Seriálového Rumburaka sa žiadnej nepodarilo dostať do chomúta. V minulosti sa istý čas venoval aj boxu

J. Lábus na filmovom festivale v K. Varoch. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Svoj hlas a komediálny talent prepožičal Rowanovi Atkinsonovi, Obelixovi alebo Marge zo Simpsonovcov. Legendárny Jiří Lábus, ktorého si však všetci spoja predovšetkým s čarodejníkom Rumburakom alebo so živočícharom Béďom z trilógie Slnce, seno…, oslavuje 73. narodeniny.

Jiří Lábus se narodil 26. januára 1950 v Prahe. Jeho otec bol architekt, mama zdravotná sestra. Spolu s bratom, v súčasnosti tiež výborným architektom Ladislavom Lábusom, bývali na Vinohradoch. O herectvo sa Jirko zaujímal už prakticky od detstva. Možno k tomu prispelo aj to, že doma televízor nemali, jeho rodičia ho kúpili až vtedy, keď bol už dospelý. Tak si počas voľných chvíľ čítaval rozprávky, taktiež ich počúval každú nedeľu v rádiu. Niet divu, že mu veľmi prirástli k srdcu. Keď mohol, kúpil si rozprávkové hry pre bábky a doma si ich predčítaval do hrnca, aby jeho hlas lepšie znel.

Jirko Lábus ako Rumburak v seriáli Arabela. Zdroj FOTO: FB Arabela…a Rumburak

Druhou jeho vášňou bolo maľovanie. Na výtvarnú sa však nedostal, preto po maturite na gymnáziu, kde už počas štúdia pôsobil v amatérskom divadle, pokračoval na DAMU. Maľovania sa však nikdy nevzdal. Dodnes vo svojom voľnom čase maľuje akvarely pre svojich priateľov. Na druhej strane, šport nebol nikdy jeho koníčkom. Napriek tomu istý čas boxoval a chodil do posilňovne. Vzťah nemá dokonca ani k plávaniu. Ako priznal, more síce miluje, no keďže sa v destve dvakrát topil, do vody vstupuje len po bezpečnú hladinu.

Počas vojenčiny pôsobil v armádnom súbore, kde robil konferenciára tanečného orchestru a bol aj zdravotníkom. Istý čas pôsobil v libereckom divadle, odkiaľ sa presunul do Prahy, kde žije a pôsobí.

Pri natáčaní Arabely na pľaci s Vladimírom Menšíkom. Zdroj FOTO: FB Arabela…a Rumburak

Humor J. Lábusa môžete už desiatky rokov sledovať v divadelných, rozhlasových a televíznych úlohách. K Lábusovým najznámejším počinom patria: seriál Arabela, známy je z trilógie Slnce, seno…, z filmov Babičky dobíjajte presne!, Čert vie prečo, Tajomstvo starej bambitky, Ako básnici čakajú na zázrak, Tmavomodrý svet a mnohých ďalších. V roku 1987 účinkoval v komunistickom propagandistickom seriáli, ktorý sa snažil očierniť kapelu The Plastic People of the Universe, za túto úlohu sa neskôr ospravedlnil verejnosti aj samotnej kapele.

J. Lábus si súkromie celý život veľmi dobre stráži. Pravdou však je, že zostarol ako starý mládenec a bez detí. Istý čas sa preto v súvislosti s ním hovorilo o homosexualite, ktorú však jeho známi popreli s tým, že sa mu vždy veľmi páčili ženy. A síce sa po jeho boku počas rokov objavili viaceré, ani jednej sa ho nepodarilo získať do chomúta.

Lábus a Kaiser spolu už od roku 1991 vytvárajú nekonečný rozhlasový seriál Tlučhořovi. Zdroj FOTO: FB OK a JL

V roku 2007 sa stal tvárou vládnej kampane na podporu výstavby radaru protiraketovej obrany. Je podporovateľom obnovy monarchie, v roku 1999 podpísal monarchistické prehlásenie Na prahu nového milénia. J. Lábus má na konte aj dvoch Českých levov a jednu cenu Thálie.