Rumunka oklamala známe londýnske klenotníctvo. Diamanty vymenila za záhradné okruhliaky

Prípad ako z hollywoodskeho fillmu. FOTO BBC.com

Britský súd rieši pozoruhodný prípad podvodu. Rumunka Lulu Lakatosová, ktorá sa vydávala za Annu, expertku na diamanty, pripravila renomované klenotníctvo v Londýne o diamanty v hodnote 4,89 milióna eur. Drahokamy obsahovali 20-karátový diamant v tvare srdca a ružový diamant v tvare hrušky.

Prípad ako z hollywoodskeho filmu Dannyho jedenástka, v ktorom si zahrali hviezdy ako George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon či Julia Robertsová. V prípade podvedeného luxusného londýnskeho kelnotníctva, ktorý sa začal tvoriť v roku 2016, však hrá hlavnú rolu Lulu Lakatošová, ktorá sa pri podvode vydávala za tajomnú Annu, odborníčku na klenoty, ktorú poslal bohatý kupec.

Pred piatimi rokmi sa majiteľovi klenotníctva Boodles v prestížnej londýnskej štvrti Mayfair mal ozvať muž, ktorý sa predstavil ako izraelský milionár so záujmom o investíciu do diamantov. Šéf klenotníctva Nicholas Wainwright sa s ním a ďalším ruským boháčom Alexandrom mal stretnúť v Monaku a behom obeda v luxusnom hoteli Metropole im odporučil nákup siedmich drahokamov v hodnote 4,89 milióna eur. Nakoniec sa dohodli, že kupujúci do Londýna pošlú svoju expertku na drahé kamene – Annu.

Ilustračný obrázok. FOTO satovicinity.com

Wainwright vo svojej výpovedi tvrdí, že sa mu od začiatku na tejto žene niečo nepozdávalo. Po sklenených schodoch vedúcich do podzemnej zasadačky jeho klenotníctva totiž vôbec nevstupovala seriózna dáma, ale obézna žena v priliehavých šatách. „Mala obrovské prsia a bolo jej vidieť dekolt. Mala oblečené veci, aké by nosila ruská tanečnica. Bolo to mimoriadne nepríťažlivé,“ povedal podľa Daily Mail klenotník pred súdom. Gemologička Emma Bartonová z klenotníctva tiež dodala, že Anna mala na sebe ťaví kabát, čiapku posadenú nízko do čela a okuliare.

Podozrivé sa zdalo aj to, že si vôbec nepriniesla lupu ani klenotnícke sklo na skúmanie diamantov, ale mala so sebou len váhy, sondu tepelnej vodivosti a ultrafialové svetlo, s ktorým zjavne nevedela narábať. „Vzala každý kameň, odvážila ho, umiestnila pod ultrafialové svetlo a použila sondu. Vybavenie, ktoré si priniesla, nevedela dobre používať. Určite nemôže používať ultrafialové svetlo pri svetlách, ktoré svietia v predajniach, na to potrebujete tmavú miestnosť. To ma nútilo spochybniť jej kvalifikáciu,“ povedala gemologička Bartonová.

Wainwrighta z úvah nad výzorom a správaním ženy, ktorá mala byť expertkou na drahé kamene, vytrhol až telefonát od jej ruského šéfa. Keď vyšiel z podzemia hore do obchodu, Anna si vraj vrecúško s diamantmi strčila do kabelky. Emma Bartonová ju mala podľa výpovede pred súdom napomenúť, nech ho vyberie, že diamanty musí mať stále na očiach. Anna jej anglicky odpovedala: „Je to v poriadku, nebojte sa, niet sa čoho obávať.“

Ilustračný obrázok. FOTO i-diamants.com

V kabelke mala mať Anna diamanty maximálne dve až tri sekundy, potom ich mal dať opäť na stôl, odkiaľ putovali do sejfu klenotníctva. No aj to jej podľa obžaloby malo stačiť na to, aby vrecúška s obsahom zamenila. Keď Wainwright počul, čo sa v podzemí stalo, pred odchodom ju požiadal, aby mu ukázala obsah svojej kabelky. „Gentlemansky“ jej ju mal skontrolovať, no vraj v nej nič nenašiel.