Musíme sa znovu naučiť smiať. Smiech je totiž liek na všetko, tvrdia Jana a Simona, ktoré točia videá, aby ľuďom zlepšili deň

Duo Wacasamaha sú dve ženy. Jana a Simona, ktoré sú aj kamarátky. Foto: Archív SM

Smiech by mal byť najdôležitejšou vecou v našom živote. Práve život nám poskytuje veľa príležitostí na smiech. Takže jediné, čo musíme urobiť, je naučiť sa znovu smiať sa. Vedia to aj baby z dua Wacasamaha – Jana a Simona. Ich videá vám rozhodne zlepšia deň!         

Dievčatá, vytvorili ste duo Wacasamaha, ako by ste sa opísali?

Wacasamaha sú dve ženy. Jana a Simona. Kamarátky. Sme úplne bežné (možno jemne trafené) baby, ktoré chodia do práce, starajú sa o rodinu a domácnosť. Obe sme, ale dosť aktívne a kreatívne, rady sa zabávame a smejeme. Nestačí nám bežný stereotyp a niekedy sa (s láskou) rozčúlime nad bežnými životnými situáciami. No vždy s humorom. Jana je tá pokojnejšia s nezabudnuteľným smiechom. Simona má zase nezabudnuteľný „ksicht“, ale pokojná nie je ani náhodou. (Smiech)

Točíte zábavné videá. Ako vznikol tento nápad?

Tento nápad vznikol veľmi spontánne. Pred 4 rokmi počas vianočných sviatkov. Od nudy sme už nevedeli, čo so sebou. Obzerali sme si jednu (vtedy, najmä v Taliansku dosť populárnu) aplikáciu s názvom Muzikaly. Je to taký predchodca Tiktoku. Len tak pre zábavu sme natočili 2-3 krátke videá. Páčili sa nám, a tak sme si ich zavesili na Instagram. Čas, ktorý sme spolu pri natáčaní strávili, sa nám tak páčil, že sme sa dohodli, že tomu dáme hlavu a pätu. A samostatný profil na Instagrame.

Jana je tá pokojnejšia s nezabudnuteľným smiechom. Simona má zase nezabudnuteľný „ksicht“, ale pokojná nie je ani náhodou. Foto: Archív SM

Vystupujete pod názvom Wacasamaha, čo to znamená?

Tento názov je vlastne pokrik nášho obľúbeného DJ LESKY-ho, ktorý ho zakričal vždy, keď bola nálada najlepšia. Nič lepšie nevystihuje to, čo robíme. Uvedomujeme si, že to zrejme z „marketingového“ hľadiska nie je najlepší názov. No u nás od začiatku išlo o srdce, zábavu či autenticitu. Nie o žiadny biznis.

Čo vás na tvorbe videí baví najviac?

Jednoznačne celý proces. Milujeme, keď sedíme na káve a brainstormujeme. Skáčeme si do reči. Čo, koho napadlo. Čo, ktorá z nás zažila a ako to zhmotníme do videa. Najviac srandy je, samozrejme, pri točení, ale i následnom spracovávaní materiálu. „Behind the scenes“, tie sú naše najobľúbenejšie. Niekedy sú až také dobré, že predčia samotné plánované video.

Obe baby sú veľmi aktívne a kreatívne, rady sa zabávajú a smejú. Foto: Archív SM

Máte aj nejako rozdelené úlohy?

Ani nie. Kreatívna časť je tak „pol na pol“. Točenie v podstate tiež. Strih má na starosti Simona. Jana rada kritizuje, mení a upravuje, čo Simona postrihá. Simona má z toho nervy. To je klasika (smiech). Samozrejme, to bol vtip! Dôležité pre nás je, že sa vždy zhodneme, nestagnujeme a posúvame sa vpred. 

Vaše videá sú plné smiechu. Ako prebieha ich natáčanie?

Presne tak, ako vyzerajú. My sa na nich nasmejeme najviac. To nám pokojne môžete veriť. Je to predsa aj náš slogan: „Lebo nás to baví.“ Avšak poteší nás, keď sa zabavia aj ostatní. Akokoľvek máme v ten deň zlú náladu, po natáčaní sa nám ihneď zlepší a všetko je zase super. Najlepší liek na všetko je rozhodne smiech. Máme to stopercentne overené a otestované. Za jeden deň zvykneme natočiť aj 2-3 krátke videá. Väčšinou si všetko dopredu premyslíme. Niekedy si spravíme aj super krátky scenár a inokedy ideme zase akčne bez prípravy. Lokácie a kulisy si dohodneme vopred. No nemáme problém sa prispôsobiť aktuálnej situácii. Keďže nemáme profesionálnu techniku, tak náš najväčší boj zvádzame vždy so svetlom a zvukom (ruchy). Stane sa, že s výsledkom nie sme úplne spokojné, prípadne sa nám zdá, že fór nebude zrozumiteľný, tak video dotočíme alebo pretočíme.

Čo dokáže najviac rozosmiať Vás?

Výpadky. Klasické bľaboty a brepty, ale aj samotná rola či postava a veľmi dobré vžitie sa do nej. To potom tá druhá za kamerou má čo robiť, to vám poviem. 

Odkiaľ beriete inšpiráciu?

Z bežného každodenného života. Fascinujú nás ľudia. Rôzne typy ľudí. Ich správanie, reakcie, ale aj vzťahy. A, samozrejme, muži.(Smiech). V neposlednom rade nám veľa inšpirácie dávajú aj absurdnosti Instagramu a to, ako sa ľudia na ňom správajú. Kam až dokážu zájsť alebo sa dokážu zachovať.

Wacasamaha je vlastne pokrik ich obľúbeného DJ LESKY-ho, ktorý ho zakričal vždy, keď bola nálada najlepšia. Nič lepšie nevystihuje to, čo robia. Foto: Archív SM

Aké druhý videí tvoríte najradšej? Aké témy uprednostňujete?

Nedá sa len tak vybrať. Sú to rôzne obdobia. To, čo sa nám v živote deje. Čo nás vyrušuje, rozčuľuje, zaujíma. V poslednej dobe sme si extrémne obľúbili práve tie neplánované – viac autentické, krátke a ironické videá. Obe máme rady tanec, a ten sa často a opakovane (aj keď väčšinou skôr ten smiešny) v našich videách aj vyskytuje.

Čo hovoríte na haterov, neprajníkov? Stretli ste sa s nimi? 

Akých haterov? Veď to my sme tu „haters“ (smiech)! Ale nie! Aj keď kritizujeme, snažíme sa nikoho neurážať a dbáme aj nato, aby sme vo videách nepoužívali vulgarizmy. Iných haterov sme, našťastie, nestretli. Dúfame, že to tak aj zostane. Kritiku však (ideálne tú konštruktívnu) máme rady a nemáme s ňou problém. Takže sem s ňou!

Aké sú vaše plány do budúcna?

Úprimne? Teraz sme mali také obdobie ticha. Dali sme si menšiu neplánovanú pauzu. Tak to jednoducho vyšlo. Máme však ešte jeden projekt, na ktorom usilovne pracujeme. Je to second hand „Ó šaty!“. Ale točenie nám už dosť chýba a nápadov máme opäť plnú hlavu, takže určite bude comeback, a to čoskoro, máte sa na čo tešiť!