Paul Walker bol vychovaný ako mormón. Vyštudoval morskú biológiu, no najviac ho to ťahalo k rýchlym autám. Jedno z nich mu vzalo život

Paul Walker. Zdroj FOTO: FB Paul Walker

Dnes by oslavoval päťdesiatku. Paul Walker, herec známy najmä z kasových trhákov Rýchlo a zbesilo, sa pred kamerami objavil už ako malé dieťa. Hoci vyštudoval morskú biológiu, najviac ho ťo ťahalo k rýchlym autám. V jednom z nich pred desiatimi rokmi tragicky zahynul.

Paul Walker IV. sa narodil 12. septembra 1973 ako syn modelky Chreyl Crabtree a podnikateľa Paula Williama Walkera III. v Kalifornii, vyrastal v dedinke Sunland pri Los Angeles. Bol najstarší z piatich súrodencov a vychovaný vo viere Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní. Ide o mormónov, ktorí majú jednu z najkonzervatívnejších cirkevným komunít, v rámci nej sa vyžaduje manželská vernosť, dodržiavanie zákonov, zakazuje sa alkohol aj káva, na druhej strane, práve táto cirkev bola roky kritizovaná za mnohoženstvo, ktoré povoľovala do roku 1890.

Paul Walker zbožňoval autá a rád na nich pretekal. Zdroj FOTO: FB Paul Walker

Už v útlom detstve účinkoval v reklame na plienky Pampers. V mladosti sa živil ako príležitostný herec a mal skúsenosti aj z modelingu. Po skončení strednej školy študoval morskú biológiu, ktorej sa okrem surfovania tiež rád venoval. Jeho starý otec z otcovej strany bol profesionálny boxer, sám Paul bol držiteľom hnedého pásu v brazílskom džiu-džicu. Mimoriadne však inklinoval k automobilovým závodom, na ktorých aj pretekal.

Debutoval v roku 1986, no filmovú kariéru zásadnejšie rozbehol až v roku 1998, kedy sa objavil vo filmoch Blázni v parku a Pleasantville: Mestečko zázrakov. Asi najznámejším sa stal vďaka sérii Rýchlo a zbesilo, naposledy účinkoval v siedmej epizóde. Pre série Rýchlo a zbesilo natočil sám mnoho kaskadérskych scén, ktoré odzrkadľovali jeho pulzujúci život. Ten však nečakane ukončila nešťastná havária.

Paul Walker. Zdroj FOTO: FB Paul Walker

Dňa 30. novembra 2013 o 3:30 ráno (PST) sa vracal s kamarátom z charitatívnej akcie na červenom Porsche Carrera GT. Ich auto vrazilo do lampy pouličného osvetlenia a do stromu na ulici Hercules Street a následne vzbĺklo. Obaja pasažieri nehodu neprežili. Podľa vyšetrovateľa išlo auto pred nehodou rýchlosťou 145 km/h v mieste, kde je povolená rýchlosť 70 km/h. Nehoda sa stala v čase, keď prebiehalo natáčanie siedmej časti Rýchlo a zbesilo, kde Paul ako jedna z hlavných postáv veľmi chýbal. Tvorcovia filmov si však poradili a tragickej smrti Paula vo filme pomocou vizuálnych efektov zastúpili jeho bratia Caleb a Cody Walkerovci. Aj vďaka použitej filmovej technike, aj na Paulovu počesť film prilákal do kín rekordný počet divákov a zarobil vyše 1,5 miliardy dolárov.

Paul s dcérkou Meadow. Zdroj FOTO: FB Paul Walker

Po známom hercovi zostala dcérka Meadow, ktorú mal s vtedajšou priateľkou Rebeccou. V roku 2015 Paulov herecký kolega a kamarát Vin Diesel pomenoval svoju dcérku na pamiatku svojho zosnulého priateľa Walkera. Diesel je zároveň krstným otcom Walkerovej dcéry Meadow, ktorá ide v otcovych šľapajách – je modelkou aj herečkou, zahrala si v 10. sérii Rýchlo a zbesilo.