary priznal ku svojej sexuálnej orientácii a tým sa ich vzťah ukončil. Napriek rozchodu zostali doživotnými priateľmi, Freddie jej dokonca venoval niekoľko piesní (Love of My Life). Začiatkom 80. rokov mal vzťah s herečkou Barbarou Valentinovou, no aj ju vymenil za vzťah s mužom, keď si začal s kaderníkom Jimmom Huttonom. S Mercurym žil posledných 6 rokov jeho života, u oboch bol potvrdený HIV/AIDS.
Zákerná choroba spôsobovala, že výrazne chradol. V júni 1991 ukončil práce s kapelou Queen a odišiel do svojho domu v Kensingtone. Jeho bývalá priateľka Mary patrila k tým, ktorí boli Freddieho oporou v posledných týždňoch. Tesne pred smrťou strácal zrak, jeho stav sa zhoršoval natoľko, že už nedokázal vstať z postele. Začal odmietať lieky a bral iba tie, ktoré mali utíšiť jeho bolesti. Večer 24. novembra 1991, približne 24 hodín potom, ako priznal verejnosti, že má AIDS, Freddie vo veku 45 rokov vo svojom dome zomrel. Oficiálnou príčinou jeho smrti bola bronchiálna pneumónia, ktorá sa rozvinula v dôsledku zlyhania imunitného systému
V roku 1992 mu bolo udelené ocenenie Brit Award za výnimočný prínos pre hudbu. V tom istom roku bol na štadióne v londýnskom Wembley na jeho počesť usporiadaný obrovský koncert.