Obce na východe Slovenska sú v pozore. Z domáceho chovu na Ukrajine ušiel tiger, potuluje sa po slovenských chotároch

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Včera (sobota 3.9.) krátko po pol šiestej večer prijali na operačnom stredisku hraničnej polície v Sobranciach informáciu z ukrajinskej strany o tigrovi na úteku.

„Prvotná informácie bola od hraničnej a cudzineckej polície, že na ukrajinskej strane ušiel tiger a pohybuje sa na ukrajinskej strane ale smerom k nám. Ďalšia informácia bola, že je na slovenskej strane a v blízkosti nášho katastra,“ informoval nás starosta obce Ulič, Ján Holinka.

„O tejto skutočnosti policajti vyrozumeli všetky oddelenia hraničnej kontroly pri východnej hranici, policajné hliadky vykonávajúce službu v pohraničnej oblasti, starostov prihraničných obci aj zástupcov poľovných združení. Obyvateľov vyzývame k zvýšenej opatrnosti a v záujme vlastnej bezpečnosti nepristupujte k žiadnym riskantným krokom,“ uviedla hovorkyňa košickej polície, Lenka Ivanová.

Obec Ulič v sobotu večer vyzývala ľudí k ostražitosti. Zdroj FOTO: FB

Na základe fotografie z fotopasce, ktorá tigra zachytila, je možné usúdiť, že ide o mladšieho jedinca. Aj ten však predstavuje nebezpečenstvo. „Dúfam, že ho nájdu čím skôr alebo že sa objaví informácia, že bol videný ďalej od nášho územia. Verím, že v krátkom čase sa ho podarí nájsť a odchytiť, aby boli ľudia pokojní,“ verí starosta Uliča.

„V spolupráci s naším zazmluvneným veterinárom sme pripravení vykonať urgentne jeho odchyt a presunúť ho do štátneho zariadenia určeného pre takéto prípady, ktorým je ZOO Bojnice,“ informovala Správa Národného parku Poloniny. Zároveň riaditeľ Správy NP Poloniny dodal, že tiger pochádza z obce Strychava, kam bol po začatí vojnového konfliktu prevezený zo ZOO k domácemu chovateľovi. „Bol držaný vo voliére, takže je zvyknutý na prítomnosť človeka.“

Tigra viac nikto nevidel. Je možné, že sa vrátil naspäť na Ukrajinu. Správu budeme aktualizovať.