Nikita Slovák: Tak vás tu máme, z Kainovej krvi bratia. Celý svet vie, s kým má do činenia. Okrem Slovenska…

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Tak vás tu máme, z Kainovej krvi bratia. Poslovia noci, čo do chrbta bodá dýku. Takto kedysi Karel Kryl charakterizoval okupantov, ktorý v 68 roku u nás zadusili demokraciu.

Väčšie skúsenosti s nimi majú bratia Česi, ktorým dvaja agenti GRU, Miškin a Čepiga, 15. októbra 2014 vyhodili do vzduchu muničný sklad vo Vrběticích na Zlínsku. Počas ich akcie zahynuli dvaja civilní zamestnanci skladu. Atentátnici prezlečení za pokojných turistov sa pár dní predtým v anglickom Salisbury pokúsili novičokom otráviť dvojitého agenta Skripaľa. Výsledky vyšetrovania potvrdila česká BIS aj so stotožnením agentov GRU. Česká diplomacia v piatok 3. mája informovala, že niektoré české inštitúcie boli od roku 2023 cieľom skupiny APT28 spájanej s ruskou vojenskou rozviedkou GRU. Celý svet vie a uvedomuje si, kto je Rusko a čo už sto rokov pácha po celom svete. Od chvíle, kedy úkladný vrah zlikvidoval Trockého v Mexiku, sa ich vražedný stroj nezastavil. Oddávna spolupracovali s najobávanejšími teroristami sveta, len zmenili spôsob boja a dnes po celom svete okrem dodávania inštruktorov a zbraní vedú hybridnú vojny. Celý svet vie, s kým má do činenia. Okrem Slovenska.

Roky sa pokúšam pochopiť sympatie Slovákov k tomuto národu. K národu, ktorý nás 40 rokov okupoval, živili sme tu okolo stotisíc ich vojakov aj s rodinami a obyvatelia Ružomberka a Zvolena by mohli dosť toho povedať o ich spôsoboch. Mnohí z nás pochopili, čo sú zač až pri brutálnom bezdôvodnom útoku na Ukrajinu, ale obávam sa, že obrovské množstvo Slovákov z Kremeľskej propagandy neprecitne nikdy. Zvlášť, keď sa dá na základe správ zverejnených cudzími rozviedkami predpokladať, že sa to tu doslova hemží ich agentmi aj na najvyšších miestach.

Kvôli postojom súčasného premiéra a celej vlády strácame spoľahlivých spojencov, naša spravodajská služba sa ocitla v dokonalej izolácii. Dokonca predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar pozval ruského veľvyslanca Bratčikova do parlamentu. Vďaka poslancom opozície PS a SAS, ktorí do rokovacej miestnosti na protest prišli s fotografiami obetí vojny na Ukrajine sa stretnutie náhle odvolalo. A ja ďakujem týmto poslancom, že nás ušetrili svetovej potupy.

A pokračovanie príbehu už istotne poznáte – slovenské školy, bankové domy a elektrodomy dostali okolo tisíc výhražných mailov, kde sa vyhrážal neznámy páchateľ bombovým útokom. A ja len dúfam, že to len neznámy výtržník z ruskej adresy takýmto spôsobom riešil svoje frustrácie. Ale na druhej strane niekde v mysli počujem text. Tak vás tu máme, z Kainovej krvi bratia. A na margo slovenských koaličných politikov hovorím len: Štefánik by sa za vás hanbil.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisír a publicista